Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza pomoc PRZY RANACH I SKALECZENIACH. Spis treści  Rodzaje krwawień  Rodzaje krwawień ze względu na rodzaj uszkodzonego naczynia krwionośnego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza pomoc PRZY RANACH I SKALECZENIACH. Spis treści  Rodzaje krwawień  Rodzaje krwawień ze względu na rodzaj uszkodzonego naczynia krwionośnego."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza pomoc PRZY RANACH I SKALECZENIACH

2 Spis treści  Rodzaje krwawień  Rodzaje krwawień ze względu na rodzaj uszkodzonego naczynia krwionośnego  Krwawienie śródmiąższowe  Krwawienie żylne  Krwawienie tętnicze  ATLS  Postępowanie w przypadku krwotoku zewnętrznego  Wstrząs krwotoczny  Krwawienie z nosa  Krwawienie wewnętrzne  Źródła

3 RODZAJE KRWAWIEŃ KRWAWIENIE ZEWNĘTRZNE WEWNĘTRZNE

4 KRWAWIENIE ZEWNĘTRZNE

5 Rodzaje krwawień ze względu na rodzaj uszkodzonego naczynia krwionośnego KRWAWIENIE ŚRÓDMIĄŻSZOWEŻYLNETĘTNICZE

6 KRWAWIENIE ŚRÓDMIĄŻSZOWE Występuje w przypadku drobnych zranień naczyń naczyń krwionośnych Krew nie płynie obficie Należy odkazić ranę poprzez obmycie jej w wodzie lub użycia wody ultenionej, po czym należy zatamować krwawienie poprzez nałożenie opatrunku (plaster, gaza jałowa) Krwawienie śródmiąższowe palca

7 KRWAWIENIE ŻYLNE Krew żylna, w odróżnieniu od tętniczej, zawiera mało tlenu, ma barwę ciemnoczerwoną, a jej wypływ z rany jest wolny i stały Krwawienie żylne jest mniej masywne od tętniczego, przez co jest łatwiejsze do opanowania Niezatamowane może spowodować wykrwawienie się ofiary, a w konsekwencji jej śmierć.

8 KRWAWIENIE TĘTNICZE Krew tętnicza z powodu zawartości tlenu we krwi ma barwę jasnoczerwoną i wypływa z rany szybko i skokami, zgodnie z uderzeniami serca Jest bardziej masywne od żylnego i jednocześnie trudniejsze do zatamowania Stanowi duże zagrożenie dla życia ofiary, ponieważ może się ona szybko wykrwawić.

9 KLASYFIKACJA UTRATY KRWI (ATLS) Według ATLS (Advanced Trauma Life Support), krwotoki dzieli się na 4 stopnie, w zależności od ilości utraconej krwi. I stopień – utrata do 15% krwi krążącej. Zazwyczaj tracąc do 15% nie obserwuje się zmian w funkcjonowaniu organizmu. Niepotrzebne jest uzupełnianie utraconej krwi płynami. II stopień – utrata od 15 do 30% krwi krążącej. U pacjenta można zaobserwować tachykardię (przyspieszone bicie serca, powyżej 100 uderzeń na minutę) spadek temperatury i bladość skóry. Mogą się pojawić niewielkie zmiany w zachowaniu pacjenta. Utraconą krew uzupełnia się krystaloidami. III stopień – utrata od 30 do 40% krwi krążącej. Obserwuje się spadek ciśnienia krwi, tachykardię, pogorszenie się stanu psychicznego pacjenta. Utraconą krew uzupełnia się krystaloidami lub koloidami. IV stopień – utrata krwi krążącej powyżej 40%. Przy tak dużej utracie krwi, organizm jest na skraju wydolności, jeśli nie zostaną szybko podjęte środki zapobiegające dalszej utracie krwi oraz natychmiastowe uzupełnienie objętości krwi krążącej, może dojść w krótkim czasie do śmierci pacjenta.

10 POSTĘPOWANIE PRZY TAMOWANIU KRWOTOKU ZEWNĘTRZNEGO Należy wezwać pomoc Podnieść zranioną kończynę w górę W przypadku zabrudzenia rany należy ją przemyć wodą zdatną do picia Uciskać ręcznie przez jałowy materiał (np. gazę jałową) Założyć opatrunek uciskowy Unieruchomić kończynę

11 WSTRZĄS KRWOTOCZNY Objawy: Blada, zimna spocona skóra Uczucie niepokoju, a następnie zaburzenia świadomości Szybkie bicie serca (tachykardia) i szybki oddech Uczucie osłabienia, zawroty głowy

12 KRWAWIENIE Z NOSA Postępowanie w przypadku krwawienia z nosa: Należy pochylić osobę poszkodowaną do przodu i ucisnąć skrzydełka nosa Na karku osoby poszkodowanej położyć zimny okład oraz wypłukać jej nos (wnętrze) zimną wodą Jeśli krwotok nie ustąpi, należy wezwać pogotowie ratunkowe, które przewiezie ją na SOR, gdzie otrzyma specjalistyczną pomoc.

13 KRWAWIENIE WEWNĘTRZNE

14 Krwawienie wewnętrzne należy podejrzewać przy wystąpieniu wstrząsu krwotocznego i braku krwawienia zewnętrznego (lub przy wystąpieniu małego krwawienia śródmiąższowego, które nie powoduje wstrząsu krwotocznego) Może występować przy urazach narządów wewnętrznych Przy krwawieniu wewnętrznym krew wylewa się do wewnątrz ciała, nie jesteśmy w stanie go samodzielnie zatamować Jest trudne w ocenie Należy wezwać pogotowie ratunkowe

15 Źródła „Doraźna pomoc lekarska” - Bogdan Kamiński i Artur Dziak „Wiedza o opatrunkach” – Małgorzata Budynek i Cyprian Nowacki http://rm-twojapasja.blogspot.com/2016/02/wstrzas-hipowolemiczny-w-praktyce.html https://pl.wikipedia.org/wiki/Krwotok http://slideplayer.pl/slide/428426/ https://www.google.pl/search?q=krwawienie+%C5%9Br%C3%B3dmi%C4%85%C5%BCszowe&rlz=1C1N HXL_plPL686PL686&espv=2&biw=1920&bih=974&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiA64 Ll9MrPAhXIPhQKHXdpDooQ_AUIBygC#tbm=isch&q=venous+bleeding&imgdii=FEbpBlZLVDf- PM%3A%3BFEbpBlZLVDf-PM%3A%3BjPKfqewpTnewBM%3A&imgrc=FEbpBlZLVDf-PM%3A http://biologia.opracowania.pl/gimnazjum/kr%C4%85%C5%BCenie/pierwsza_pomoc_przy_skaleczenia ch_krwotokach_i_omdleniach/ http://biologia.opracowania.pl/gimnazjum/kr%C4%85%C5%BCenie/pierwsza_pomoc_przy_skaleczenia ch_krwotokach_i_omdleniach/ Stan na dzień 08.10.2016r.

16 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Wykonali Michał Rydzewski i Wonbin Jung


Pobierz ppt "Pierwsza pomoc PRZY RANACH I SKALECZENIACH. Spis treści  Rodzaje krwawień  Rodzaje krwawień ze względu na rodzaj uszkodzonego naczynia krwionośnego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google