Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZYGMUNT PYTKO MISTRZ POLSKI Przygotował: Jakub Kurnik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZYGMUNT PYTKO MISTRZ POLSKI Przygotował: Jakub Kurnik."— Zapis prezentacji:

1 ZYGMUNT PYTKO MISTRZ POLSKI Przygotował: Jakub Kurnik

2 1.1. STRONA TYTUŁOWA 2.2. RYS HISTROYCZNY 3.3. NAJPEPSZY ZAWODNIK W HISTORI UNII TARNÓW 4.4. KARIERA 5. POLSKI 5. 6.6. JEDEN Z NAJLEPSZYCH W POLSCE 7.7. MEMORIAŁ 8.8. GALERIA 9. Z HISTORII 9. 10.10. KONIEC Hiperłącze

3 Żużlowiec "Unii Tarnów", indywidualny mistrz Polski w roku 1967, trzykrotny uczestnik turnieju finałowego o Indywidualne Mistrzostwo Polski, reprezentant Polski, dwukrotny uczestnik kontynentalnego finału Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Po zakończeniu kariery sportowej wyjechał do Stanów Zjednoczonych, zmarł w Chicago.

4 Zygmunt Pytko - najlepszy zawodnik w dziejach tarnowskiego żużla urodził się w roku 1937, był najmłodszym z grupy sportowców, którzy w 1956 roku rozpoczynali żużlowe treningi tworząc zalążek sekcji Unii Tarnów. W grupie tej znajdowali się obok Zygmunta Pytki m.in.: Władysław Kamiński, Marian Curyło, Benedykt Bogdanowicz i Józef Śledź.

5 Przez całą swoją trwającą 17 lat karierę, od roku 1957 do 1974 występował w barwach Unii Tarnów, mimo że miał propozycje przejścia do bardziej renomowanych klubów. Był pierwszym w dziejach tarnowskiego żużla Indywidualnym Mistrzem Polski. W finałach IMP startował trzykrotnie. W 1963 roku zajął 13 lokatę, z dorobkiem czterech punktów, w roku 1969 zajął miejsce tuż za podium. Wyprzedzili go medaliści mistrzostw - Wyglenda, Waloszek i Trzeszkowski. Tarnowian wywalczył na torze w Rybniku 10 punktów dwukrotnie zwyciężając, dwukrotnie kończąc biegi na drugim miejscu, w jednym starcie przyjechał do mety ostatni.

6 Życiowy sukces w Indywidualnych Mistrzostwach Polski odniósł Zygmunt Pytko 1 października 1967 roku, zdobywając na torze w Rybniku tytuł mistrzowski. Tarnowianin wywalczył w finałowym turnieju 14 punktów, czterokrotnie wygrywając swoje biegi, raz przyjeżdżając na drugim miejscu. Pozwoliło to wyprzedzić o punkt rybniczanina Antoniego Worynę, który również czterokrotnie zwyciężał, ale w jednym z biegów zajął trzecia lokatę. Brązowy Medal wywalczył Zygfryd Friedek.

7 W następnym roku Zygmunt Pytko zdobył drugą lokatę w turnieju o Złoty Kask. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych był niewątpliwie jednym z najlepszych polskich żużlowców, reprezentował Polskę w meczach i turniejach międzynarodowych, dwukrotnie, w roku 1968 i 1969 uczestniczył w finałach kontynentalnych Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu.

8 Po zakończeniu kariery sportowej wyjechał do USA. W Stanach Zjednoczonych nie przestał być związany z tarnowskim żużlem. Był m.in. jednym z założycieli Fan Clubu Jaskółka w Chicago. Zmarł 16 marca 1996 roku w Chicago. W Tarnowie nie zapomniano o wybitnym zawodniku. Na torze w Mościcach rozgrywany jest Memoriał Zygmunta Pytki.

9

10

11


Pobierz ppt "ZYGMUNT PYTKO MISTRZ POLSKI Przygotował: Jakub Kurnik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google