Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki starożytnej Grecji. Akropol W starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki starożytnej Grecji. Akropol W starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami."— Zapis prezentacji:

1 Zabytki starożytnej Grecji

2 Akropol W starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami.

3

4 Partenon Jeden z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis. Jego budowę rozpoczęto w 447 p.n.e., a zakończono w roku 432 p.n.e. Uważa się, że budowla powstała w oparciu o plany Iktinosa i Kallikratesa, zaś przy wykonywaniu elementów rzeźbiarskich pracować miał sam Fidiasz.

5

6 Erechtejon Czteropoziomowa świątynia zbudowana na ateńskim Akropolu, poświęcona Posejdonowi i Atenie.

7

8 Teatr grecki Wywodzi się z tradycji obrzędów religijnych, zwłaszcza związanych z obchodami ku czci Dionizosa. Widowiska te musiały być łatwo dostępne dla ludności, pierwsze sztuki wystawiano więc na wytyczonym u stóp wzgórza placu zwanym orchestra, a na jego środku ustawiano ołtarz.

9 Teatr w Efezie ( powstał w II w. p.n.e.)

10 Teatr w Milecie ( powstał w II w p.n.e)

11 Świątynia Hefajstosa Świątynia poświęcona Hefajstosowi i Atenie, patronom rzemiosła, znajdująca się w dzielnicy Keramejkos ponad agorą u stóp Akropolu w Atenach.

12

13 Stadion olimpijski Poza terenem najważniejszych zabytków, skupionych wokół Akropolu znajduje się również stadion olimpijski. Stadion był już w tym miejscu w IV w. p.n.e.

14

15 Zabytki starożytnego Rzymu

16 Łuk Konstantyna Wielkiego Został zbudowany w latach 312 – 315 honorując dziesięciolecie sprawowania władzy przez cesarza i jego zwycięstwo nad Maksencjuszem.

17

18 Koloseum Wielka arena, której nazwa pochodzi od włoskiego słowa Colosseo znaczącego tyle co ogromny posąg. Budowla wzniesiona została na planie elipsy o obwodzie 524 m. i mieściła około 50 tys. ludzi

19

20 Forum Romanum Najbardziej reprezentacyjne miejsce antycznego Rzymu. Po najazdach barbarzyńców zniszczone i zapomniane nigdy nie odzyskało dawnej świetności.

21

22 Palatyn Jedno ze wzgórz - kolebka Rzymu - w czasach republiki dzielnica najbogatszych mieszkańców, a także cesarzy. Nazwa pallazzo oznaczająca pałac genealogicznie wywodzi się od nazwy Palatyn, a to ze względu na niesłychane bogactwo i przepych ówczesnych budowli.

23

24 Kapitol Wzgórze o dwu wierzchołkach sąsiadujące z Palatynem i Forum Romanum. W XVI w. projekt rozwiązań urbanistycznych został zlecony Michałowi Aniołowi.

25

26 DZIĘKUJE ZA UWAGĘ ! Przygotowała : Patrycja Kocyk


Pobierz ppt "Zabytki starożytnej Grecji. Akropol W starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google