Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZTUKA DLA OKA OP- ART..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZTUKA DLA OKA OP- ART.."— Zapis prezentacji:

1 SZTUKA DLA OKA OP- ART.

2 Co to jest ZŁUDZENIE OPTYCZNE? ???????????

3 błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia

4 OP-ART jest kierunkiem w malarstwie, grafice, modzie i sztuce użytkowej, który ma oddziaływać na oko odbiorcy, a nie na jego emocje.

5 Artyści stosują kombinacje linii dające geometryczne złudzenia optyczne, efekty świetlne, fakturalne. To wszystko daje poczucie głębi i ruchu na obrazie.

6 OP-ART rozwinął się w latach 50 i 60 XX wieku
OP-ART rozwinął się w latach 50 i 60 XX wieku. Stworzona praca składa się często z powtarzających się wzorów geometrycznych. Widzowie są wciągnięci w grę złudzeń i trójwymiarowości.

7 OP-ART z powodu swojej matematycznej natury często tworzony jest przy pomocy komputera.

8 Pionierem tego kierunku jest VIKTOR VASARELY
Pionierem tego kierunku jest VIKTOR VASARELY. Pierwsze eksperymenty poczynił w latach 30.

9 Ważna dla niego stała się rola przestrzeni w obrazie, uzyskiwana tylko i wyłącznie przy pomocy abstrakcyjnych plam barwnych. W późniejszej swej działalności zróżnicował kolorystykę dzieł, tworzył wykorzystując złożone układy wzorów i barw, dzięki czemu powstawała iluzja trójwymiarowych figur geometrycznych.

10 Za najbardziej charakterystyczne dla Vasarely’ego uważa się iluzoryczne trójwymiarowe kompozycje w kształcie kostki, której powierzchnie wydają się drgać i falować.

11 Podobnie do Vasarelego maluje Bridget Riley
Podobnie do Vasarelego maluje Bridget Riley. Jej ulubiony motyw to faliste linie, które jakby wciągają nas w obraz.

12 Czarno-białe lub pastelowe okręgi przypominają rysunki z podręczników psychologii.

13 OP-ART każe nam zadać sobie pytanie, czy mamy rzeczywiście zaufać temu, co widzimy w galerii sztuki. Widz nigdy nie wie, co jest sufitem, a co ścianą, co jest wypukłością, a co zagłębieniem. Oto przykład prac Mauritsa Cornelisa Eschera:

14

15

16 Ręka rysuje samą siebie 

17 Znanym polskim twórcą op-artu jest Janina Węgrzynowska
Znanym polskim twórcą op-artu jest Janina Węgrzynowska. Jej prace to fantazje na temat geometrii.

18 Janina Węgrzynowska w 1966 roku wystawiała swoje prace podczas II Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. Jeśli znasz logo Cepelii to znaczy, że zetknąłeś się z jej twórczością 

19 KOMU ZAWDZIĘCZAMY OP-ART?
Futurystom i kubistom!

20 FUTURYŚCI oszałamiali widzów wyrazistymi geometrycznymi plamami barwnymi.

21 KUBIŚCI pokazywali rzeczywistość za pomocą brył geometrycznych.

22 OP-ART to zarówno czarno-białe kompozycje…

23 jak i kolorowe prace 

24 Dziś OP-ART tryumfalnie powraca, tym razem na wybiegi 

25

26

27 A czy wiecie jak nazywa się ten przedmiot?

28 To kalejdoskop! Urządzenie (zabawka), w którym dzięki wielokrotnym odbiciom obrazów różnokolorowych szkiełek, w odpowiednio rozmieszczonych zwierciadłach, obserwuje się różnobarwne, symetryczne figury. Zmieniają się one przy obracaniu kalejdoskopu, bo wywołujemy wtedy przemieszczanie się szkiełek.

29 Fascynujące prace inspirowane op-artem w przestrzeni miejskiej stworzył Francois Abelanet. Zaskakujący ogród powstał z okazji wystawy odbywającej się 4 lata temu w Paryżu, poświęconej miejskim drzewom, których w tym mieście jest aż !!!

30

31

32

33 Blisko 90 ogrodników pracowało nad tym mini ogrodem przez 5 dni
Blisko 90 ogrodników pracowało nad tym mini ogrodem przez 5 dni. Sam ogród ma 100 m długości. A tylko z jednego punktu na całym placu można zobaczyć tę idealną kulę 

34 Takie zjawisko, gdy zdeformowany obraz nabiera sensu i proporcji jedynie wtedy, gdy oglądamy go pod właściwym kątem to ANAMORFOZA. Zobaczmy bardzo ciekawy film  Prezentację przygotowała mgr Anita Kępczyńska


Pobierz ppt "SZTUKA DLA OKA OP- ART.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google