Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIEJE KSIĄZKI I BIBLOTEK W XIX WIEKU Opracowały: A GNIESZKA ARMATA WERONIKA MIZERA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIEJE KSIĄZKI I BIBLOTEK W XIX WIEKU Opracowały: A GNIESZKA ARMATA WERONIKA MIZERA."— Zapis prezentacji:

1 DZIEJE KSIĄZKI I BIBLOTEK W XIX WIEKU Opracowały: A GNIESZKA ARMATA WERONIKA MIZERA

2 W DZIEJACH KSIĄŻKI WIEK XIX JEST OKRESEM STOPNIOWEGO- PRZECHODZENIA ZE STADIUM RZEMIOSŁA CZY MANUFAKTURY DO PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ, CO Z KOLEI MIAŁO SWE KONSEKWENCJE DLA DALSZYCH ETAPÓW DĄŻENIA DRUKÓW W SPOŁECZEŃSTWIE W DZIEJACH KSIĄŻKI WIEK XIX JEST OKRESEM STOPNIOWEGO- PRZECHODZENIA ZE STADIUM RZEMIOSŁA CZY MANUFAKTURY DO PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ, CO Z KOLEI MIAŁO SWE KONSEKWENCJE DLA DALSZYCH ETAPÓW DĄŻENIA DRUKÓW W SPOŁECZEŃSTWIE

3 PRZEMIANY SPOŁECZNE U podstaw wzrostu produkcji wydawniczej i rozwoju bibliotek leżały zjawiska społeczne i polityczne takie jak: skutki rewolucji francuskiej, wojen napoleońskich, kasata zakonów jezuickich. U podstaw wzrostu produkcji wydawniczej i rozwoju bibliotek leżały zjawiska społeczne i polityczne takie jak: skutki rewolucji francuskiej, wojen napoleońskich, kasata zakonów jezuickich.

4 PRZEMIANY SPOŁECZNE - stopniowe kurczenie się analfabetyzacji, - stopniowe kurczenie się analfabetyzacji, -wzrost kręgu czytających, -wzrost kręgu czytających, -wprowadzenie obowiązku szkolnego, -wprowadzenie obowiązku szkolnego, -przejmowanie księgozbiorów prywatnych i powstawanie bibliotek. -przejmowanie księgozbiorów prywatnych i powstawanie bibliotek.

5 Wielkie przyśpieszenie produkcji – mechanizacja. W procesach przemian ważnym impulsem stały się na początku XIX w. wynalazki w zakresie drukarstwa: one to z jednej strony pozwoliły na lepsze zastosowanie rosnących ptrzeb, z drugiej zaś- czyniąc powoli książkę tańszą, a więc dostępniejszą. W procesach przemian ważnym impulsem stały się na początku XIX w. wynalazki w zakresie drukarstwa: one to z jednej strony pozwoliły na lepsze zastosowanie rosnących ptrzeb, z drugiej zaś- czyniąc powoli książkę tańszą, a więc dostępniejszą.

6 Przemiany w technice i produkcji wydawniczej W XIX w. usprawniono proces produkcji książek poprzez: W XIX w. usprawniono proces produkcji książek poprzez: Wynalazek maszyny papierniczej, nowoczesne techniki druku i ilustracji tekstu, opracowanie zbiorów, Wynalazek maszyny papierniczej, nowoczesne techniki druku i ilustracji tekstu, opracowanie zbiorów, Wynalazek linii kolejowych, telegrafu, powstanie „literatury wagonowej”, Wynalazek linii kolejowych, telegrafu, powstanie „literatury wagonowej”, Zwiększył się zasięg i tempo rozprzestrzeniania się książki. Zwiększył się zasięg i tempo rozprzestrzeniania się książki.

7 Ruch wydawniczy - W XIX wieku kształtuje się zawód „wydawcy-nakładcy”, - W XIX wieku kształtuje się zawód „wydawcy-nakładcy”, - pojawia się sprzedaż wysyłkowa z możliwością zwrotu książek nie sprzedanych. - pojawia się sprzedaż wysyłkowa z możliwością zwrotu książek nie sprzedanych. -1886 to rok uchwalenia prawa autorskiego i wydawniczego. -1886 to rok uchwalenia prawa autorskiego i wydawniczego. -zyskują na popularności serie wydawnicze, -zyskują na popularności serie wydawnicze, rozwój bibliotek publicznych, rozwój bibliotek publicznych, era taniej książki kieszonkowej, era taniej książki kieszonkowej, specjalizacje firm wydawniczych, specjalizacje firm wydawniczych,

8 Bibliofilstwo Rozwój kolekcjonerstwa książek, jako dowód przynależności do warstwy ludzi oświeconych oraz gromadzenia dorobku kultury dla pokoleń. Rozwój kolekcjonerstwa książek, jako dowód przynależności do warstwy ludzi oświeconych oraz gromadzenia dorobku kultury dla pokoleń.

9 PROCESY PROFESJONALIZACJI ZAWODÓW PRACOWNIKÓW KASIĄŻKI Zajęcia, które stają się zawodem: Zajęcia, które stają się zawodem: ilustrator książek i czasopism. ilustrator książek i czasopism. - kierownik artystyczny,graficzny, - kierownik artystyczny,graficzny, - redaktor czasopism - redaktor czasopism - organizacje zrzeszające księgarzy i bibliotekarzy - organizacje zrzeszające księgarzy i bibliotekarzy

10 Wygląd zewnętrzny książki Mechanizacja wielu czynności zaczyna się odbijać na zewnętrznym wyglądzie książki. W XIX wieku była mniej estetyczna, posiadała więcej błędów. Mechanizacja wielu czynności zaczyna się odbijać na zewnętrznym wyglądzie książki. W XIX wieku była mniej estetyczna, posiadała więcej błędów.

11 Wygląd zewnętrzny książki -stosowano maszyny introligatorskie zamiast osoby oprawiającej, -stosowano maszyny introligatorskie zamiast osoby oprawiającej, - oprawy tzw. „ślepe”- bez nadruków zostały zastąpione pełnymi tj. autor, tytuł. Oprawy książek masowych były skromne, tylko ważne książki zwane cymelia były pięknie oprawiane, - oprawy tzw. „ślepe”- bez nadruków zostały zastąpione pełnymi tj. autor, tytuł. Oprawy książek masowych były skromne, tylko ważne książki zwane cymelia były pięknie oprawiane, - pojawienie się obwoluty- służąca celom reklamowym. - pojawienie się obwoluty- służąca celom reklamowym.

12 NARODZINY DOKUMIENTACJI OKOŁO DRUGIEJ POLOWY XIX STULECIA DAJE SIĘ WYRAŹNIE ZAUWAŻYC NARASTANIA ZJAWISK, KTÓRE DOPROWADZAJĄ DO POWSTANIA DOKUMENTACJI. OKOŁO DRUGIEJ POLOWY XIX STULECIA DAJE SIĘ WYRAŹNIE ZAUWAŻYC NARASTANIA ZJAWISK, KTÓRE DOPROWADZAJĄ DO POWSTANIA DOKUMENTACJI.

13 Biblioteki Narodowe W państwach wolnych jak i uciskanych powstają z bibliotek królewskich biblioteki narodowe. W państwach wolnych jak i uciskanych powstają z bibliotek królewskich biblioteki narodowe.

14 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "DZIEJE KSIĄZKI I BIBLOTEK W XIX WIEKU Opracowały: A GNIESZKA ARMATA WERONIKA MIZERA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google