Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Kłodzka Julia Cudak. Twierdza Kłodzka Twierdza Kłodzka to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska i charakterystyczny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Kłodzka Julia Cudak. Twierdza Kłodzka Twierdza Kłodzka to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska i charakterystyczny."— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Kłodzka Julia Cudak

2 Twierdza Kłodzka Twierdza Kłodzka to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska i charakterystyczny punkt Kłodzka. Pierwsza wzmianka o istnieniu grodu na górze zwanej Forteczną lub Zamkową pochodzi z relacji czeskiego kronikarza Kosmasa z roku 981. Najprawdopodobniej był to zespół drewnianych budynków otoczony palisadą i w takiej formie musiał istnieć dość długo, skoro w 1114 roku podpalił go czeski książe Sobiesław.

3

4 Most Św. Jana Rzadko spotykany w Europie zabytkowy most, określany przez niektórych miniaturą słynnego mostu Karola w Pradze. Początek budowy jest datowany różnie - rok 1281 umieszczony pod figurą Chrystusa na krzyżu nie zgadza się z podawaną przez kronikarza Georga Promnitza datą 1286. Budowę mostu w pierwotnej formie ukończono prawdopodobnie w roku 1390 - znajdujące się na moście posągi pochodzą już z okresu późniejszego (XVI - XVIII wiek).

5

6 Kościół Wniebowzięcia NMP Prawdopodobnie już w 1194 roku joannici rozpoczęli na obecnym placu Koscielnym budowę pierwszego w Kłodzku kościoła, brak jednak na to piśmiennych dowodów. Kamień węgielny pod budowę obecnego kościoła parafialnego położony został przez joannitów około 1344 roku z inicjatywy mocno związanego z Kłodzkiem arcybiskupa praskiego Arnosta.

7

8 Ratusz Nieznana jest data wzniesienia pierwszego ratusza, niewykluczone jednak, że pokrywa się ona z wykupem wójtostwa w 1324 roku. Faktem jest, że w kronikach odnotowano, że w 1366 roku ratusz strawił pożar. Odbudowano go w roku 1400 i od tego czasu był kilkakrotnie przebudowywany - między innymi w latach 1549, 1622 i 1653-1654. W 1744 roku ratusz ponownie spłonął. Został wkrótce odbudowany, a ostateczną formę nadano mu po gruntownej przebudowie w 1890 roku. Ostatnia przebudowa ratusza miała miejsce pod koniec XIX wieku.

9

10 Kościół i klasztor oo.Franciszkanów Wzmianki o pierwszym kościele franciszkanów pochodzą z roku 1257, kiedy to ustanowiony został czterdziestodniowy odpust dla odwiedzających kaplicę franciszkanów w dniach św. Klary i św. Franciszka. Musiał zatem już wtedy istnieć zaczątek budowy jakiegoś kościoła, zwłaszcza, że franciszkanie posiadali na podstawie nadania przez Ottokara II z 1270 roku znaczne włości na wyspie Piasek.

11

12 Kolegium jezuickie Budynek kolegium powstał w latach 1665-1690 pod kierunkiem sprowadzonego z Pragi włoskiego mistrza Carlo Lurago. Data ukończenia budowy jest umieszczona na głownym portalu budynku. Od chwili powstania kolegium pozostaje w prawie niezmienionej formie, choć mocno ucierpiał on w czasie wojny siedmioletniej (1756- 1763), kiedy to budynek zajęty przez wojska pruskie spłonął wskutek zaprószenia ognia przez żołnierzy.

13

14 Mury obronne Kamienne mury obronne wokół miasta wzniesiono pod koniec XIII wieku. Rozbudowano je w latach 1426 i 1469, już przy użyciu cegły - stanowiły one wówczas całość z obwarowaniami zamku na Górze Fortecznej. Mury obronne zachowały się jedynie w części - najlepiej zachowane fragmenty znajdują się u wylotu ulicy Traugutta, wzdłuż ulicy Nad Kanałem oraz poniżej ulicy Łukasińskiego.

15

16 Kolumna Maryjna Jednym z charakterystycznych punktów kłodzkiego rynku jest usytuowana po zachodniej stronie ratusza wotywna kolumna maryjna, wzniesiona w 1680 roku. Upamiętnia ona dwa tragiczne wydarzenia z dziejów Kłodzka - ogromny pożar miasta w 1676 roku oraz zarazę szalejącą w 1680 roku. Fundatorami kolumny byli kłodzcy jezuici, proboszcz Różanki Jerzy Ignacy Pachy oraz Rada Miejska.

17

18 Podziemna trasa turystyczna Podziemna trasa przebiegająca pod ulicami Kłodzka została udostępniona zwiedzającym w 1976 roku po ponad 10 latach prac związanych z przygotowaniem i zabezpieczeniem wyrobisk. Jej istnienie Kłodzko zawdzięcza powstającym od XIII wieku podziemnym korytarzom i piwnicom drążonym przez mieszkańcow miasta pod budynkami starówki - zarówno w celach militarnych, jak i gospodarczych.

19


Pobierz ppt "Zabytki Kłodzka Julia Cudak. Twierdza Kłodzka Twierdza Kłodzka to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Dolnego Śląska i charakterystyczny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google