Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA POWSTANIA : Pochodzenie nazwy miasta Reska nie jest do końca wyjaśnione. Według jednej teorii ma ona pochodzić od starosłowiańskiego słowa „reż”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA POWSTANIA : Pochodzenie nazwy miasta Reska nie jest do końca wyjaśnione. Według jednej teorii ma ona pochodzić od starosłowiańskiego słowa „reż”"— Zapis prezentacji:

1

2 HISTORIA POWSTANIA : Pochodzenie nazwy miasta Reska nie jest do końca wyjaśnione. Według jednej teorii ma ona pochodzić od starosłowiańskiego słowa „reż” oznaczającego żyto. Z drugiej strony, w zapiskach istnieje wzmianka, że w XIV wieku miasto nazywało się tak samo, jak przepływająca przez nie rzeka Rega. W późniejszym okresie powstała niemiecka nazwa Regenwalde, używana do 1945 roku, która w wolnym tłumaczeniu oznacza Reski Las. Początki historii Reska sięgają okresu wczesnego średniowiecza. Już w XI wieku istniał w tym miejscu gród słowiański, wokół którego rozwinęła się handlowo- rzemieślnicza osada przygrodowa. Kontynuację grodu stanowił zamek wzniesiony w XIII wieku przez Jakuba Borka, syna kasztelana kołobrzeskiego. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodził z 1255 roku, kiedy to znajdowała się ona w posiadaniu dwóch rodów: Borków i Vidantów.

3 LOKALIZACJA Resko – miasto położone w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim. Odległe 24 km na północny- -zachód od Łobza, 92 km na północny-wschód od Szczecina, 639 km na północny zachód od Warszawy. Leży nad rzeką Regą oraz wpadającą do niej Ukleją.

4 ZABYTKI  Kościół gotycki (XIV-XV w.) w Resku, obecnie Sanktuarium Matki Boskiej Reskiej,  Zabytkowa elektrownia wodna na rzece Redze,  Gmach szkoły,  Pomnik Żołnierzy Polskich,  Ruiny zamku z XIV-XV w. na Górce Borków,  Cmentarz żydowski w Resku,  Budynek Sądu Powiatowego pochodzący z 1900 r., mieszczący obecnie pocztę,  Obelisk Karola Sprengla z 1881 r.,  Ratusz.

5 Obecna liczba ludności w Resku wynosi 4 733 LUDNO ŚĆ

6 CIEKAWOSTKI O ZAMKU BORKÓW  Początki Reska sięgają okresu wczesnego średniowiecza. Około roku 1190 nad rzeką Regą istniał gród strzegący drogi z Kołobrzegu do Stargardu. Na północ od niego w XIII wieku powstała osada targowa, podzielona na dwie części południowa, należąca do Broków i północną, należącą do Vidantów. W drugiej połowie XIII wieku w miejscu grodu powstała rycerska siedziba. Jej założycielem był Jan Borek, syn kasztelana kołobrzeskiego Borka II. Początkowo warownia była drewniana i otoczona ziemnym wałem. Zbudowana została na wzgórzu wznoszącym się 3,5 m ponad łąki nad rzeką Regą.

7 RESKO DAWNIEJ

8 RESKO DZI Ś

9 OLIWIER ZNAMIEROWSKI Źródła z których korzystałem: wikipedia ‚ https://pl.wikivoyage.org/wiki/Resko


Pobierz ppt "HISTORIA POWSTANIA : Pochodzenie nazwy miasta Reska nie jest do końca wyjaśnione. Według jednej teorii ma ona pochodzić od starosłowiańskiego słowa „reż”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google