Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szczecin – moje miasto Paweł Malinowski. Plan prezentacji Herb i logo Szczecina Historia Zabytki Miasta Partnerskie Duma Pomorza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szczecin – moje miasto Paweł Malinowski. Plan prezentacji Herb i logo Szczecina Historia Zabytki Miasta Partnerskie Duma Pomorza."— Zapis prezentacji:

1 Szczecin – moje miasto Paweł Malinowski

2 Plan prezentacji Herb i logo Szczecina Historia Zabytki Miasta Partnerskie Duma Pomorza

3 Herb i logo Szczecina Herbem Miasta Szczecina jest koronowana głowa gryfa w kolorze czerwonym na niebieskim polu tarczy. Korona i dziób są koloru złotego. Krawędź tarczy jest obramowana kolorem złotym.

4 Herb i logo Szczecina Wizerunkiem logo Szczecina jest stylizowana litera "s" barwy białej umieszczona na prostokątnym polu w barwach w kolejności od góry: czerwonej, żółtej, niebieskiej oraz napis "SZCZECIN" w barwie niebieskiej na tle białym w podstawie prostokąta.

5 Historia Miasta W 1243 książę Barnim I nadał Szczecinowi prawa miejskie. W XIII wieku Szczecin stał się miastem hanzeatyckim. Na miejscu grodu słowiańskiego w XIV wieku książę Barnim III zbudował zamek (zwany dzisiaj Zamkiem Książąt Pomorskich). W 1474 w Szczecinie, po wygaśnięciu linii książąt szczecińskich i wołogoskich władzę objął książę słupski Bogusław X, który 4 lata później zjednoczył Pomorze Zachodnie, a w 1491 przeniósł jego stolicę do Szczecina.

6 Historia Miasta Jednak już w 1532 księstwo zostało ponownie podzielone, a miasto stało się stolicą Księstwa Szczecińskiego. W 1570 został w Szczecinie podpisany pokój kończący I wojnę północną. W 1630 miasto zajęli Szwedzi. Działania wojenne podczas potopu szwedzkiego przyczyniły się do upadku gospodarczego miasta. W 1713 miasto zostało przyłączone do Prus, co potwierdził pokój w Sztokholmie w 1720.

7 Historia Miasta W 1729 w Szczecinie urodziła się późniejsza caryca Rosji Katarzyna II Wielka. Od połowy XVIII wieku nastąpiło znaczne ożywienie gospodarczo-kulturalne. W latach 1806-1813 Szczecin był pod okupacją francuską. W chwili wybuchu II wojny światowej miasto liczyło ok. 270.000 mieszkańców. Zniszczenia zabudowy wyniosły ok. 65%, a portu i ośrodków przemysłu 95%.

8 Historia Miasta 26 kwietnia 1945 Armia Czerwona zdobyła Szczecin i 5 lipca nastąpiło oficjalne przekazanie miasta władzom polskim. W 1945 miasto liczyło 78.000 mieszkańców, w tym 62.500 Niemców (w 1947 już tylko 4.000 Niemców). W latach następnych miasto zostało odbudowane i rozbudowane.

9 Zabytki Szczecina Wały Chrobrego w Szczecinie (do 1945 niem. Hakenterrasse = Taras Hakena) – taras o długości ok. 500 m w Szczecinie.

10 Zabytki Szczecina Zamek Książąt Pomorskich – zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry.

11 Zabytki Szczecina Pałac Pod Głowami w Szczecinie przy pl. Żołnierza Polskiego – klasycystyczny budynek z końca XVIII w. składający się z 2 budowli połączonych ze sobą w 1889 r.

12 Zabytki Szczecina Bazylika Archikatedralna św. Jakuba wybudowana w 1187 roku.

13 Zabytki Szczecina Brama Portowa, Brama Berlińska (niem. Berliner Tor) - brama miejska Szczecina z XVIII wieku, zbudowana w stylu barokowym według projektu Gerarda C. van Walrave w latach 1725-1727.

14 Miasta Partnerskie Berlin - Friedrichshain-Kreuzberg Bremerhaven Dalian Esbjerg Kingston upon Hull Kłajpeda Lubeka Malmö Murmańsk Rostock Saint Louis

15 Duma Pomorza MKS Pogoń Szczecin – polski klub piłkarski, z siedzibą w Szczecinie. Pierwszy zespół Pogoni dwukrotnie – w 1987 i 2001 – zdobywał tytuł wicemistrza polskiej ligi, a w 1984 był trzeci. Zespół był także finalistą Pucharu Polski edycji 1981 i 1982. Barwy: granatowo-bordowe Pseudonim: Portowcy, Duma Pomorza

16 Szczecin Mam nadzieję, że ta krótka prezentacja mojego miasta zachęciła Państwa do odwiedzenia bardzo gościnnej i pięknej Stolicy Pomorza Zachodniego. Szczecin jest miastem o bogatej historii, pełnym zieleni i życzliwych ludzi. Kto choć raz tutaj przyjedzie, będzie pragnął wracać tu częściej. ;)


Pobierz ppt "Szczecin – moje miasto Paweł Malinowski. Plan prezentacji Herb i logo Szczecina Historia Zabytki Miasta Partnerskie Duma Pomorza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google