Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zagrożenia XXI wieku Uzależnienie od Internetu. Uzależnienie "Uzależnienie jest wynikiem nałożenia się mocy substancji uzależniającej i mocy jaką jednostka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zagrożenia XXI wieku Uzależnienie od Internetu. Uzależnienie "Uzależnienie jest wynikiem nałożenia się mocy substancji uzależniającej i mocy jaką jednostka."— Zapis prezentacji:

1 Zagrożenia XXI wieku Uzależnienie od Internetu

2 Uzależnienie "Uzależnienie jest wynikiem nałożenia się mocy substancji uzależniającej i mocy jaką jednostka jest skłonna jej przypisać.„ -Wpływa na jakość życia; -Czyni człowieka nieszczęśliwym; -Zakłóca jego spokój; -Jest silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności; -Problem tkwi w osobie uzależnionej, nie w przedmiocie, czynności będącej źródłem jej nieszczęścia.

3 Uzależnienie dzielone jest na: – Fizyczne - będące fizjologiczną adaptacją w postaci obniżonej wrażliwości na określoną substancję. – Psychiczne - występujące w sytuacji, gdy pod wpływem danego bodźca wyzwala pewne reakcje emocjonalne.

4 Symptomy uzależnienia Zachowanie staje się nawykowe; Jest częste, regularne i stereotypowe; Zajmuje znaczną część czasu osoby uzależnionej; Jest źródłem problemów zdrowotnych, finansowych, zawodowych i innych. Jest trudne do zapanowania nad nim i zaprzestania trwałego i całkowitego. Poczucie wewnętrznego przymusu. Po odstawieniu substancji, lub zaprzestaniu kontaktu z daną sytuacją występuje niepokój.

5 Główne uzależnienia XXI w Alkoholizm Nikotynizm Narkomania Lekomania

6 Dobrze nam znane uzależnienia behawioralne Czekoladocholizm- uzależnienie od słodyczy i substancji w nich zawartych często prowadzący do otyłości i chorób z nią związanych; Tanoreksja- uzależnienie od solarium i nieodpartej chęci bycia opalonym, co nierzadko prowadzi do raka skóry i innych powikłań;

7 Fonoholizm- nieumiejętność powstrzymania się od korzystania z telefonu komórkowego i bycia w ciągłym kontakcie; Zakupoholizm- nieodparta chęć nabywania nowych rzeczy drogą kupna celem lepszego samopoczucia;

8 Pracoholizm- silna potrzeba pracy i odnoszenia sukcesów w działającej branży co często wiąże się z bezsensownością pozostałych aspektów życia i niechęcią do korzystania z niego; Ortoreksja- nadmierne, silnie przesadne przyciąganie wagi do zdrowego odżywiania się;

9 Uzależnienie od Internetu Pozornie nie groźne; Najczęściej spotykane wśród dzieci i młodzieży korzystających z nowych technologii komunikacyjnych; Prowadzi do wielu zaburzeń i powikłań zdrowotnych; Zdarzają się zgony przez wycieńczenie.

10 Inaczej nazywane Siecioholizm Cyberzależność Infoholizm Netoholizm Netopatia www-holizm

11 Z czym często wiąże się uzależnienie od Internetu? Z przeciążeniem informacyjnym – w ciągłym poszukiwaniu nowych informacji u wielu źródeł, rządzą pozyskiwania danych; uzależnienie od przebywania przy komputerze-przymusem siedzenia przed nim; uzależnienie od cyberkontaktów- kontakty wirtualne stają się ważniejsze niż znajomości realne, co doprowadza do ich zerwania i izolacji, a w efekcie poczuciem osamotnienia; uzależnienie od gier sieciowych- nieodparta chęć ciągłego brania udziału w różnego rodzaju grach przez Internet; e-hazard; Potrzeba licytacji, robienia e-zakupów; uzależnienie od cyberseksu i związków internetowych;

12 Skutki uzależnienia od internetu W sferze psychiczno- społecznej: Zaburzenia, labilność emocjonalna; Poczucie osamotnienia; Depresje; Demotywacja i niechęć podejmowania działań; Zanik więzi emocjonalnych i kontaktów; Zaprzestanie rozwijania swoich zainteresowań; Konflikty z najbliższymi; Zaniedbywanie obowiązków Nieumiejętność kontrolowania czasu; Obniżenie efektywności intelektualnej; Rozdrażnienie, agresja

13 W sferze fizjologicznej: Problemy ze wzrokiem; Problemy z utrzymaniem poprawnej sylwetki ciała, a co za tym idzie wady postawy, bóle kręgosłupa; Choroby układu pokarmowego; Nadwyrężanie mięśni; Bóle głowy i migreny; Wahanie stężeń hormonów i różnego rodzaju substancji we krwi; Wycieńczenie organizmu; Zaniedbanie organizmu; Otyłość;

14 5 kroków do wolności od Internetu 1.Poznaj objawy i skutki uzależnienia! 2.Kontroluj czas spędzany w sieci! 3.Postaw na aktywność! 4.Pracuj nad sobą- kontroluj siebie i osiągaj postawione cele! 5. Poproś o wsparcie najbliższych- na pewno nie odmówią!

15 Bibliografia Biernat T., Cyberuzależnienia, Wychowanie na co dzień, 2002, nr 10/11. Ogińska- Bulik N., Majchrzak P., Uzależnienie od Internetu, Wydawnictwo WSHR w Łodzi, 2010, Drzewiecki P., Przyjemności potrafią uzależniać: media i edukacja, Gazeta Szkolna 2005, nr 11. http://www.koperniczek.net/rodzic/nowe_uzale znienia.pdf http://www.koperniczek.net/rodzic/nowe_uzale znienia.pdf 12.05.2015, 22: 45.


Pobierz ppt "Zagrożenia XXI wieku Uzależnienie od Internetu. Uzależnienie "Uzależnienie jest wynikiem nałożenia się mocy substancji uzależniającej i mocy jaką jednostka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google