Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia fotografii Prezentacja wykonana przez: Magdalena Ciesielska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia fotografii Prezentacja wykonana przez: Magdalena Ciesielska"— Zapis prezentacji:

1 Historia fotografii Prezentacja wykonana przez: Magdalena Ciesielska
i Zuzanna Bąk Materiały zaczerpnięto z: – grafika i obrazy

2 Początki fotografii Początki fotografii sięgają ponad 180 lat. To właśnie wtedy zostało wykonane pierwsze zdjęcie za pomocą aparatu fotograficznego stworzonego przez francuskiego fizyka i wynalazcę. Jego zamiarem było wynalezienie urządzenia, które pozwoli odtworzyć rzeczywisty obraz, dlatego też technika ta, którą zastosował została zawarta w stwierdzeniu, że zdjęcie to obraz namalowany światłem słonecznym.

3 Początki fotografii Jednak już znacznie wcześniej, bo w roku 1519 Leonardo Da Vinci narysował projekt urządzenia o takim profilu, które nosiło nazwę camera obscura (sam pomysł tego typu urządzenia narodził się już w starożytnej Grecji). Od tego czasu urządzenie to było udoskonalane przez światłych fizyków, matematyków i chemików, dzięki czemu obecnie możemy cieszyć się tak wysoką technologią aparatów fotograficznych.

4 Początki fotografii Droga ta jednak nie była łatwa i wymagała od uczonych wiele wytrwałości. Z dużym zaangażowaniem pracowano nad tym, aby skrócić czas naświetlania, który w początkowym okresie tworzenia aparatu trwał nawet do kilku godzin. Z czasem także otwór, który znajdował się w pierwszych aparatach, został zastąpiony przez obiektyw, umożliwiający skrócenie czasu naświetlania.

5 Pierwszy obiektyw Pierwszy obiektyw skonstruowany został przez matematyka słowackiego pochodzenia, a jakiś czas później udoskonalony przez niemieckich uczonych. W ciągu kilkudziesięciu lat także rodzaj kliszy na której powstawały zdjęcia uległ zmianie. Najpierw były to metalowe płytki, w późniejszym czasie zastąpione szklanymi, aż w końcu w tym celu zastosowano celuloid. Był to postęp na skalę światową, który przyczynił się do spopularyzowania fotografii.

6 Joseph Nicéphore Niépce
Joseph Nicéphore Niépce (ur. 7 marca 1765 w Chalon-sur-Saone, zm. 5 lipca 1833 w Saint-Loup-de-Varennes) – francuski fizyk i wynalazca. Jeden z wynalazców fotografii (a dokładniej techniki dagerotypii), którą opracował wspólnie z Louis Jacques'em Daguerrem. Wynalazek dagerotypu został ogłoszony przez Daguerre'a już po śmierci Niépce'a, w 1839 roku, który uważany jest za datę wynalezienia fotografii, mimo iż Niépce wykonał pierwsze trwałe zdjęcia kilkanaście lat wcześniej.

7 Louis Jacques Daguerre
Louis Jacques Daguerre Louis Jacques Daguerre (ur. 18 listopada 1787 w Cormeilles-en-Parisis, zm. 10 lipca 1851 w Bry-sur-Marne) – francuski malarz, scenograf. W 1839 ogłoszony został wynalazcą fotografii, choć w tym samym roku swoją metodę wykonywania zdjęć zaprezentował inny badacz, William Fox Talbot. Technika stworzona przez Daguerre'a (przy współpracy Josepha-Nicéphore'a Niépce'a) zwana była od jego nazwiska dagerotypią. Pozwalała ona na wykonanie unikatowej odbitki (bez możliwości jej powielenia) na metalowej płytce. Otrzymane zdjęcie charakteryzowało się dużą rozdzielczością.

8 Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci ( ), włoski malarz, rzeźbiarz, architekt, konstruktor, teoretyk sztuki, filozof, wszechstronny i najdoskonalszy przedstawiciel renesansu. Uczeń A. del Verrocchio we Florencji, od 1472 członek cechu malarzy.

9 Camera obscura Tak działał pierwszy aparat fotograficzny na świecie. Tak działał pierwszy aparat fotograficzny na świecie.

10 A taki był jego wygląd zewnętrzny.

11 Inne najstarsze aparaty fotograficzne

12 Inne najstarsze aparaty fotograficzne

13 Najstarsze obiektywy

14 Pierwsza trwała fotografia
Pierwsza fotografia w historii – 1826 Pierwszy trwały obraz nosił nazwę View from the Window at Le Gras (La cour du domaine du Gras), wyprodukowany przez francuskiego wynalazcę Josepha-Nicéphorea Niépcea.

15 Negatyw-klisza Widok z tego miejsca musiał się bardzo podobać wynalazcy, skoro na wykonanie obrazu przeznaczył 8 godzin (niektórzy historycy mówią nawet o kilku dniach naświetlania). Dzieło powstało na wypolerowanej cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim o wymiarach 16,5 x 21. Oto pierwszy negatyw- klisza:

16 Co przedstawia pierwsza fotografia?
Wiemy już, że jest to widok z okna pana Niépce, ale słaba jakość zdjęcia nie pozwala niestety na rozpoznanie zbyt wielu szczegółów. Na szczęście z pomocą przyszła nam nowoczesna technika. Fotografia poddana specjalnej obróbce wygląda tak:

17 Fotografia człowieka – 1826 r.
Jej twórcą jest ponownie Joseph– Nicéphore Niépce. Fotografia to wykonany na papierze portret kardynała DAmboise, uzyskany poprzez odbicie z metalowej planszy, używanej do naświetlania heliografii.

18 Fotografia podwodna – 1856 r.
Pierwsze zdjęcie wykonane pod wodą przypisuje się Williamowi Thompsonowi. Zostało zrobione w 1856 roku, ale niestety fotografia została zgubiona i do dzisiaj jej nie odnaleziono. Powyższe zdjęcie jest pierwszym opublikowanym zdjęciem podwodnym zrobionym przez Louisa Boutana z 1890 roku.

19 Fotografia z lotu ptaka – 1860 r.
Najwcześniejsze zachowane zdjęcie zrobione w powietrzu z lotu ptaka pochodzi z roku Jego autorem był James Wallace Black. Fotografia przedstawia widok na miasto Boston w USA.

20 Fotografia kolorowa – 1861 r.
Pierwsze trwałe zdjęcie kolorowe zostało zrobione przez szkockiego fizyka Jamesa Clerka Maxwella. Przedstawia wiązkę tartanu (tkaniny z owczej wełny).

21 Fotografia cyfrowa – 1957 r.


Pobierz ppt "Historia fotografii Prezentacja wykonana przez: Magdalena Ciesielska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google