Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Apel szkolny - „Dzień Kundelka”. Dzień Kundelka 25 października.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Apel szkolny - „Dzień Kundelka”. Dzień Kundelka 25 października."— Zapis prezentacji:

1 Apel szkolny - „Dzień Kundelka”

2 Dzień Kundelka 25 października

3 Dzień Kundelka polskie święto kundelka, czyli wszystkich wielorasowych psów. Obchodzone jest corocznie 25 października25 października, w dzień po wejściu w życie Ustawy o Ochronie Zwierząt. Data 25 października to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.

4 ŚWIATOWA DEKLARACJA PRAW ZWIERZĄT Uchwalona 21.09.1977r. w Londynie przez Międzynarodową Federację Praw Zwierzęcia, założoną 02. 04.1977r. w Genewie. Deklaracja przedłożona została UNESCO wraz z podpisami dwu i pół miliona osób - członków europejskich towarzystw opieki i ochrony zwierząt.

5 ŚWIATOWA DEKLARACJA PRAW ZWIERZĄT "Z uwagi na to, że każde zwierzę ma pewne prawa, * że nieznajomość i lekceważenie tych praw sprowadziły człowieka i prowadzą go nadal na drogę przestępstw przeciwko naturze i zwierzętom; * że uznanie przez gatunek ludzki prawa innych gatunków zwierzęcych do egzystencji stanowi podstawę współistnienia wszystkich istot żywych; * że poszanowanie zwierząt przez człowieka wiąże się z poszanowaniem ludzi między sobą i że już od najmłodszych lat należy każdego człowieka uczyć obserwować, rozumieć, szanować i kochać zwierzęta; niniejszym obwieszcza się:

6 ŚWIATOWA DEKLARACJA PRAW ZWIERZĄT Art.1. Wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji. Art.2. a) Każde zwierzę ma prawo do szacunku. b) Człowiek, jako gatunek zwierzęcy, nie może rościć sobie prawa do tępienia innych zwierząt lub do ich wyzyskiwania. Ma natomiast obowiązek wykorzystania całej swej wiedzy w służbie zwierząt. c) Każde zwierzę ma prawo oczekiwać od człowieka poszanowania, opieki i ochrony.

7 ŚWIATOWA DEKLARACJA PRAW ZWIERZĄT Art.3. a)Żadne zwierzę nie może być przedmiotem maltretowania i aktów okrucieństwa. Art.5. a) Każde zwierzę należące do gatunku, który żyje zazwyczaj w środowisku ludzkim, ma prawo żyć i rosnąć zgodnie z rytmem i warunkami życia i wolności właściwymi dla swego gatunku.

8 ŚWIATOWA DEKLARACJA PRAW ZWIERZĄT Art.6. a) Każde zwierzę, które człowiek wybrał na swego towarzysza, ma prawo żyć tak długo, jak długo pozwala na to jego gatunkowa natura. b) Porzucenie zwierzęcia jest aktem okrutnym i nikczemnym. Art.14. b) Prawa zwierząt powinny być rozpowszechniane na równi z prawami człowieka.

9 EUROPEJSKA KONWENCJA OCHRONY ZWIERZAT TOWARZYSZACYCH Artykuł 3 - Podstawowe zasady mające na celu dobro zwierzęcia 1.Nikt nie powinien sprawiać zwierzęciu towarzyszącemu niepotrzebnego bólu, cierpienia lub stresu. 2.Nikt nie powinien porzucić zwierzęcia towarzyszącego. Artykuł 4 – Posiadanie 1.Każda osoba, która posiada zwierzę towarzyszące i zgodziła się nim opiekować, jest odpowiedzialna za jego zdrowie i dobro. 2.Każda osoba, która posiada zwierzę towarzyszące lub która się nim opiekuje, powinna zapewnić mu miejsce do mieszkania, opiekę i uwagę, dbając również o potrzeby zwierzęcia zgodne z jego rasą i hodowlą, a zwłaszcza: a. podawać odpowiednie i wystarczające pożywienie oraz wodę; b. zapewnić mu odpowiednie warunki do ćwiczeń; c. powziąć wszelkie konieczne środki mające uniemożliwić jego ucieczkę.

10 EUROPEJSKA KONWENCJA OCHRONY ZWIERZAT TOWARZYSZACYCH Artykuł 10 - Operacje chirurgiczne Operacje chirurgiczna mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia w celu innym niż lecznicze powinno być zabronione, a zwłaszcza: a. przycinanie ogonów, b. przycinanie uszu, c. usuwanie pazurów, d. usuwanie kłów.

11 USTAWA O OCHRONIE ZWIERZĄT Dz.U. z 2013 poz. 856 Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (brzmienie od 30 lipca 2013 r.) Art. 1. 1.Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Art. 5. Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.

12 USTAWA O OCHRONIE ZWIERZĄT Zwierzęta domowe Art. 9. 1.Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

13 USTAWA O OCHRONIE ZWIERZĄT 2.Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

14 Deklaracja Młodego Przyjaciela Zwierząt 1.Każde zwierzę, tak jak ja, ma prawo żyć i być szczęśliwe. 2.Nie porzucę zwierzęcia, którym się opiekuję, tak jak nie chciałbym być porzucony przez moich rodziców.

15 Deklaracja Młodego Przyjaciela Zwierząt 3. Nie będę krzywdził zwierząt - one cierpią tak samo jak ludzie. 4. Nie będę zabijał zwierząt - zabijanie dla zabawy jest zbrodnią.

16 Deklaracja Młodego Przyjaciela Zwierząt 5. Każde zwierzę, tak jak ja, ma prawo do życia na wolności. 6. Nauczę się obserwować, rozumieć i kochać zwierzęta - one nauczą mnie szacunku dla przyrody i życia. Teks przyjęty przez Międzynarodową Ligę PrawZwierząt i przez Ligi Narodowe podczas trzeciego międzynarodowego zjazdu poświęconego prawom zwierząt. (LONDYN, 21 – 23.09.1977)

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27 Apel szkolny - „Dzień Kundelka” Pamiętajmy o naszych kundelkach. Zafundujmy im dzisiaj ekstra dłuższy spacer, pobiegajmy z nim po lesie, podajmy w misce jakiś smakołyk i dbajmy o nie codziennie nie tylko od święta.


Pobierz ppt "Apel szkolny - „Dzień Kundelka”. Dzień Kundelka 25 października."

Podobne prezentacje


Reklamy Google