Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krynica, 26-27.08.2016 Agnieszka Michlic Jak przeprowadzić odprawę z moppersami i podawaczami?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krynica, 26-27.08.2016 Agnieszka Michlic Jak przeprowadzić odprawę z moppersami i podawaczami?"— Zapis prezentacji:

1 Krynica, 26-27.08.2016 Agnieszka Michlic Jak przeprowadzić odprawę z moppersami i podawaczami?

2 Asystenci boiska: 6 podawaczy 6 moppersów 2 szybkich moppersów

3 Wygląd Cała grupa asystentów obsługujących zawody powinna być ubrana w jednolite stroje. Koszulki winny znajdować się w spodenkach. Długie włosy muszą być związane z tyłu. Młodzież wchodzi na boisko bez dużej i wiszącej biżuterii, a przede wszystkim bez telefonów komórkowych i temu podobnych gadżetów. Akredytacje, identyfikatory należy zdjąć z szyi i oddać opiekunowi na czas trwania meczu.

4 Przeprowadź rozmowę Zaproś wszystkich asystentów w jedno, niezbyt głośne miejsce w hali. Nie biegaj po całej sali! Podejdź do jednej, dwóch osób i poproś by zebrały resztę.

5 Podział obowiązków Zamień kilka słów z opiekunem grupy asystentów. Zapytaj, czy młodzież ma na stałe przydzielone obowiązki i doświadczenie w tym zakresie. Jeśli tak – nie zmieniaj tego podziału. Wprowadzi to tylko niepotrzebny chaos przed meczem i w jego trakcie. Poproś opiekuna grupy o przydzielenie osób do poszczególnych zadań – on zna tę grupę lepiej od Ciebie. Możesz co najwyżej służyć radą…

6 Przedstaw się z imienia i nazwiska, określ funkcję jaką będziesz pełnić na meczu – skróć dystans między wami. Zapytaj o ich dotychczasowe doświadczenia – będziesz wiedzieć jak bardzo szczegółowo musicie omówić obowiązki meczowe.

7 Pogrupuj całość na zespoły z podziałem na obowiązki. Omawiając szczegóły zwracaj się do konkretnej grupki osób.

8 Przedstaw konkrety - powiedz (przypomnij) na czym polega ich praca.

9 Odpowiedz na pytania - najpierw wyjaśnij czego oczekujesz, a następnie wysłuchaj pytań i rozwiej wątpliwości.

10 Pokaż, że doceniasz ich pracę. Daj im poczucie wartości. Doceń zaangażowanie.

11 Wszyscy jesteśmy jedną drużyną!

12 Pamiętaj, aby w rozmowie z osobami obsługującymi zawody podkreślić, jak ważna jest ich rola w widowisku sportowym. Wszyscy jesteśmy jedną drużyną, pracujemy na jeden wspólny sukces! Nie ma mniej lub bardziej ważnych osób obsługujących mecz. Każdy ma swoje zadania do wypełnienia. Bez pracy jednej komórki inne nie będą w stanie swobodnie wykonywać swoich działań.

13 Wybierz lidera! Przyjrzyj się grupie, z którą masz współpracować. Szczególnie osobom, które będą podawać piłki. W trakcie rozgrzewki naprawdę sporo można zobaczyć! Wybierz lidera – osobę, która będzie odpowiedzialna za sprawdzanie ilości piłek oraz kontrolę czy wszystkie piłki w obiegu są piłkami meczowymi. Podejdź do niej indywidualnie, powiedz czego oczekujesz i podkreśl jak bardzo odpowiedzialną powierzasz jej rolę. Gwarantuję, że Cię nie zawiedzie!

14 Zasady pracy podawacza piłek Przed rozpoczęciem meczu, podawacze piłek czynnie uczestniczą w oficjalnej rozgrzewce, łapiąc i podając piłki zawodnikom, jednocześnie chroniąc komputery, kamery i inne sprzęty znajdujące się za bandami reklamowymi. Bezzwłocznie po zakończeniu rozgrzewki zbierają wszystkie piłki do specjalnych koszy. W trakcie przerw między setami zabezpieczają piłki tak, by nie trafiły one do rąk rozgrzewających się zawodników (chowają za stanowiskiem sędziego pierwszego lub za bandami reklamowymi). W przerwie między setem 4 a 5 dostarczają jedną piłkę meczową sędziemu drugiemu.

15 W meczu rozgrywanym 3 piłkami podawacze numer 2 i 5 zawsze muszą być w posiadaniu piłki. Gdy mecz rozgrywany jest 5 piłkami, w posiadaniu piłki muszą być podawacze nr 1, 2, 4 i 5, a piłkę do zawodnika podaje osoba, która znajduje się najbliżej zagrywającego. Po zakończeniu akcji piłka, którą ta była rozgrywana, wędruje do podawacza po stronie, gdzie będzie wykonywana następna zagrywka. Piłkę do partnera kulamy po ziemi, blisko band reklamowych, tak aby nie dostała się ona na boisko, pod nogi zawodników. Bezpieczeństwo i zdrowie uczestników zawodów sportowych, są absolutnie nadrzędnym priorytetem!

16 Podawacze zaopatrzeni są w małe ręczniczki, którymi zawsze wycierają piłkę przed podaniem jej do zagrywającego. Podając piłkę do zawodnika podawacz wstaje i odbija piłkę jednym „kozłem” w kierunku zagrywającego. To podawacz jest zobowiązany wbiec na boisko w celu zabrania piłki, która pozostała tam po akcji. Po meczu podawacze zobowiązani są do zebrania wszystkich piłek używanych w trakcie meczu, przeliczenia i zgłoszenia swojemu opiekunowi ich stanu.

17 Rozmieszczenie podawaczy

18 Moppersi - obowiązki

19 Tzw. „długie mopy”. Dwie grupy po trzy osoby, zaopatrzone w długie mopy, w trakcie meczu zajmują miejsca na krzesełkach w pobliżu pól rozgrzewki. Po zakończeniu oficjalnej rozgrzewki, w trakcie wszystkich przerw technicznych i na odpoczynek oraz między setami, moppersi wycierają całe boisko zgodnie z diagramem. Tempo poruszania się moppersów należy uzależnić od czasu przerwy (chód, bieg).

20 Schemat wycierania podłogi

21 Pamiętaj by przypomnieć młodzieży o wzajemnej współpracy. W trakcie przerw są najbardziej widocznym „elementem” meczu, a ich synchroniczna praca wygląda profesjonalnie i estetycznie. Przypomnij też o bezpieczeństwie! Mopy w trakcie gry powinny znajdować się jak najdalej od boiska (najlepiej za bandami reklamowymi lub za krzesełkami moppersów), a ich kije należy skierować na zewnątrz. To moppers musi uważać, aby nie zrobić krzywdy zawodnikowi, kiedy się z nim przemieszcza (podłożenie mopa pod nogi, uderzenie kijem).

22 Szybcy mopersi (QM) Dwóch szybkich mopersów zajmuje miejsca na krzesełkach przed stolikiem sekretarza. Siedzący pierwszy od strony boiska mopers (jeden z każdej strony boiska), pełni również rolę szybkiego mopersa, który wyciera podłogę poza strefą ataku. Szybcy mopersi zaopatrzeni muszą być w małe ręczniczki (najlepiej po dwa na osobę), które dobrze chłoną wodę.

23

24 Praca szybkich moppersów jest niezwykle istotna i odpowiedzialna! To szybki moppers podejmuje decyzję kiedy i gdzie należy wytrzeć podłogę. Sędzia nie powinien ingerować w ich pracę (oczywiście ingerujemy, jeśli jest taka potrzeba). Każdy z QM przede wszystkim wyciera obszar, który mu przysługuje, jednak niezwykle istotna jest pomoc i współpraca. W razie dużej, mokrej plamy jego kolega czy koleżanka przybywa mu z pomocą. Jak sama nazwa wskazuje szybki moppers pracuje w niezwykle szybkim tempie. Jego pobyt na boisku nie powinien przekraczać 8 sekund.

25 Zakres wycierania podłogi QM

26 Przypomnij! Kiedy w trakcie akcji zawodnik upadnie na boisko i pozostawi po sobie mokrą plamę, szybki moppers w którego gestii leży oczyszczenie tej powierzchni, podnosi rękę i oczekuje na zakończenie akcji. Bezzwłocznie po gwizdku kończącym akcję, wbiega i wyciera plamę. Z boiska oddala się najkrótszą drogą przez linię boczną. Jeśli plama znajduje się w pobliżu stanowiska sędziego pierwszego, QM zbiega z boiska najkrótszą drogą i na czas trwania kolejnej akcji zajmuje miejsce za podestem sędziowskim.

27 Szybki moppers musi zachować czujność przez cały mecz, gdyż każde dotknięcie boiska przez zawodnika inną częścią ciała niż stopa w bucie, niesie za sobą prawdopodobieństwo pozostawienia wilgotnej plamy. Upraszczając, możemy wyjść z założenia, że od momentu pojawienia się na boisku pierwszej mokrej plamy pozostałej po leżącym zawodniku, miejsce po każdej kolejnej „wywrotce” musi być wytarte.

28 Uwaga! Jeśli po przybyciu na zawody okaże się, że liczba osób wyznaczona do pomocy przy obsłudze meczu jest niewystarczająca to: -w pierwszej kolejności zabezpieczamy podawaczy piłek, -następnie wyznaczamy szybkich moppersów (ich praca w trakcie meczu jest bardzo ważna), -jako ostatnich wyznaczamy moppersów z „długimi mopami” (możemy z nich zrezygnować)

29 Podziękuj! Po zakończeniu meczu postaraj się znaleźć chwilę by podziękować grupie. Czasem uda się „złapać” wszystkich, czasem tylko 2-3 osoby, a kiedy indziej tylko opiekuna. Podziękuj i poproś o przekazanie podziękowania pozostałym. Nigdy nie odmawiaj zdjęć młodzieży. Dla nich fotografia z sędziami, działaczami czy zawodnikami to najczęściej największa nagroda za ich ciężką pracę. Kurs unifikacyjno-szkoleniowy Krynica 2016

30 Pytania? Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Krynica, 26-27.08.2016 Agnieszka Michlic Jak przeprowadzić odprawę z moppersami i podawaczami?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google