Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sławni matematycy Tales z Samos Tales z Samos Krótki życiorys Krótki życiorys Twierdzenie Twierdzenie Zastosowanie i przykłady twierdzenia Zastosowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sławni matematycy Tales z Samos Tales z Samos Krótki życiorys Krótki życiorys Twierdzenie Twierdzenie Zastosowanie i przykłady twierdzenia Zastosowanie."— Zapis prezentacji:

1 Sławni matematycy Tales z Samos Tales z Samos Krótki życiorys Krótki życiorys Twierdzenie Twierdzenie Zastosowanie i przykłady twierdzenia Zastosowanie i przykłady twierdzenia Ciekawostki Ciekawostki Pitagoras Krótki życiorys Twierdzenie Zastosowanie, przykłady i dowody Ciekawostki

2 Spis treści Wstęp Wstęp Wstęp Spis treści Spis treści Spis treści Spis treści Tales z Samosu Tales z Samosu Tales z Samosu Tales z Samosu -krótki życiorys krótki życioryskrótki życiorys -twierdzenie twierdzenie -zastosowanie twierdzenia zastosowanie twierdzeniazastosowanie twierdzenia -ciekawostki ciekawostki Pitagoras Pitagoras Pitagoras -krótki życiorys krótki życioryskrótki życiorys -twierdzenie -zastosowanie twierdzenia zastosowanie twierdzeniazastosowanie twierdzenia -ciekawostki ciekawostki -zakończenie zakończenie

3 Tales z Samos

4 Krótki życiorys Talesa z Samos Grecki filozof, podróżnik, kupiec. Zajmował się elementami matematyki, fizyki, przyrody, astronomii. Swoje znajomości elementów geometrii i algebry zawdzięcza podróżom do Egiptu i Babilonii. Jest zaliczany do jednego z siedmiou mędrców greckich.

5 Twierdzenie Talesa z Samos Jeżeli dwa trójkąty prostokątne mają takie same kąty, to stosunek długości boków w jednym z tych trójkątów jest taki sam jak boków w drugim trójkącie.

6 Zastosowanie twierdzenia Tales zadziwia ł ówczesnych mu ludzi tym ż e potrafi ł obliczyć wysoko ś ć drzewa znając tylko d ł ugo ś ć jego cienia.

7 Ciekawostki o Talesie Według legendy Tales wyznaczył wysokość piramidy mierząc padający przez nią cień. Według legendy Tales wyznaczył wysokość piramidy mierząc padający przez nią cień. Wykorzystując własności trójkątów obliczał odległości statków od brzegu. Wykorzystując własności trójkątów obliczał odległości statków od brzegu. Według Platona Tales obserwujący gwiazdy wpadł do studni. Wtedy piękna niewolnica rzekła żartem, że chciał zobaczyć, co się dzieje na niebie a nie dostrzegł tego co się znajduje pod jego nogami. Według Platona Tales obserwujący gwiazdy wpadł do studni. Wtedy piękna niewolnica rzekła żartem, że chciał zobaczyć, co się dzieje na niebie a nie dostrzegł tego co się znajduje pod jego nogami. Tales nie miał własnych dzieci ale adoptował i wychował syna swojej siostry. Tales nie miał własnych dzieci ale adoptował i wychował syna swojej siostry. Tales był miłośnikiem sportu. Nie jeden raz zdobywał olimpijskie laury. Tales był miłośnikiem sportu. Nie jeden raz zdobywał olimpijskie laury. Prawdopodobnie zmarł na udar słoneczny podczas zawodów olimpijskich. Prawdopodobnie zmarł na udar słoneczny podczas zawodów olimpijskich.

8 Pitagoras

9 Krótki życiorys Pitagorasa Pitagoras to grecki filozof i matematyk. Jego życie było znane głównie z legend a nauki przekazywane wyłącznie ustnie, w dużej mierze potajemnie. Stworzył szkoły fizyczno- matematycznej o charakterze religijnym i mistycznym. Trudno oddzielić jego odkrycia od dokonań jego uczniów. Badania pitagorejczyków przyczyniły się do wspaniałego rozwoju geometrii oraz teorii liczb.

10 Twierdzenie Pitagorasa W dowolnym trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi przeciwprostokątnej tego trójkąta.

11 Zastosowanie twierdzenia Pitagorasa

12 Ciekawostki o Pitagorasie Wielki wpływ na rozwój jego myśli miały podróże do Egiptu. Wielki wpływ na rozwój jego myśli miały podróże do Egiptu. W młodości Pitagoras był utalentowanym zapaśnikiem. W młodości Pitagoras był utalentowanym zapaśnikiem. Wielokrotnie zdobywał mistrzowskie laury w boksie. Wielokrotnie zdobywał mistrzowskie laury w boksie. Mimo że jemu przyznaje się to odkrycie tak naprawdę dokonali go starożytni babilończycy. Znali je zapewne także Egipcjanie. Mimo że jemu przyznaje się to odkrycie tak naprawdę dokonali go starożytni babilończycy. Znali je zapewne także Egipcjanie.

13 ZAKOŃCZENIE Dziękujemy za uwagę. Wykonali: Zuzanna Frymark Izabela Borzyszkowska Kl. III B


Pobierz ppt "Sławni matematycy Tales z Samos Tales z Samos Krótki życiorys Krótki życiorys Twierdzenie Twierdzenie Zastosowanie i przykłady twierdzenia Zastosowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google