Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jeziora Polskie Wyk. Aneta Ciulęba.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jeziora Polskie Wyk. Aneta Ciulęba."— Zapis prezentacji:

1 Jeziora Polskie Wyk. Aneta Ciulęba

2 Jezioro Śniadrwy Największe w Polsce Jezioro Śniardwy leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu Mikołajek i Rucianego-Nida. Powierzchnia tego zbiornika wynosi niemal ha. Każdy kto widział Śniardwy, nie będzie się dziwił, że jest on nazywany mazurskim morzem. Jego ogrom naprawdę budzi respekt i są ku temu rzeczywiście powody. Jezioro uformowało się w potężnym, ale płytkim zagłębieniu moreny dennej, w efekcie czego na dnie spoczywają liczne głazy narzutowe, miejscami tuż pod powierzchnią, zaś tafla wody często mącona jest przez pokaźne fale spowodowane wiatrami hulającymi po tak wielkiej powierzchni.

3 Jezioro Wigry Jezioro Wigry położone jest w północno-wschodniej części Polski, w dorzeczu Czarnej Hańczy, w samym sercu Wigierskiego Parku Narodowego, stanowiąc największy i najcenniejszy jego obiekt hydrograficzny. Wigry są jednym z 42 jezior występujących w granicach Parku i tak, jak większość jezior objęte zostało ochroną częściową.Nazwa jeziora pochodzi prawdopodobnie od litewskiego przymiotnika vingrus - kręty, co właściwie opisuje kształt tego akwenu

4 Jezioro Gopło Jezioro Gopło należy do najbardziej znanych zbiorników naturalnych w Polsce. Jest największym jeziorem Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego i dziewiątym pod względem wielkości jeziorem w Polsce. Gopło to płytkie, polodowcowe, jezioro przepływowe, położone w tzw. rynnie goplańskiej. Przyjmuje się, że powierzchnia zwierciadła wody na wysokości 77 m n.p.m. wynosi 2 154,4 ha, w tym 25,5 ha przypada na wyspy. Misa jeziorna ma 25 km długości i od 200 do 2000 m szerokości. Średnia głębokość jeziora wynosi 3,6 m, a głębokość maksymalna - 16,6 m. Jezioro posiada urozmaiconą linię brzegową o długości 87,5 km, liczne zatoki, wyspy i półwyspy

5 Jezioro Łebsko Jezioro Łebsko jest największym jeziorem przybrzeżnym na polskim wybrzeżu i zarazem trzecim co do wielkości (po jeziorach Śniardwy i Mamry) akwenem. Powierzchnia jeziora od 1941 roku zmniejszyła się o około 382 ha i współcześnie nadal ulega dalszemu ograniczeniu. Proces wypłacania zbiornika obserwowany jest na całym jego obszarze. W strefie przybrzeżnej przyczyn zjawiska należy upatrywać w osadzaniu się piasku nawiewanego z obszarów wydmowych Mierzei Łebskiej oraz w postępującym rozwoju szuwarów trzcinowych, rosnących w przybrzeżnych płyciznach i na podmokłych brzegach. Tworzą one wokół zbiornika pas o zmiennej szerokości od kilkunastu do prawie 400 metrów. Również z dala od brzegu, z roku na rok obserwuje się wzrost powierzchni i liczby nowo utworzonych wysp szuwarowych, wynurzających się z toni wodnej. Woda w jeziorze jest eutroficzna (zasobna w składniki pokarmowe) i mało przezroczysta.

6 Jezioro Łańskie Jezioro Łańskie - jezioro koło wsi Łańsk na Pojezierzu Olsztyńskim, długość 10,5 km, szerokość 0,5-2,2 km, powierzchnia 1050 ha, maksymalna głębokość 54 m. Jezioro z bardzo urozmaicona linia brzegową i kilkoma wyspami. Największa z nich - Lalka - ma 1,3 km długości, Znajduje się tu ośrodek wypoczynkowy. Przez jezioro przepływa rzeka Łyna. Lasy na wschodnim brzegu objęte są ochrona w rezerwacie Las Warmiński.

7 Jezioro Mokre Jezioro Mokre jest rynną polodowcową osiągającą w najgłębszym miejscu osiąga 51 m. Przez całe jezioro prowadzi szlak kajakowy jako część spływu rzeką Krutynią. Dla kajakarzy Mokre może być prawdziwym wyzwaniem, gdyż przy silnym wietrze tworzą się tu spore fale. Na jeziorze znajduje się 5 wysp. Leży na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.


Pobierz ppt "Jeziora Polskie Wyk. Aneta Ciulęba."

Podobne prezentacje


Reklamy Google