Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjawiska optyczne w przyrodzie Wyk. Mateusz Melon.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjawiska optyczne w przyrodzie Wyk. Mateusz Melon."— Zapis prezentacji:

1 Zjawiska optyczne w przyrodzie Wyk. Mateusz Melon

2 Spis treści Co to jest Zjawisko optyczne? Co to jest Zjawisko optyczne? Gloria Gloria Halo Halo Iryzacja Iryzacja Łuk okołohoryzontalny Łuk okołohoryzontalny Miraż Miraż Parhelion Parhelion Słup świetlny Słup świetlny Tęcza Tęcza Widmo Brockenu Widmo Brockenu Wieniec Wieniec Asteryzm Asteryzm Zorza polarna Zorza polarna Zaćmienie Słońca i Księżyca Zaćmienie Słońca i Księżyca Bibliografia Bibliografia

3 Co to jest Zjawisko optyczne? Zjawisko optyczne jest to każde zjawisko dotyczące oddziaływania światła z materią. Zjawisko optyczne jest to każde zjawisko dotyczące oddziaływania światła z materią.

4 Gloria Zjawisko optyczne powstające na skutek dyfrakcji i odbicia światła w kroplach wody, polegające na występowaniu barwnych pierścieni wokół cienia obserwatora widocznego na tle chmur lub mgły. Zjawisko optyczne powstające na skutek dyfrakcji i odbicia światła w kroplach wody, polegające na występowaniu barwnych pierścieni wokół cienia obserwatora widocznego na tle chmur lub mgły.

5 Halo Zjawisko optyczne obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej, wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu, znajdujących się w chmurach cirrostratusach. Zjawisko optyczne obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej, wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu, znajdujących się w chmurach cirrostratusach.

6 Iryzacja Tęczowanie to zjawisko optyczne polegające na powstawaniu tęczowych barw, powstałe w wyniku interferencji światła białego. Tęczowanie to zjawisko optyczne polegające na powstawaniu tęczowych barw, powstałe w wyniku interferencji światła białego.

7 Łuk okołohoryzontalny Zjawisko optyczne powstające na kryształach lodu. Zjawisko optyczne powstające na kryształach lodu.

8 Miraż Fatamorgana to zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości. Fatamorgana to zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości.

9 Parhelion To atmosferyczne zjawisko optyczne jest jasną plamą światła występująca po obu stronach słońca. To atmosferyczne zjawisko optyczne jest jasną plamą światła występująca po obu stronach słońca.

10 Słup świetlny Zjawisko optyczne polegające na powstaniu świetlnej kolumny, powstające w wyniku odbicia światła nisko położonego. Zjawisko optyczne polegające na powstaniu świetlnej kolumny, powstające w wyniku odbicia światła nisko położonego.

11 Tęcza Zjawisko występujące w postaci wielobarwnego łuku, powstaje w wyniku rozszczepiania światła załamującego i odbijającego się wewnątrz kropli wody Zjawisko występujące w postaci wielobarwnego łuku, powstaje w wyniku rozszczepiania światła załamującego i odbijającego się wewnątrz kropli wody

12 Widmo Brockenu Rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora Glorią. Rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora Glorią.

13 Wieniec Zjawisko to zachodzi, gdy Słońce lub Księżyc przysłania lekka warstwa chmury, zwykle ma postać aureoli wokół tarcz Słońca i Księżyca. Zjawisko to zachodzi, gdy Słońce lub Księżyc przysłania lekka warstwa chmury, zwykle ma postać aureoli wokół tarcz Słońca i Księżyca.

14 Asteryzm Mineralogiczne zjawisko optyczne polegające na powstawaniu wąskich pasm świetlnych układających się w kształt "gwiazdy" na powierzchni kamieni szlachetnych. Mineralogiczne zjawisko optyczne polegające na powstawaniu wąskich pasm świetlnych układających się w kształt "gwiazdy" na powierzchni kamieni szlachetnych.

15 Zorza polarna Zjawiska świetlne obserwowane na wysokich szerokościach geograficznych, występuje głównie za kołem podbiegunowym. Zjawiska świetlne obserwowane na wysokich szerokościach geograficznych, występuje głównie za kołem podbiegunowym.

16 Zaćmienie Słońca i Księzyca Zjawisko astronomiczne polegające na tym, że cień jednego ciała niebieskiego pada na powierzchnię drugiego. Możliwe jest ono, gdy w jednej linii znajdują się oba ciała. Zjawisko astronomiczne polegające na tym, że cień jednego ciała niebieskiego pada na powierzchnię drugiego. Możliwe jest ono, gdy w jednej linii znajdują się oba ciała.

17 Bibliografia www.wikipedia.org www.onet.pl www.wp.pl www.sciaga.pl www.bryk.pl www.zadane.pl


Pobierz ppt "Zjawiska optyczne w przyrodzie Wyk. Mateusz Melon."

Podobne prezentacje


Reklamy Google