Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjawiska optyczne w przyrodzie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjawiska optyczne w przyrodzie"— Zapis prezentacji:

1 Zjawiska optyczne w przyrodzie
Wyk. Mateusz Melon

2 Spis treści Co to jest Zjawisko optyczne? Gloria Halo Iryzacja
Łuk okołohoryzontalny Miraż Parhelion Słup świetlny Tęcza Widmo Brockenu Wieniec Asteryzm Zorza polarna Zaćmienie Słońca i Księżyca Bibliografia

3 Co to jest Zjawisko optyczne?
Zjawisko optyczne jest to każde zjawisko dotyczące oddziaływania światła z materią.

4 Gloria Zjawisko optyczne powstające na skutek dyfrakcji i odbicia światła w kroplach wody, polegające na występowaniu barwnych pierścieni wokół cienia obserwatora widocznego na tle chmur lub mgły.

5 Halo Zjawisko optyczne obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej, wywołane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu, znajdujących się w chmurach cirrostratusach.

6 Iryzacja Tęczowanie to zjawisko optyczne polegające na powstawaniu tęczowych barw, powstałe w wyniku interferencji światła białego.

7 Łuk okołohoryzontalny
Zjawisko optyczne powstające na kryształach lodu.

8 Miraż Fatamorgana to zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości.

9 Parhelion To atmosferyczne zjawisko optyczne jest jasną plamą światła występująca po obu stronach słońca.

10 Słup świetlny Zjawisko optyczne polegające na powstaniu świetlnej kolumny, powstające w wyniku odbicia światła nisko położonego.

11 Tęcza Zjawisko występujące w postaci wielobarwnego łuku, powstaje w wyniku rozszczepiania światła załamującego i odbijającego się wewnątrz kropli wody

12 Widmo Brockenu Rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora Glorią.

13 Wieniec Zjawisko to zachodzi, gdy Słońce lub Księżyc przysłania lekka warstwa chmury, zwykle ma postać aureoli wokół tarcz Słońca i Księżyca.

14 Asteryzm Mineralogiczne zjawisko optyczne polegające na powstawaniu wąskich pasm świetlnych układających się w kształt "gwiazdy" na powierzchni kamieni szlachetnych.

15 Zorza polarna Zjawiska świetlne obserwowane na wysokich szerokościach geograficznych, występuje głównie za kołem podbiegunowym.

16 Zaćmienie Słońca i Księzyca
Zjawisko astronomiczne polegające na tym, że cień jednego ciała niebieskiego pada na powierzchnię drugiego. Możliwe jest ono, gdy w jednej linii znajdują się oba ciała.

17 Bibliografia www.wikipedia.org www.onet.pl www.wp.pl www.sciaga.pl


Pobierz ppt "Zjawiska optyczne w przyrodzie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google