Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NEGATYWNE SKUTKI SPOŻYWANIA NAPOJÓW ENERGETYCZNYCH Diana Maksimczyk KL. I E.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NEGATYWNE SKUTKI SPOŻYWANIA NAPOJÓW ENERGETYCZNYCH Diana Maksimczyk KL. I E."— Zapis prezentacji:

1 NEGATYWNE SKUTKI SPOŻYWANIA NAPOJÓW ENERGETYCZNYCH Diana Maksimczyk KL. I E

2 NAPÓJ ENERGETYCZNY - gazowany i pobudzający napój bezalkoholowy SKŁAD: Skład większości napojów jest podobny; składają się one z wody, cukru, regulatorów kwasowości (kwasu cytrynowego i cytrynianu sodu), dwutlenku węgla, tauryny, kofeiny, witamin (niacyny, kwasu pantotenowego, witaminy B6, ryboflawiny i witaminy B12); niektóre zawierająteż inozytol, glukuronolakton, L-karnitynę, teobrominę, ekstrakty guarany i kwas askorbinowy.

3 Napoje energetyzujące zawierają duże ilości kofeiny, co oznacza, że uzależniają. Trzeba uważać, aby nie pobrać z napojami więcej niż 400 mg kofeiny dziennie. Przedawkowanie tego składnika może powodować nadpobudliwość, kłopoty z koncentracją i bezsenność, silne bóle głowy, drżenia rąk czy kołatania serca.

4 Codzienne picie napojów o działaniu silnie pobudzającym przyśpiesza akcję serca, co może prowadzić do arytmii. Ustawicznie podrażniają także żołądek i śluzówkę przewodu pokarmowego.

5 U tych, którzy piją energy drinki na kanapie przed telewizorem, mogą doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

6 Wnikliwa analiza uczonych z US Academy of General Dentistry pozwoliła stwierdzić, że tego typu środki zawierają spore ilości kwasów, które rozpuszczają szkliwo zębów, wystawiając je tym samym na podwyższone ryzyko próchnicy.

7 W jednej puszce często znajduje się równowartość 13 łyżeczek cukru co ma wpływ na otyłość dzieci oraz jest związane z występowaniem cukrzycy.

8

9 Mieszanie alkoholu z napojami energetyzującymi jest szkodliwe. Takie drinki prowadzą do szybszego odwodnienia organizmu, mogą też spowodować utratę przytomności oraz przyspieszyć lub zaburzyć pracę serca.

10 Zbadano, że przenika ona przez łożysko do płodu. Hamuje wydzielanie hormonu wzrostu, szkodzi więc rozwijającemu się dziecku. Napoje energetyczne szkodzą kobietom w ciąży i karmiącym piersią, głównie ze względu na kofeinę.

11 Napoje energetyzujące nie nadają się dla alergików. Zawierają szereg sztucznych substancji, które mogą spowodować podrażnienie żołądka lub reakcję alergiczną.

12 BIBLIOGRAFIA ● http://www.sfd.pl/%5BART%5D_Napoje_energetyzuj%C4%85ce-t358974.html http://www.sfd.pl/%5BART%5D_Napoje_energetyzuj%C4%85ce-t358974.html ● http://techtrendy.pl/page,2,title,Energia-z-puszki-cala-prawda-o-napojach-energetyzujacych,wid,13737245,wiadomosc.html?ticaid=51251f http://techtrendy.pl/page,2,title,Energia-z-puszki-cala-prawda-o-napojach-energetyzujacych,wid,13737245,wiadomosc.html?ticaid=51251f ● http://facet.wp.pl/kat,1033389,wid,14464623,wiadomosc.html http://facet.wp.pl/kat,1033389,wid,14464623,wiadomosc.html ● http://kobieta.wp.pl/kat,26377,title,Napoje-energetyczne-szkodza,wid,12452261,wiadomosc.html?ticaid=11251f http://kobieta.wp.pl/kat,26377,title,Napoje-energetyczne-szkodza,wid,12452261,wiadomosc.html?ticaid=11251f ● http://dietydiety.pl/szkodliwe-dzialanie-napojow-energetyzujacych/ http://dietydiety.pl/szkodliwe-dzialanie-napojow-energetyzujacych/ ● http://pl.wikipedia.org/wiki/Napój_energetyzujący http://pl.wikipedia.org/wiki/Napój_energetyzujący ● http://planetakobiet.com.pl/artykul-565-szkodliwedzialanienapojowenergetycznych.htm http://planetakobiet.com.pl/artykul-565-szkodliwedzialanienapojowenergetycznych.htm


Pobierz ppt "NEGATYWNE SKUTKI SPOŻYWANIA NAPOJÓW ENERGETYCZNYCH Diana Maksimczyk KL. I E."

Podobne prezentacje


Reklamy Google