Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ubezpieczeni a społeczne dlaczego są ważne?. 2 UBEZPIECZENIE Skojarzenia z pojęciem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ubezpieczeni a społeczne dlaczego są ważne?. 2 UBEZPIECZENIE Skojarzenia z pojęciem."— Zapis prezentacji:

1 Ubezpieczeni a społeczne dlaczego są ważne?

2 2 UBEZPIECZENIE Skojarzenia z pojęciem

3 3 Film „Twoje życie, Twój wybór”

4 4 Nowoczesne Państwo dba o słabszych i potrzebujących dlategowprowadza powszechne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne

5 5 Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa materialnego osobom chorym, ofiarom wypadków, osobom niezdolnym do pracy, w podeszłym wieku. Wypłaty z tych ubezpieczeń mogą mieć charakter krótkoterminowy lub długoterminowy. Ubezpieczenia społeczne

6 Ubezpieczenia społeczne w Europie Powstanie ubezpieczeń społecznych zostało wymuszone szybkim uprzemysłowieniem Europy. Pierwszym państwem, które w końcu XIX w. wprowadziło ubezpieczenia społeczne, były Niemcy. Inicjatorem tych zmian był kanclerz II Rzeszy Otto von Bismarck.

7 7 … w starożytności  kupcy, rzemieślnicy i przewoźnicy zrzeszali się, aby wspólnie zabezpieczać się przed ryzykiem  uczestnicy karawan zobowiązywali się pokryć ewentualne szkody za padłe zwierzęta i utracony ładunek  w Palestynie posiadacze osłów zawierali umowy gwarantujące im rekompensatę w naturze w przypadku ich utraty

8 8 Polski system ubezpieczeńspołecznych

9 9 P Ł ATNICYUBEZPIECZENIŚWIADCZENIOBIORCY około 14,8 mln (np. pracownicy) około 2,1 mln (np. pracodawcy, przedsiębiorcy) 7,2 mln (np. emeryci, renciści) Uczestnicy powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych to:

10 10 ZUS nie tworzy prawa, nie ustala reguł rządzących systemem ubezpieczeń społecznych ZUS nie ma wpływu na wysokość przyznawanych świadczeń ZUS ma obowiązek prawidłowo wyliczyć i wypłacić te świadczenia ZUS nie ma wpływu na wysokość składek ZUS ma obowiązek zbierać i ewidencjonować składki ale Co to znaczy?

11 11 Jakie są świadczenia dla ubezpieczonych w ZUS?

12 12 ZASIŁEK CHOROBOWY ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE Ubezpieczenie chorobowe

13 13 ZASIŁEK MACIERZYŃSKI ZASIŁEK OPIEKUŃCZY

14 14 Ubezpieczenie wypadkowe

15 15 RENTA ZASIŁEK POGRZEBOWY Ubezpieczenia rentowe

16 16 Osoby pracujące i niepracujące … ich źródło utrzymania?

17 17 to świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie są już zdolne do pracy zarobkowej. Emerytura

18 18 Zasada umowy międzypokoleniowej (solidaryzm) Składki obecnie wpłacane przez aktywnych zawodowo przekazywane są na wypłatę świadczeń dla obecnych emerytów.

19 19 Wiek emerytalny w Polsce

20 20 Wiek emerytalny w Europie

21 21 Jaka jest wiedza w społeczeństwie o ubezpieczeniac h społecznych?

22 22 sonda

23 23 Projekt z ZUS Celem projektu jest przygotowanie materiału, który wyjaśni: dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne?


Pobierz ppt "Ubezpieczeni a społeczne dlaczego są ważne?. 2 UBEZPIECZENIE Skojarzenia z pojęciem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google