Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gatunki roślin chronionych w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gatunki roślin chronionych w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Gatunki roślin chronionych w Polsce

2 Spis roślin : Dzwonek wonny Fiołek bagienny Grzybienie białe
Konwalia Majowa Mikołajek Nadmorski Naparstnica purpurowa Podkolan biały Przylaszczka Sasanka zwyczajna Skrzyp olbrzymi Storczyk błotny Wielosił błękitny Zawilce

3 Dzwoneczek wonny Dzwonecznik wonny – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny dzwonkowatych. Występuje w Azji i Europie. W Polsce ma swoją północno-zachodnią granicę występowania i jest bardzo rzadki. Występował na ok. 100 stanowiskach (na wielu z nich już wymarł) w północno-wschodniej części kraju i w pasie wydm nadmorskich.

4 Fiołek Bagienny Fiołek bagienny - gatunek rośliny z rodziny fiołkowatych. Występuje od wschodnich Niemiec po centralną Rosję, od południowej Szwecji po północno-zachodnią Chorwację. Jest on z rodziny skrzypowatych, siedlisko: Rośnie w lasach łęgowych, zwłaszcza na źródliskach, także w wilgotnych zaroślach i nad brzegami rzek, w Karpatach i Sudetach oraz w pasie pojezierzy pomorskich. Wysokość: cm

5 Grzybienie białe Grzybienie białe, zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych. Jeden z około 50 gatunków z rodzaju grzybienie. Typ nomenklatoryczny dla rodzaju. Ze względu na efektowne, duże kwiaty pływające na powierzchni wody gatunek ten rozpowszechniony jest w uprawie, zwłaszcza w postaci odmian barwnie kwitnących. Jest to także roślina lecznicza, a dawniej także barwierska. W wielu krajach gatunek z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objęty został ochroną prawną, w tym także chroniony jest w Polsce.

6 Konwalie Majowe Konwalia majowa - gatunek byliny kłączowej z monotypowego rodzaju konwalia. Konwalia jest rośliną leczniczą i popularną rośliną ozdobną, której głównym walorem są niewielkie kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Znana jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi i ludowymi. Występuje często w lasach niemal całej Polski, poza tym jest także uprawiana.

7 Mikołajek Nadmorski Mikołajek nadmorski - gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Występuje na wybrzeżach: Morza Bałtyckiego, Północnego, Śródziemnego, Czarnego i Atlantyku. W Polsce gatunek rzadki, najczęściej spotykany na wydmach nadmorskich Zatoki Gdańskiej.

8 Naparstnica Purpurowa
Naparstnica purpurowa -gatunek rośliny należący do rodziny babkowatych (według systemów XX-wiecznych do trędownikowatych). Występuje dziko w Europie zachodniej i środkowej, poza tym w północnej Afryce. Roślina została rozpowszechniona na ziemiach polskich w XVIII-XIX w. jako roślina ozdobna i samorzutnie rozprzestrzeniła się w środowisku. W polskiej florze na status kenofita (ergazjofigofit).

9 Podkolan biały Podkolan biały - gatunek byliny należący do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem rejonu Morza Śródziemnego i Kotliny Panońskiej) i Azji, północnej Afryce. W Polsce na całym obszarze, choć w ostatnich latach coraz rzadziej spotykany.

10 Przylaszczka Przylaszczka – rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych. W Polsce występuje tylko 1 gatunek – przylaszczka pospolita Hepatica nobilis, zarazem będąca gatunkiem typowym rodzaju. Rośliny występują na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym. Według pierwszych ujęć systematycznych (Linneusza) i wielu nowych rodzaj Hepatica nie jest wyróżniany. Traktowany jest jako synonim rodzaju zawilec (Anemone), do którego włączani są wszyscy przedstawiciel. W systematykach wyróżniających rodzaj zalicza się tu ok. siedmiu gatunków, różne ich liczby powstają w zależności od traktowania niektórych taksonów w randze odmian, podgatunków lub gatunków.

11 Sasanka zwyczajna Sasanka zwyczajna - gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych. Występuje w Europie. Niegdyś występowała w Polsce w środowisku naturalnym (ostatnio podawana tylko z Lubelszczyzny), jednakże już prawdopodobnie wymarła na naturalnych stanowiskach. Jest natomiast często uprawiana. Oprócz typowego gatunku w uprawie występują jej mieszańce określane często nazwą sasanka ogrodowa i często mylone z sasanką zwyczajną

12 Skrzyp Olbrzymi Skrzyp olbrzymi - gatunek należący do rodziny skrzypowatych. Jest to najokazalszy skrzyp spośród występujących poza strefą tropikalną. W Polsce gatunek ten występuje rzadko, przede wszystkim na pogórzu i w północnej części kraju. Jest to roślina podgórska, związana z wilgotnymi i mokrymi siedliskami o średnim nasłonecznieniu. W Polsce na wielu obszarach traci stanowiska i do 2014 roku znajdowała się pod ochroną prawną.

13 Storczyk błotny Storczyk błotny - gatunek rośliny z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Rośnie w Europie, północnej Afryce i środkowej Azji. W Polsce występuje rzadko, głównie w części północno-zachodniej (zwłaszcza w rejonie Jeziora Miedwie). Po odkryciu polifiletycznego charakteru rodzaju Orchis gatunek ten włączony został do rodzaju koślaczek (Anacamptis). Tu opisany jest pod nazwą tradycyjną ze względu na utrzymanie jej stosowania w polskojęzycznych źródłach nomenklatorycznych.

14 Wielosił błękitny Wielosił błękitny - gatunek rośliny należący do rodziny wielosiłowatych . Jest uprawiany i czasem dziczejący. Zimotrwała bylina osiągająca wysokość cm, wyrasta z kłącza. Jest jedną z najwcześniej wyrastających naszych roślin wiosennych, rozpoczyna wegetację na przedwiośniu. Kwitnie od czerwca do sierpnia na fioletowe lub niebiesko. Nieczęsty, głównie spotykany na północy Polski. Preferuje wilgotne siedliska, skraje lasów, podmokłe łąki, torfowiska niskie, brzegi zbiorników wodnych. Zanikanie tych siedlisk jest największym zagrożeniem dla tego gatunku. Wielosił jest cenioną rośliną leczniczą.

15 Zawilce Zawilec - rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych liczący około 144 – 159 gatunków. Występują one niemal na całym świecie, głównie w strefie klimatu chłodnego i arktycznego półkuli północnej, w strefie międzyzwrotnikowej rosną na obszarach górskich. Zasiedlają głównie lasy, zarośla, łąki górskie i suche murawy. Niektóre gatunki są popularnymi roślinami ozdobnymi. Wiele gatunków to rośliny trujące, przy czym niektóre wykorzystywane są także jako rośliny lecznicze.

16 Wyjaśnienie Rośliny pod ochroną, są chronione przed wyginięciem gatunku. Ochrona gatunkowa roślin - prawny sposób zabezpieczenia rzadko występujących gatunków dziko rosnących roślin zagrożonych wyginięciem. Gatunków chronionych nie wolno niszczyć, zrywać, zbierać, niszczyć ich siedlisk, sprzedawać, nabywać, przewozić przez granicę państwa itp. W Polsce dla gatunków ściśle chronionych na odstępstwo od takiego zakazu może wyjątkowo wyrazić zgodę Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, dla gatunków częściowo chronionych - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Gatunki częściowo chronionych gatunków roślin mogą być dopuszczone do limitowanego zbioru na potrzeby ziołolecznictwa.

17 Koniec Prezentacje wykonała Karolina Orzechowska uczennica kl. 6B
Źródła : WIKIPEDIA


Pobierz ppt "Gatunki roślin chronionych w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google