Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tajwan – Wyspa Tajfunów Autor: Natalia Buchcik kl. IIIc Tajwan - zdjęcie satelitarne Rok szkolny: 2006/07.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tajwan – Wyspa Tajfunów Autor: Natalia Buchcik kl. IIIc Tajwan - zdjęcie satelitarne Rok szkolny: 2006/07."— Zapis prezentacji:

1 Tajwan – Wyspa Tajfunów Autor: Natalia Buchcik kl. IIIc Tajwan - zdjęcie satelitarne Rok szkolny: 2006/07

2 Tajwan Portugalczycy nadali jej miano "Ilia Formosa" - pięknej wyspy. 160 kilometrów od wybrzeży Chin z fal wynurza się Tajwan. Na wyspie można podziwiać jedne z najmłodszych gór na świecie. Wyżyny pełne są malowniczych wąwozów, spowitych mgłą lasów tętniących życiem licznych zamieszkujących je gatunków zwierząt. Nizinne są jedynie wybrzeża, na których skupia się ludność. Tajwan to niespokojne miejsce. Napierające na siebie płyty tektoniczne wypiętrzają się, kształtując oblicze wyspy. Co kilka lat nawiedzają Formozę trzęsienia ziemi. W ciągu roku w wybrzeża wyspy uderzają 3-4 tajfuny, które trwają tydzień. Wiejącym z prędkością paruset kilometrów na godzinę porywom wiatru towarzyszą obfite ulewy. Tajwan nie zawsze był wyspą. Kilkukrotnie w dziejach łączył ją z kontynentem lądowy pomost. Po nim na Tajwan dotarło wiele zwierząt. Wśród zamieszkującej wyspę fauny można znaleźć tajwańskie makaki, jelenie mundżaki, czy łuskowce. Kiedy na wyspie przed czterema stuleciami pojawili się Chińczycy, którzy zaczęli karczować lasy, pojawił się tu śmiertelnie niebezpieczny mokasyn ostronosy. Wśród niektórych z zamieszkujących wyspę plemion jeszcze 60 lat temu byli łowcy głów.

3 Powstanie Jest to wyspa na Oceanie Spokojnym. Jej powierzchnia całkowita wynosi 35 900 km². Przeważają tu wyżyny, obszar nizinny spotykany jest jedynie na obrzeżach. Wyspa powstała w wyniku zderzeń płyt tektonicznych i do dziś jest wypiętrzana. Codziennie są tu odczuwalne lekkie wstrząsy, Tajwan a co 5 lat dochodzi do większego trzęsienia ziemi. Przyroda jest tu bardzo zróżnicowana. Najwyższy szczyt Tajwanu to Yushan jego wysokość wynosi 3952 m n.p.m. Wąwóz Taroko

4 Łuskowiec długoogonowy Łuskowiec długoogonowy jest to ssak łożyskowy zaliczany do łuskowców. Uaktywnia się kiedy zapada zmrok. Żywi się głównie mrówkami i termitami. Ma bardzo dobry węch. Giętki ogon ułatwia mu wspinaczkę po drzewach gdy poszukuje pokarmu.

5 Niedźwiedź himalajski Na Tajwanie żyje kilkaset niedźwiedzi himalajskich. Ze względu na karczowanie lasów gatunek ten jest ZAGROŻONY. Niedźwiedź himalajski osiąga wagę do 180 kg. Jest wszystkożerny. Nade wszystko lubi żołędzie. Ma długie czarne futro, a na piersiach charakterystyczny znak: białą plamę w kształcie litery V.

6 Mundżak chiński Mundżak chiński to jeden z najmniejszych przedstawicieli rodziny jeleniowatych. Waży od 10 do 18 kg, a długość jego ciała wynosi 95 cm. Posiadają słabo rozwinięte poroże. W okresie godów samce walcząc między sobą wydają odgłosy podobne do szczekania.


Pobierz ppt "Tajwan – Wyspa Tajfunów Autor: Natalia Buchcik kl. IIIc Tajwan - zdjęcie satelitarne Rok szkolny: 2006/07."

Podobne prezentacje


Reklamy Google