Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ewolucja i budowa Wszechświata Data 02.06.2014 Wykonał: Mateusz Wujciuk Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademia Górniczo-Hutnicza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ewolucja i budowa Wszechświata Data 02.06.2014 Wykonał: Mateusz Wujciuk Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademia Górniczo-Hutnicza."— Zapis prezentacji:

1 Ewolucja i budowa Wszechświata Data 02.06.2014 Wykonał: Mateusz Wujciuk Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

2 Czym jest Wszechświat? Jest to wszystko co fizycznie istnieje, wszystko co istniało, i wszystko co będzie istnieć: »Przestrzeń »Czas »Energia »Materia »Oddziaływania »Prawa fizyki

3 Teoria Wielkiego Wybuchu Wielki wybuch to model ewolucji Wszechświata uznawany za najbardziej prawdopodobny. Według tego modelu ok. 13,798 ± 0,037 mld lat temu dokonał się Wielki Wybuch – z bardzo gęstej i gorącej osobliwości początkowej wyłonił się Wszechświat (przestrzeń, czas, materia, energia i oddziaływania). Od tego momentu wszechświat zaczął się rozszerzać i to zjawisko trwa cały czas.

4

5

6

7 Model powstania i ekspansji czasoprzestrzeni

8 Era Plancka Od 0 do 10 -43 sekundy »Temperatura i gęstość Wszechświata malały. »Zdecydowana dominacja energii nad materią. »Na zakończenie ery Plancka temperatura wynosiła 1032 kelwinów.

9 Era plazmy Kwarkowo - Gluonowej Od 10 -43 do 10 -4 sekundy »Wielka unifikacja –> symetria między oddziaływaniami (elektromagnetycznymi, silnymi i słabymi) »Temperatura spadła do 1028 K. »Konsekwencją tego było wydzielenie się wielkiej ilości energii »Wyzwolona energia spowodowała gwałtowne przyspieszenie ekspansji (rozszerzania się – Inflacji) Wszechświata, które trwa do dziś.

10 Kolejne etapy »Era leptonowa od 10 -4 sekundy do 10 sekund - powstawanie jąder atomowych »Era promieniowania od 10 sekund do 300 000 lat - dominacja fotonów »Era gwiazdowa (galaktyczna) od 300 000 lat do dzisiaj - powstawanie galaktyk, gwiazd, zalążków planet

11 Budowa Wszechświata

12 Ciemna energia »hipotetyczna forma energii, która wypełnia całą przestrzeń i wywiera na nią ujemne ciśnienie, wywołując rozszerzanie się Wszechświata. Jest to jedno z pojęć wprowadzonych w celu wyjaśnienia przyspieszania ekspansji kosmosu oraz problemu brakującej masy we Wszechświecie.

13 Ciemna materia »hipotetyczna materia nieemitująca i nieodbijająca promieniowania elektromagnetycznego. Jej istnienie zdradzają jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne.

14 Zwykła materia »Pozostałe 4 % energii masowej we Wszechświecie to zwykła materia, składająca się z atomów, jonów, elektronów i zbudowanych z niej obiektów. Z materii tej składają się gwiazdy, które produkują niemal całe światło, jakie widzimy we Wszechświecie, gaz międzygwiazdowy w ośrodkach międzygwiazdowych i międzygalaktycznych, planety oraz wszystkie obiekty obecne w dzisiejszym życiu, na które możemy się natknąć, dotknąć lub wejść z nimi w interakcję na inny sposób.

15 Rodzaje gwiazd

16

17 Czarna dziura »Czarna dziura jest obiektem kosmicznym podobnie jak: planeta, gwiazda i galaktyka. Jest punktem o nieskończonej gęstości. Miejscem, gdzie pod wpływem ogromnej masy czasoprzestrzeń zapada się do wnętrza dziury. Dlatego właściwości przestrzeni wokół czarnej dziury wymykają się naszej intuicji, którą sprawnie posługujemy się na Ziemi. Przykładowo, czarna dziura może wchłonąć strumień światła i spowodować, że będzie się poruszał wokół niej po okręgu. Gdy światło przekroczy horyzont zdarzeń zostanie uwięzione. Horyzont zdarzeń to punkt bez powrotu.

18

19 Bibliografia »https://pl.wikipedia.org/wiki/Wszech%C5%9Bwiat »http://www.astronomia.biz.pl/ »http://encyklopediafantastyki.pl/ »https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_dziura »http://slideplayer.pl/slide/411721/ »https://www.youtube.com/watch?v=qOGkxYT56HI


Pobierz ppt "Ewolucja i budowa Wszechświata Data 02.06.2014 Wykonał: Mateusz Wujciuk Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Wydział Górnictwa i Geoinżynierii Akademia Górniczo-Hutnicza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google