Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zamek w Malborku Była to przeogromna twierdza, z którą żadna inna w całym świecie nie mogła się nawet w przybliżeniu porównać. Miała ona olbrzymie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zamek w Malborku Była to przeogromna twierdza, z którą żadna inna w całym świecie nie mogła się nawet w przybliżeniu porównać. Miała ona olbrzymie."— Zapis prezentacji:

1 Architektura w Średniowieczu na podstawie książki Henryka Sienkiewicza ''Krzyżacy''

2 Zamek w Malborku Była to przeogromna twierdza, z którą żadna inna w całym świecie nie mogła się nawet w przybliżeniu porównać. Miała ona olbrzymie mury piętrzące się jedne nad drugimi- w części barwy ceglanej, przeważnie jednak pokryte słynną szarobiałą zaprawą, którą przyrządzać umieli tylko mularze krzyżaccy.

3 Zespół zamkowy w Malborku obejmuje:
Zamek Wysoki-stanowił najsilniej ufortyfikowaną ,wewnętrzną część twierdzy. Znajdowały się w nim :gabinety najwyższych dostojników krzyżackich, kapica NMP, skarbiec oraz piekarnia. Do Zamku Wysokiego prowadziła droga przez Zamek Średni i Przedzamcze. Zamek Średni-Był reprezentacyjną częścią całej budowli. Znajdowały się w nim:Wielki Refektarz pełniący funkcje jadalni i miejsca spotkań, Pałac Wielkiego Mistrza. W komnatach Średniego Zamku Krzyżacy gościli rycerzy z Europy Zachodniej. Przybywali oni, aby wesprzeć zakonników w walce z Prusami i Litwinami. Zamek Niski (Przedzamcze)-tworzyło najrozleglejszą i najsłabiej ufortyfikowaną część twierdzy. Zamieszkiwali je głównie rzemieślnicy i służba zamkowa. Znajdowały się tam stajnie, kuchnie, magazyny, piekarnia, a nawet browar

4 Kraków w średniowieczu
Wiele domów było wprawdzie drewnianych, ale i te dziwiły wyniosłością ścian i dachów oraz oknami ze szklanych gomółek pooprawianych w ołów. W ulicach bliższych rynku pełno było jednak dworzyszcz z czerwonej cegły albo zgoła kamiennych, wysokich, ozdobnych przystawkami i czarnym krzyżowaniem po ścianach, Stały jedne obok drugich jak żołnierze w szyku, niektóre szerokie, drugie wąskie, ale strzeliste, ze sklepionymi sieniami.

5 W wielki podziw wprowadzały: sukiennice, ratusz oraz kościół Panny Marii w rynku

6 Wawel Katedra Wawelska była miejscem akcji śmierci królowej Jadwigi w Krzyżakach.

7 Kraków zaliczany jest do grona najważniejszych zabytków dziedzictwa kulturowego w Polsce i na świecie .Stare miasto w Krakowie zaliczane było do najwyższej w skali krajowej zabytków. Kraków dziś

8 ''Gmachy stojące to na zboczach góry, to wewnątrz blanków, spiętrzone, wyniosłe i jaśniejące złotem od wschodzącego słońca. Z tych okazałych murów i gmachów, z domów, z budowli przeznaczonych na rozliczne użytki, z ogrodów leżących u stóp góry i ze starannie uprawnych pól które wzrok z wysoka ogarniał, można było na pierwszy rzut oka poznać bogactwo odwieczne, nieprzebrane, do którego nie przywykli i którym zdumiewać się musieli ludzie z ubogiego Mazowsza.'' Opactwo w Tyńcu

9 Zamek w Szczytnie Zamek w Szczytnie był mało opisany w lekturze wiemy tylko to, że obok drogi wiodącej do bramy zamkowej stała obszerna szubienica.

10 Prezentacje przygotowały:
Joanna Jarosz Julia Karwat


Pobierz ppt "Zamek w Malborku Była to przeogromna twierdza, z którą żadna inna w całym świecie nie mogła się nawet w przybliżeniu porównać. Miała ona olbrzymie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google