Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Internet Zagrożenia związane z Internetem Autor: Damian Urbańczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Internet Zagrożenia związane z Internetem Autor: Damian Urbańczyk."— Zapis prezentacji:

1 Internet Zagrożenia związane z Internetem Autor: Damian Urbańczyk

2 Czy Internet jest bezpieczny? Zadając sobie pytanie, czy Internet jest „miejscem” bezpiecznym, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które Internetu dotyczą. Przede wszystkim, Internet to miliony ludzi. Wiadomo że nie wszyscy są do innych nastawieni pozytywnie. Są osoby, które tylko czekają, aby wykorzystać niewiedzę innych, dla swoich celów, np. poprzez wyłudzenie danych do kart płatniczych czy konta bankowego.

3 Uzależnienie fizyczne? Internet uzależnia! Udowodniono przypadki osób, które uzależniły się od sieci. Byli i pewnie nadal są tacy uczniowie, którzy z powodu Internetu nie uczęszczają do szkoły. Uzależniają gry z możliwością prowadzenia rozgrywek internetowych. Dla niektórych ważniejsze jest zagranie, niż obecność na zajęciach lekcyjnych.

4 Na żywo? Wirtualnie? Niektórzy uzależniają się od wirtualnych przyjaciół. Nowopoznane w Internecie osoby przyciągają uwagę do tego stopnia, że granica pomiędzy rzeczywistością i wirtualnym światem dla osoby uzależnionej od wirtualnych znajomości zanika. Dochodzi do sytuacji, w której użytkownik zaniedbuje wieloletnie znajomości na rzecz nieznanych osób w Internecie. Nie można dopuścić do takiej sytuacji!

5 Czas zmarnowany… Obecność w Internecie wiąże się ze straconym czasem! Udowodniono, że uczniowie wiele czasu w Internecie marnują. W czasie swoich sieciowych wojaży nie załatwiają nawet tego, co powinni (np. przygotowanie do zajęć), ale dbają o inne elementy – czaty, wyszukiwanie nowych znajomych, proste gry on-line. Uczniowie, którzy mają nieograniczony dostęp do Internetu, zaniedbują obowiązki domowe i szkolne na rzecz niepotrzebnych rozrywek. Oceny uczniów uzależnionych od sieciowych znajomości i rozgrywek są gorsze w porównaniu z okresem, gdy nie mieli oni dostępu do Internetu.

6 Anonimowość to zło! Wiele osób uważa, że prawie całkowita anonimowość w Internecie jest złem. Zawsze znajdą się osoby, które fakt ten próbują wykorzystać przeciwko innym. Zaczyna się od czatów, na których można się przedstawić za kogoś całkiem innego, niż się jest w rzeczywistości. Znane są przypadki pedofili, którzy wykorzystywali czaty internetowe w celu poszukiwania swoich ofiar. Nigdy nie należy w 100% ufać osobom, które znamy tylko z czatu, czy wymiany poczty elektronicznej. Nawet przesłane przez kogoś innego zdjęcia nie muszą być prawdziwe. Konsekwencje nieodpowiedzialnych zadań mogą być nieodwracalne…

7 Wirusy i inne śmieci… Wirusy i inne śmieci (bo jak inaczej nazwać oprogramowanie, które instaluje się w systemie bez zgody użytkownika) od wielu lat nękają użytkowników Internetu. Im więcej osób korzysta z Internetu, tym więcej komputerów jest zarażonych. Z pomocą przychodzą programy antywirusowe, bardzo często bezpłatne. Pozwalają one zabezpieczyć system operacyjny przed intruzami w postaci wirusów, czy koni trojańskich.

8 Dobrodziejstwo Internetu Ciężko byłoby podważyć opinię, że Internet jest dobrodziejstwem ludzkości. Zalety, które są z nim związane i odczuwane przez setki milionów ludzi na całym świecie, przewyższają wady i zagrożenia, które są z nim związane. Nie ma idealnych rzeczy, tak samo Internet nie jest idealny. Ale wynika to z tego, że niektórzy ludzie sami traktują Internet jako medium, które można wykorzystać do czynienia zła innym.

9 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Internet Zagrożenia związane z Internetem Autor: Damian Urbańczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google