Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Rola wody w ciele człowieka, zwierząt i roślin”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Rola wody w ciele człowieka, zwierząt i roślin”"— Zapis prezentacji:

1 „Rola wody w ciele człowieka, zwierząt i roślin”
Eko-badacze Opiekun : Małgorzata Owczarek

2 Funkcje wody w organizmie człowieka
-rozpuszczanie pokarmu i jego transport. -wchłanianie pożywienia z jelit , odżywianie komórek. -usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. -udział w reakcjach biochemicznych. -regulacja temperatury. -zwilżanie błony śluzowej , stawów, gałki ocznej.

3 Znaczenie wody dla zwierząt
Podstawowym źródłem wody dla zwierząt jest woda pobierana w płynach. Wiele zwierząt lądowych żyje w warunkach, w których dostęp do wody jest stale ograniczony, a wtedy głównym źródłem wody dla zwierząt jest pokarm przyjmowany przez zwierzęta.

4 Organizm zwierzęcy traci wodę różnymi drogami i musi być ona dostarczana zwierzętom w odpowiednich ilościach.Dla zwierząt pustyni wyszukiwanie i magazynowanie życiodajnej wody jest podstawowym warunkiem przetrwania. Woda stanowi środowisko, w którym przebiegają prawie wszystkie procesy życiowe, dlatego życie na ziemi bez wody byłoby niemożliwe.

5 Znaczenie wody dla roślin
Rośliny wodne, pozbawione zdrewniałej łodygi, rosną prosto ku światłu. W wodzie są także rozpuszczone składniki pokarmowe. Rośliny przyswajają je wszystkimi podwodnymi częściami, a korzenie potrzebują, aby utrzymać się w miejscu w wartko płynących wodach. Z większym problemem borykają się rośliny żyjące na lądzie.

6 Możlliwość ich przetrwania zależy od zdolności utrzymania wody w swych tkankach.Rośliny rosnące w warunkach pustynnych, gromadzą wodę przez krótki okres czasu. .Od ilości wody dostarczonej roślinom zależy ich tempo wzrostu. Możemy bardzo łatwo zauważyć to obserwując roślinność z terenów równikowych. Tam gdzie codziennie padają deszcze zenitalne występuje bujna roślinność, wzrost roślin jest intensywny.

7 Zapotrzebowanie Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę mieści się w szerokich granicach od 30 do 45 ml na kilogram masy ciała, zależnie przede wszystkim od aktywności fizycznej, a także temperatury, wilgotności i ruchu otaczającego powietrza oraz rodzaju pożywienia.

8 Waha się od 2 litrów u osoby o masie ciała 50 kg i lekkiej aktywności fizycznej do 12 litrów i więcej u osoby o masie ciała 90 kg i wytężonej aktywności fizycznej. W wysokiej temperaturze człowiek w stanie spoczynku może tracić nawet pół litra wody na godzinę. W tej sytuacji do utrzymania równowagi wodnej konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wody i soli mineralnych, zwłaszcza chlorku sodu

9 Uczucie pragnienia z reguły pozostaje w tyle za zapotrzebowaniem organizmu na wodę. Odstęp czasu, który upływa od pojawienia się uczucia pragnienia i podjęcia odpowiednich działań (wypicia szklanki napoju, jego strawienia, zmetabolizowania i uzupełnienia zapotrzebowania organizmu na wodę), jest na tyle długi, że zagraża wystąpieniem objawów odwodnienia.

10 Utrata 3% wody powoduje uczucie zmęczenia, ból głowy, zawroty głowy, przegrzanie ciała, większa - zatrzymanie pocenia się i udar cieplny. Przy utracie 10 % wody odwodnienie zagraża życiu. Ciężkie wymioty i biegunka stanowią bezpośrednie zagrożenie życia.

11 Wody mineralne Wysokozmineralizowane:

12 Niskozmineralizowane:

13 Wody lecznicze

14 Koniec!


Pobierz ppt "„Rola wody w ciele człowieka, zwierząt i roślin”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google