Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Środki psychoaktywne. Czym są środki psychoaktywne? Substancje psychoaktywne, to środki działające na ośrodkowy układ nerwowy i powodujące zmiany nastroju,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Środki psychoaktywne. Czym są środki psychoaktywne? Substancje psychoaktywne, to środki działające na ośrodkowy układ nerwowy i powodujące zmiany nastroju,"— Zapis prezentacji:

1 Środki psychoaktywne

2 Czym są środki psychoaktywne? Substancje psychoaktywne, to środki działające na ośrodkowy układ nerwowy i powodujące zmiany nastroju, postrzegania, świadomości oraz zachowania. Mogą to być substancje legalne, takie jak nikotyna, kofeina czy alkohol. Mogą być także substancje nielegalne, których posiadanie, produkcja oraz dystrybucja ścigane jest przez prawo, np.: heroina, marihuana lub kokaina! Narkotyk natomiast jest to potoczna nazwa dla niektórych substancji psychoaktywnych, najczęściej nielegalnych i prowadzących do uzależnienia.

3 Wyróżniamy następujące rodzaje środków psychoaktywnych: alkohol opiaty kanabinole leki uspokajające i nasenne kokaina i inne substancje psychostymulujące substancje halucynogenne wyroby tytoniowe lotne rozpuszczalniki

4 Podział środków psychoaktywnych Stymulanty, czyli substancje pobudzające ośrodkowy układ nerwowy. Zaliczyć do nich można: amfetaminę i jej pochodne, efedrynę i jej steroizomery, n-metyloksantyny (kofeinę, teofilinę, teobrominę), kokainę; Depresanty, czyli substancje działające opóźniająco na ośrodkowy układ nerwowy. Wśród nich wymienić można m.in.: benzodiazepiny, depresanty nasenne (np. alkohol,eter), opioidy (morfina, heroina, opium, etc.); Psychodeliki są to substancje wywołujące zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym (MDMA, MDA, meskalina, DOM, LSD-25, itd.); Konopie indyjskie i ich pochodne wykazują działanie stymulacyjne i depresyjne, a ponadto posiadają cechy psychodelików (THC, haszysz, marihuana, itp.)

5 Skutki zażywania środków psychoaktywnych Skutki zażywania środków psychoaktywnych można podzielić na: somatyczne (ostre: zatrucia; przewlekłe: uszkodzenia narządów) psychiczne (uzależnienia, zespoły abstynencyjne, zaburzenia osobowości i zachowania, zaburzenia afektywne) W 2000 roku dokonała się w Polsce znacząca zmiana w strategii zapobiegania i przeciwdziałania zjawisku narkomanii. W wyniku zmiany obowiązujących przepisów czynem karalnym, zagrożonym karą więzienia stało się posiadanie dowolnej ilości substancji psychoaktywnych ujętych w Ustawie o Przeciwdziałaniu Narkomanii.

6 Powody zażywania środków psychoaktywnych Próba zapomnienia o problemach, Chęć polepszenia kondycji fizycznej, Potrzeba łatwiejszego przyswajania wiedzy, Potrzeba akceptacji przez otoczenie, zaimponowania grupie, Ciekawość, poszukiwanie wrażeń, Chęć dostosowania się do otoczenia

7 Jeżeli popadłeś w nałóg i chcesz z niego wyjść, lecz Ci się nie udaje, nie poddawaj się! Walcz dalej! Nie wstydź się prosić o pomoc rodziny, najbliższych przyjaciół (nie tych, którzy cię to tego stanu doprowadzili, lecz tych,którzy naprawdę pragną ci pomóc). Zwróć się do specjalistów, oni wiedzą, jak wyprowadzić Cię na prostą!

8 Dziękujemy za uwagę! Autorzy: Klaudiusz Biegun Michał Brączek Daniel Chudy Kacper Prochownik Remigiusz Jurasz Krystian Korczyński Damian Chowaniec


Pobierz ppt "Środki psychoaktywne. Czym są środki psychoaktywne? Substancje psychoaktywne, to środki działające na ośrodkowy układ nerwowy i powodujące zmiany nastroju,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google