Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

P T A K. PTAK Symbol pokoju, świętości, duszy ludzkiej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "P T A K. PTAK Symbol pokoju, świętości, duszy ludzkiej."— Zapis prezentacji:

1 P T A K

2 PTAK Symbol pokoju, świętości, duszy ludzkiej.

3 Biblia, Stary Testament PTAK - ZWIASTUN RATUNKU: Gołębica z gałązką oliwną w dziobie była dla Noego i pasażerów arki zwiastunką, że wody potopu opadają. Przynosiła radosną zapowiedź ratunku, była także zwiastunką pokoju, jaki zapanował między Bogiem a całym stworzeniem. Na znak tego pokoju - nowego przymierza, Bóg zawiesił na niebie tęczę.

4 Nowy Testament PTAK - WCIELENIE DUCHA ŚWIĘTEGO: W czasie chrztu Chrystusa zstąpił na Niego Duch Święty "w postaci cielesnej niby gołębica".

5 Dzieje Tristana i Izoldy PTAK - SYMBOL NIEOGRANICZONEJ WOLNOŚCI, PTAK - ISTOTA PRZYNOSZĄCA WIEŚCI Z DALEKA: Marek przekonuje się o istnieniu Izoldy dzięki ptakom, które pewnego dnia przynoszą mu jej długi złoty włos.

6 Ptaszki w klatce I. Krasicki PTAK W NIEWOLI: Ptak jest naturalnie kojarzony z wolnością, swobodą w przemierzaniu nieba, możliwością pokonywania granic, barier. Krasicki pokazał ptaka w klatce (czyżyka) - tęskniącego za wolnością. Aby uwypuklić niebezpieczeństwo "przyzwyczajenia do niewoli", pokazał obok niego ptaka urodzonego w klatce, który czuje się w niej doskonale.

7 Grób Agamemnona J. Słowacki PTAK - SYMBOL PRÓŻNOŚCI, ŚLEPEGO NAŚLADOWNICTWA: Paw i papuga to ptaki, do których poeta porównuje szlachecką Polskę: "Pawiem narodów byłaś i papugą A teraz jesteś służebnicą cudzą".

8 Pan Tadeusz A. Mickiewicz PTACTWO DOMOWE – SYMBOL SIELSKOŚCI, ŁADU, PORZĄDKU, PRZYTULNOŚCI WIEJSKIEGO DWORKU: Ptaki domowe to znak dobrobytu, bogactwa, gospodarności, w Soplicowie jest dla nich urządzona specjalna zagroda.

9 "Zosia w porannym stroju i z głową odkrytą Stała, trzymąjąc w ręku podniesione sito; Do nóg jej biegło ptastwo; stąd kury szurpate Toczą się kłębkiem, stamtąd kogutki czubate, Wstrząsając koralowe na głowach szyszaki I wiosłując skrzydłami przez bruzdy i krzaki, Szeroko wyciągają ostrożaste pięty; Za nimi z wolna indyk sunie się odęty, Sarkając na trzpiotalstwo swej krzykliwej żony; Owdzie pawie jak tratwy długimi ogony Sterują się po łące, a gdzieniegdzie z góry Upada jak kiść śniegu gołąb srebrnopióry".


Pobierz ppt "P T A K. PTAK Symbol pokoju, świętości, duszy ludzkiej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google