Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Razem przeciw dopalaczom Paula Lutowska, 16 lat Liceum Ogólnokształcące im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, ul. Młyńska 42 Sępólno Krajeńskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Razem przeciw dopalaczom Paula Lutowska, 16 lat Liceum Ogólnokształcące im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, ul. Młyńska 42 Sępólno Krajeńskie."— Zapis prezentacji:

1 Razem przeciw dopalaczom Paula Lutowska, 16 lat Liceum Ogólnokształcące im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, ul. Młyńska 42 Sępólno Krajeńskie 2015.

2 Dopalacze jako narkotyki Dopalacze to różnego rodzaju substancje psychoaktywne, powodujące zmiany w zachowaniu człowieka. Zażywanie narkotyków lub picie alkoholu przypomina ich działanie. Wywołują różne stany w zależności od organizmu człowieka - odurzenie, pobudzenie, euforię bądź halucynacje.

3 Czynniki i mechanizmy wpływające na rozwój uzależnienia Dzieci oraz młodzież bardzo często sięgają po narkotyki z myślą, że uciekną od nudnej, smutnej codzienności. Powodami tej „ucieczki’’ mogą być: - brak wsparcia i porozumienia z ludźmi - rozbite rodziny - śmierć bliskich osób - brak atrakcyjnych sposobów na spędzanie wolnego czasu - presja rówieśników - problemy w domu/szkole - robienie na przekór dorosłym Brak perspektyw, przestępczość oraz bezrobocie to czynniki, które mogą podkopać wiarę młodego człowieka w siebie i we własną przyszłość.

4 Konsekwencje wynikające z zażywania dopalaczy ZDROWOTNE Osoby zażywające dopalacze mogą mieć bardzo poważne problemy zdrowotne. Częstymi objawami są nudności, bóle głowy, senność/bezsenność, stany lękowe, urojenia. Jednymi z poważniejszych są problemy z oddychaniem, kołatanie serca, arytmia, ataki szału, a w niektórych przypadkach śpiączka. Takie objawy utrzymują się około doby.

5

6 Konsekwencje wynikające z zażywania dopalaczy SPOŁECZNE I EKONOMICZNE Konsekwencje te to: straty pieniężne związane z utraconymi zarobkami, wydatki na nieskuteczne (często powtarzające się) próby rehabilitacji, utrata relacji z ważnymi osobami, dysfunkcjonalność w sferze pełnionych ról i funkcji rodzinnych, źródło przemocy.

7

8 Co należy robić, aby ograniczyć ryzyko uzależnienia okazywać dziecku ciepło i czułość pokazywać, że jest ważne rozmawiać, nie unikać trudnych tematów słuchać uważnie i nie lekceważyć jego problemów być przy nim kiedy jest taka potrzeba nie oceniać i nie porównywać z innymi nie wyśmiewać nie krytykować nie stawiać zbyt wysokich wymagań pomagać uwierzyć w siebie doceniać starania chwalić postępy być przykładem i autorytetem wyrażać zdecydowanie negatywną postawę wobec narkotyków

9 Narkotyki jako jeden z czynników sprzyjających szerzeniu się HIV/AIDS Ludzie decydujący się na zażywanie narkotyków wstrzykując sobie je, powinni pamiętać, że bardzo łatwo jest zakazić się HIV.

10 Formy przeciwdziałania zjawisku uzależnienia od narkotyków Najistotniejsza jest asertywność. Człowiek asertywny swobodnie wyraża swoje myśli, poglądy, nie boi się odrzucenia oraz być oceny przez innych. Ważne jest to, że nie boi się powiedzieć NIE. Należy pamiętać, aby mówić o problemach, a nie zastępować rozmowy używkami myśląc, że to pomoże. Zbyt duża ilość wolnego czasu może prowadzić do różnego rodzaju uzależnień, dlatego ważna jest umiejętność zaplanowania sobie dnia.

11

12 Źródła wiedzy http://www.narkomania.org.pl/ http://cps.org.pl/uzaleznienia https://pl.wikipedia.org https://www.google.pl/ http://kobieta.onet.pl/zdrowie

13


Pobierz ppt "Razem przeciw dopalaczom Paula Lutowska, 16 lat Liceum Ogólnokształcące im. T. Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, ul. Młyńska 42 Sępólno Krajeńskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google