Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dopalacze – złodzieje młodości. Co to są dopalacze? Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dopalacze – złodzieje młodości. Co to są dopalacze? Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które."— Zapis prezentacji:

1 Dopalacze – złodzieje młodości

2 Co to są dopalacze? Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomani. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego.

3

4 Skład chemiczny dopalaczy? Środki tego rodzaju są produkowane głównie po to, aby ominąć obowiązujące zakazy antynarkotykowe, stąd ich skład chemiczny ulega ciągłej ewolucji. Ponadto producenci tego rodzaju specyfików nie podają zwykle ich pełnego składu chemicznego, zaś potencjalnych związków chemicznych o działaniu psychoaktywnym, które stosunkowo łatwo jest otrzymać, jest co najmniej 12 tysięcy. W literaturze przedmiotu jest niewiele systematycznych badań nad rzeczywistym składem tych produktów. W większości są to jedynie dane przyczynkowe, oparte na analizie produktów, których spożywanie spowodowało czyjś ciężki uszczerbek na zdrowiu. Na temat składu dopalaczy pojawiają się także przypuszczenia, oparte na ogólnej wiedzy o znanych ludzkości związkach chemicznych i roślinach wywołujących określone efekty narkotyczne. W Unii Europejskiej w latach 90. XX wieku Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) wdrożyło system wczesnego ostrzegania, który gromadzi informacje z poszczególnych krajów i wydaje rekomendacje wprowadzenia (bądź nie) zakazu produkcji i użycia nowych, pojawiających się na rynku substancji psychoaktywnych.

5 Skutki zażywania dopalaczy Wszystkie dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu. Do najmniej groźnych objawów zatrucia dopalaczami należą :bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, problemy z koncentracją, stany lękowe. Do poważniejszych, stanowiących już zagrożenie życia: zawał serca, udar mózgu, stany agresji, które mogą zakończyć się próbą samobójstwa lub zabójstwa, śpiączka, niewydolność nerek, wątroby. Dopalacze są szczególnie niebezpieczne dla osób, które cierpią na schorzenia przewlekłe, np. alergików, cukrzyków, dla osób z osłabionym układem odpornościowym i dla tych wszystkich, którzy znajdują się jeszcze w okresie rozwojowym, a więc dla dzieci i młodzieży. Wśród objawów, które mogą świadczyć o zażyciu dopalaczy, można wymienić ponadto: nadmierną potliwość, oczopląs, szczękościsk, nudności, wymioty, omamy słuchowe i wzrokowe, stany lękowe, nagły wzrost ciśnienia tętniczego, rozrywający ból głowy, migotanie przedsionków.

6

7 Dzi ę ki dopalaczom mo ż esz wyl ą dowa ć w szpitalu!!

8 Nie kupuj dopalaczy od nikogo!! Nawet je ż eli chcesz zapszanowa ć Wi ąż e si ę to z ci ęż kimi konsekfencjami

9 Je ż eli popad ł e ś w na ł óg I przyszed ł ci rozóm do g ł owy To jest co ś dla ciebie. Zadzwo ń pod jeden z numerów!

10 Nie bój się poprosić o pomoc!!! rodziny, przyjaciół nauczycieli specjalistów

11 Dziękujemy za uwagę! Autorzy: Klaudiusz Biegun Michał Brączek Daniel Chudy Kacper Prochownik Remigiusz Jurasz Krystian Korczyński Damian Chowaniec


Pobierz ppt "Dopalacze – złodzieje młodości. Co to są dopalacze? Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które."

Podobne prezentacje


Reklamy Google