Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KABARET. DEFINICJA Kabaret – forma sztuki widowiskowej, mająca charakter zazwyczaj satyryczny. Widowiska kabaretowe tworzone są przez kilkuosobowe grupy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KABARET. DEFINICJA Kabaret – forma sztuki widowiskowej, mająca charakter zazwyczaj satyryczny. Widowiska kabaretowe tworzone są przez kilkuosobowe grupy."— Zapis prezentacji:

1 KABARET

2 DEFINICJA Kabaret – forma sztuki widowiskowej, mająca charakter zazwyczaj satyryczny. Widowiska kabaretowe tworzone są przez kilkuosobowe grupy artystów. Zazwyczaj są to grupy stałe. Ekspresja sztuki w przypadku kabaretu polega na prezentowaniu krótkich form, skeczy. Czasami grupy kabaretowe łączą się lub wymieniają członkami, wprowadzając dzięki temu nowe środki wyrazu.

3 O HISTORII Początkowo nazwa kabaret nie była bezpośrednio związana ze sztuką teatralną czy występem artystów. Był to lokal gromadzący nocą artystyczny światek. Pierwszy taki lokal otworzono 18 listopada 1881 roku w Paryżu przy ulicy Boulevard Rouchechouart 84 w dzielnicy Montmartre, która wówczas jeszcze znajdowała się na peryferiach miasta i kojarzona była z przestępcami, prostytutkami i bezrobotnymi. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był artysta Rodolphe Salis. Wkrótce lokal nazwano Chat Noir (Czarny Kot).

4 O HISTORII Szybko jednak Czarny Kot zdobył rozgłos i był najbardziej obleganym lokalem Paryża. Przedstawienia miały charakter ciągłej artystycznej improwizacji. Jednym z ważniejszych środków przekazu była piosenka, często poruszająca aktualne problemy społeczno-polityczne. Innym narzędziem do ośmieszania i krytykowania władzy było emanowanie absurdem, który miał kontrastować ze spokojem i uporządkowanym życiem wyższych sfer. Satyra przybierała często formę obelg, również w stosunku do bardziej zamożnej publiczności.

5 O HISTORII Innym znanym kabaretem był Moulin Rouge. Otwarty 5 października 1889 przez Josepha Ollera. Położony niedaleko Montmartre w Paryżu, jest znany z wielkiej, czerwonej imitacji młyna na dachu. Prezentuje przedstawienia taneczne, w których na scenie występują tancerze i tancerki ubrani w kolorowe, wymyślne stroje. Tancerki często prezentują się topless, ozdobione biżuterią lub barwnymi piórami.

6 W POLSCE Pierwszy polski kabaret Zielony Balonik został założony w 1905. Pisał do niego Boy-Żeleński. Tworzono szopki satyryczne, w których udział brały znane postaci życia politycznego i kulturalnego początku XX wieku.

7 LATA 20-te i 30-te http://szalonakalarepa. weebly.com/kabaret- rewia-teatr.html#1921

8 KABARET POLSKI PO 1945 ROKU Kabaret zmienił się, a właściwie słowo zmieniło swoje znaczenie. Coraz częściej kabaret przedstawiał nie tańce a skecze, które ośmieszały życie w Polsce Ludowej. Niektóre piosenki, pieśni-manifesty przeszły do historii. Kabaret Starszych Panów Kabaret Dudek Kabaret Pod Egidą STS Bim-Bom TEY Potem Kabaret Elita

9 DZIŚ


Pobierz ppt "KABARET. DEFINICJA Kabaret – forma sztuki widowiskowej, mająca charakter zazwyczaj satyryczny. Widowiska kabaretowe tworzone są przez kilkuosobowe grupy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google