Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WSZAWICA Rodzice! Kontrolujcie Głowy Waszych Dzieci BO TO JEST WASZYM OBOWIĄZKIEM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WSZAWICA Rodzice! Kontrolujcie Głowy Waszych Dzieci BO TO JEST WASZYM OBOWIĄZKIEM."— Zapis prezentacji:

1 WSZAWICA Rodzice! Kontrolujcie Głowy Waszych Dzieci BO TO JEST WASZYM OBOWIĄZKIEM

2 Wszawica to wstydliwy problem. Panuje niesłuszne przekonanie, że to choroba biedy, brudu i braku higieny. Miejscem, gdzie wszawica występuje najczęściej są szkoły i przedszkola.

3 Wszawica jest chorobą, powodowaną przez pasożyta - wesz głowową Pasożyt ten żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy człowieka i żywi się jego krwią. Wielkość dorosłego owada nie przekracza 2-3 mm.

4 Gnidy Larwy wszy (gnidy) mają kolor białawo- brązowy, a rozmiarem przypominają główkę szpilki. Samica składa zwykle od 6 do 8 jaj dziennie przez kolejne 20 dni.

5 . Dzięki substancji klejącej mocno przyczepiają się do włosów u nasady skóry głowy. W ciągu 10 dni z jajeczek wylęga się larwa, która następnie przekształca się w dorosłego osobnika. Pasożyt żywi się wyłącznie krwią człowieka.

6 .. W czasie ukłucia powodują na skórze zaczerwienienie i powstawanie grudek, bąbli pokrzywkowych oraz uczucie swędzenia.

7 ZAPOBIEGANIE I DROGA PRZENOSZENIA Zarazić się może każdy, kto ma kontakt z nosicielem. Najbardziej zagrożone są dzieci i młodzież, ponieważ często nie zachowują wystarczającego dystansu – przytulają się głowami.

8 . poprzez pożyczanie sobie rzeczy osobistych jak szaliki, czapki, gumki do włosów,spinki, szczotki, grzebienie itp..

9 . Długie włosy powinny być koniecznie związane, upinane co zmniejszy ryzyko zarażenia się wszawicą.

10 Kontrola czystości skóry głowy Obowiązkiem każdego rodzica jest systematyczne sprawdzanie głowy swojego dziecka co najmniej dwa razy w tygodniu i zwalczenie wszawicy oraz usunięcie gnid w momencie jej wykrycia u swojego dziecka.

11 Leczenie W momencie znalezienia gnidy i wszy u swojego dziecka rodzice muszą zastosować odpowiednie leczenie dziecka i członków rodziny oraz poinformowanie placówki do której dziecko uczęszcza.

12 . Gnidy bardzo dokładnie powinny być wyczesane gęstym grzebieniem żeby nie pozostały we włosach gdyż to grozi wylęgnięciu się dorosłego osobnika i ponowne złożenie jaj.

13 . Odpowiednie preparaty do zwalczania gnid i wszy głowowej kupujemy w aptece Przed przystąpieniem do kuracji bardzo dokładnie czytamy ulotkę informacyjną i według niej postępujemy.

14 . Pościel, ubranie powinny być wyprane w gorącej temperaturze i wyprasowane. Ozdoby do włosów namoczone w spirytusie lub wyrzucone. Mieszkanie odkurzone i zdezynfekowane.

15 ..


Pobierz ppt "WSZAWICA Rodzice! Kontrolujcie Głowy Waszych Dzieci BO TO JEST WASZYM OBOWIĄZKIEM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google