Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,JANUSZ KORCZAK - PRZYJACIELEM WSZYSTKICH DZIECI.” Kacper Dwernicki Kl. VI a Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,JANUSZ KORCZAK - PRZYJACIELEM WSZYSTKICH DZIECI.” Kacper Dwernicki Kl. VI a Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie."— Zapis prezentacji:

1 ,,JANUSZ KORCZAK - PRZYJACIELEM WSZYSTKICH DZIECI.” Kacper Dwernicki Kl. VI a Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie

2 Spis treści Życiorys ( slajd 3 – 9) Działalność literacka i radiowa( slajd 10 –16) Pedagog i wychowawca (slajd 17 – 24) Pamiętnik ( slajd 25) Ostatni marsz (slajd 26 – 28)

3 Życiorys Janusz Korczak - właściwie Henryk Goldszmit. Znany również jako: „Stary Doktor” lub „Pan Doktor”. Ur. się r. lub 1879r. w Warszawie, w rodzinie żydowskiej.

4 W latach uczęszczał do szkoły początkowej, a następnie do ośmioklasowego VII Rządowego Gimnazjum Męskiego.

5 O tym okresie życia napisał później w swym pamiętniku: „Mając piętnaście lat, wpadłem w szaleństwo, furię czytania. Świat znikł sprzed oczu, tylko książka istniała...”

6 W 1898r. zdał maturę i rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie. Ok. 1900r. został słuchaczem tajnego Uniwersytetu Latającego.

7 r. Janusz Korczak otrzymał dyplom lekarza i rozpoczął pracę jako pediatra w Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów w Warszawie. W tym samym roku został wysłany na wojnę rosyjsko- japońską. Przez ponad pół roku jako oficer pełnił obowiązki starszego lekarza w pociągach sanitarnych.

8 W latach 1907 – 1911 Korczak odbywał praktyki w Berlinie, Paryżu i Londynie. Brał udział w wykładach z pediatrii i pedagogiki. Odwiedzał również szpitale dziecięce oraz domy opieki. To właśnie tam zrezygnował z założenia własnej rodziny i postanowił ostatecznie poświęcić się jedynie pracy z dziećmi.

9 W czasie I wojny światowej (1914r.) został powołany do czynnej służby w armii rosyjskiej. Był młodszym ordynatorem szpitala dywizyjnego na Ukrainie. Następnie został lekarzem pediatrą w przytułkach dla dzieci ukraińskich. W tym czasie odwiedził też dom wychowawczy dla chłopców polskich w Kijowie. W 1918r. Korczak wrócił do Warszawy, do Domu Sierot. W latach 1919–1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej pełnił służbę lekarza w Wojsku Polskim w zmilitaryzowanych szpitalach.

10 Działalność literacka i radiowa Janusz Korczak zadebiutował we wrześniu 1896r. pod kryptonimem Hen - Ryk w tygodniku satyrycznym „Kolce”. Był m.in. współautorem pisanej zespołowo powieści sensacyjnej „ Lokaj”. Od 1901r. zaczął pisać felietony, których wybór pt.„Koszałki Opałki” ukazał się w 1905r.

11 W 1898r. Korczak wziął udział w konkursie ogłoszonym przez Kurier Warszawski. Wysłał czteroaktowy dramat„ Którędy"? podpisał się „Janasz Korczak”. Zaczerpnął go z powieści Kraszewskiego „ Historia o Janaszu Korczaku i o pięknej miecznikównie”. Od 1900r., publikując w „Wędrowcu” cykl felietonów pt.„ Dzieci i wychowanie”, zaczął używać powszechnie znanego pseudonimu Janusz Korczak.

12 Pomiędzy publikował w tygodniku „ Czytelnia” dla wszystkich, m.in. w odcinkach swoją pierwszą powieść - „Dzieci ulicy”. W latach 1904–1905 był felietonistą w czasopiśmie „Głos” w którym m.in. pisał artykuły o tematyce społecznej ( ok. 60), większość z nich w rubryce Na mównicy pod kryptonimem „g”.

13 Dla dzieci napisał m.in.: „Sława”, „Bankructwo małego Dżeka”, „Prawidła życia”, „Kajtuś czarodziej”, „Uparty chłopiec”, „Życie Ludwika Pasteura”, „Ludzie są dobrzy”, „Trzy wyprawy Herszka” oraz:

14 Inne znane publikacje to m.in.: „ Jak kochać dziecko”, „ Prawo dziecka do szacunku”, „ Sam na sam z Bogiem”, „Kiedy znów będę mały” i „ Pedagogika żartobliwa”.

15 r. Korczak opracował pierwszy numer „ Małego Przeglądu”. Było to pismo praktycznie całkowicie tworzone z autentycznych listów „przez dzieci i dla dzieci”. Namawiał je, by pisały do redakcji listy o swoich codziennych zmartwieniach i radościach - żeby umiały je nazywać i nie wstydziły się ich.

16 Od wiosny 1935r.Korczak współpracował z Polskim Radiem, gdzie nadawane były audycje nazywane „gadaninkami radiowymi ”. Stały się one z miejsca wielkim wydarzeniem radiowym. Wygłaszał je jako „Stary Doktor”, nie podając swojego prawdziwego pseudonimu literackiego. (...) „ Tematem pogadanek było dziecko. A raczej świat widziany oczami dziecka, sprawy dziecka, jego kłopoty, cierpienia, radości (...) Przed odbiornikami gromadziły się całe rodziny, a z głośników płynęły mądre nauki, opowieści, rady, żarty.

17 Pedagog i wychowawca Korczak był zwolennikiem emancypacji dziecka i poszanowania jego praw. Chciał organizować społeczeństwo dziecięce na zasadach sprawiedliwości, równych praw i obowiązków. W placówkach funkcjonował samorząd zakładowy a w nim: sejm dziecięcy, rada samorządowa oraz sąd koleżeński z kodeksem przebaczenia.

18

19 W 1921r. powstała filia Domu Sierot „Różyczka” w Gocławku, w której organizowano kolonie letnie dla dzieci.

20 Korczak upominał się o prawo dziecka do rozumnej miłości, pełnej troski i odpowiedzialności, do szacunku dla jego niewiedzy i ciężkiej pracy poznawania, doświadczania i wzrostu. Walczył o stworzenie warunków dla pełnego i harmonijnego rozwoju osobowości dziecka.

21 Wyrażał też przekonanie, że nie należy naginać dziecka do własnego wzoru, własnych upodobań i pragnień. Pisał do wychowawcy: (…) Bądź sobą i czujnie przyglądaj się dzieciom wówczas, gdy sobą być mogą. Przyglądaj się i nie żądaj. Bo nie zmusisz żywego, zaczepnego dziecka, by było skupione i ciche; nieufne i chmurne nie stanie się szczerym i wylanym; ambitne i oporne nie będzie łagodnym i uległym. (…)

22 J ak wspominają jego wychowankowie „ Pan Doktor”, lubił się z nimi bawić w ciuciubabkę, chowanego, a nawet w berka. Mówiono o nim: „ Był współtowarzyszem dzieci. Gdyby nie łysina i urzędowy fartuch, zdawać by się mogło, że to nie wychowawca, a duże dziecko, kolega i przyjaciel”.

23 W 1940r. Niemcy przenieśli „Dom Sierot” do getta na ul. Chłodną 33. Panował tam głód i nędza. Korczak próbował ochronić dzieci, zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Walczył o żywość, leczył. W trakcie przesiedlenia został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Po miesiącu zwolniono go po wpłaceniu kaucji przez jego byłych wychowanków. Korczak mógł się wtedy ratować ucieczką. Wrócił jednak do swoich dzieci, do getta. Mówił: „ Jestem i matką i ojcem. Wiem i wiele dzięki temu rozumiem…”

24 Pamiętnik Ostatnie 3 miesiące swojego życia Korczak spędził w getcie warszawskim, gdzie w wolnych chwilach pisał „Pamiętnik.” Jego ostatnia notatka datowana jest jako: r: „Podlewam kwiaty. Moja łysina w oknie – taki dobry cel. Ma karabin. Dlaczego stoi i patrzy spokojnie? Nie ma rozkazu. A może był za cywila nauczycielem na wsi, może rejent, zamiataczem ulic w Lipsku, kelnerem w Kolonii?? (…)”. „Nikomu nie życzę źle, nie umiem, nie wiem jak się to robi”.

25 Ostatni marsz 5 lub r. Janusz Korczak z wychowankami wyrusza w ostatnią drogę ku śmierci. Prowadzi pochód swoich dzieci idąc bez kapelusza, w wysokich butach wojskowych, trzymając dwoje dzieci za rękę. Dzieci maszerowały czwórkami i niosły flagę Króla Maciusia I. Każde miało ze sobą ulubioną zabawkę lub książkę. Jeden z chłopców na czele pochodu – grał na skrzypcach.

26 Tak zapamiętał marsz Janusza Korczaka i wychowanków Domu Sierot na Umschlagplatz Władysław Szpilman: …Chyba 5 sierpnia (..) przypadkowo stałem się świadkiem wymarszu Janusza Korczaka i jego sierot z getta (...). Spędził z nimi długie lata swojego życia i teraz, w ich ostatniej drodze, nie chciał ich zostawiać samych. Chciał im tę drogę ułatwić. Wytłumaczył sierotom, że mają powód do radości, bo jadą na wieś (...). Gdy spotkałem ich na Gęsiej, dzieci, idąc, śpiewały chórem, rozpromienione, mały muzyk im przygrywał, a Korczak niósł na rękach dwoje najmłodszych, także uśmiechniętych, i opowiadał im coś zabawnego…

27 Janusz Korczak i jego wychowankowie zostali zamordowani w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince 5 lub 6 sierpnia 1942r.

28 Opracowano na podstawie: 1.Alicja Szlązakowa „Janusz Korczak”, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1978r. 2.Ludwika Barszczewska, Bolesław Milewicz „Wspomnienia o Januszu Korczaku”, Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, Warszawa 1981r. 3.Anna Czerwińska-Rydel „Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku”, Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2012r. 4.Janusz Korczak: Pamiętnik. W:Wybór pism.T. IV, Warszawa1958r. 5. Janusz Korczak, data dostępu: , licencja CC-BY-SA 2.Ohttp://2012korczak.pl/index.php 6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz__Korczak, data dostępu: , licencja CC-BY-SA 2.O. Wikipedia, wikipedia.org 7. Pomniki, data dostępu: https://www.youtube.com/watch?v=Ser75XlVFtw, data dostępu: ,https://www.youtube.com/watch?v=Ser75XlVFtw Wypowiedzi dzieci, Standardowa licencja YouTube. 9. https://www.youtube.com/watch?v=GOZJBVavAQA,Ludwig van Beethoven - Sonata Księżycowa, Standardowa licencja YouTubehttps://www.youtube.com/watch?v=GOZJBVavAQA Muzyka:„II. Presto agitato (Redbook Stereo)”, wykonawca: Arthur Rubinstein (Google Play iTunes)

29 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Autor: Karol Dwernicki Licencja Creative Commons Uznanie Autorstwa (CC BY) z jednoczesnym zezwoleniem na udostępnianie na warunkach innej wolnej licencji zgodnej z definicją Wolnych Dóbr Kultury.


Pobierz ppt ",,JANUSZ KORCZAK - PRZYJACIELEM WSZYSTKICH DZIECI.” Kacper Dwernicki Kl. VI a Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Janusza Korczaka w Krośnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google