Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ulica Obrońcy Helu – ul. w Bolesławcu biegnąca w kierunku wschodnim wzdłuż parku. Prowadzi od ul. Kutuzowa i Komuny Paryskiej, gdzie przechodzi w ul.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ulica Obrońcy Helu – ul. w Bolesławcu biegnąca w kierunku wschodnim wzdłuż parku. Prowadzi od ul. Kutuzowa i Komuny Paryskiej, gdzie przechodzi w ul."— Zapis prezentacji:

1

2 Ulica Obrońcy Helu – ul. w Bolesławcu biegnąca w kierunku wschodnim wzdłuż parku. Prowadzi od ul. Kutuzowa i Komuny Paryskiej, gdzie przechodzi w ul. Garncarską. Jest to ulica jednokierunkowa. Długość ulicy to około 250 m.

3

4 Przy ulicy dominuje zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna. W połowie ulicy wznosi się park. Przy skrzyżowaniu z ul. Garncarską mieści się Urząd Pracy.

5

6

7 Jak powstała jej nazwa

8 W chwili wybuchu II wojny światowej Hel, który był główną bazą Polskiej Floty wojennej został początkowo zaatakowany przez siły niemieckie z powietrza i z morza. W momencie osiągnięcia przez korpus gen. von Kaupischa Zatoki Puckiej 8 września i przerwaniu pozycji pod Swarzewem i Władysławowem 12 września, wojska niemieckie odizolowały Hel od lądu. Od 21 września pancerniki "Schleswig-Holstein" i "Schlesien rozpoczęły ostrzał Helu, a ściślej, rejonu baterii cyplowej im. Laskowskiego, która jako ważny element obrony wybrzeża wchodziła w skład Rejonu Umocnionego Hel. Podczas ostrzału 25 września pancernik "Schlesien" został dwukrotnie trafiony z działa baterii cyplowej. Jednocześnie w wyniku ostrzału ranny został dowódca baterii, kpt. mar. Zbigniew Przybyszewski, który po opatrzeniu ran powrócił na własne żądanie na stanowisko. 30 września, po zdobyciu wsi Chałupy przez wojska niemieckie, wycofujące się polskie oddziały wysadziły zaporę z głowic torpedowych, oddzielając tym samym półwysep od atakujących sił niemieckich. Ataki Niemców zostały powstrzymane, jednak po upadku Warszawy i Modlina oraz z powodu braku żywności i amunicji, morale większości osamotnionych obrońców Helu osłabło do tego stopnia, że 1 października dowództwo obrony Helu po naradzie sztabu zadecydowało o wszczęciu rozmów z Niemcami w sprawie kapitulacji placówki. Wynikiem tego oddziały polskie wstrzymały ogień ok. 11-tej tego dnia, a o 16-tej ogień wstrzymała strona niemiecka. wikipedia.pl

9 Zdjęcie lotnicze Helu z sierpnia 1939r. Wikipedia.pl

10 1 października 1939 w Grand Hotelu w Sopocie komandorzy Stefan Frankowski i Marian Majewski w obecności kpt. Antoniego Kasztelana podpisali akt kapitulacji i złożyli go, na ręce kontradmirała Huberta von Schmundta. Wieczorem zadecydowano o wypłacie poborów obrońcom za trzy miesiące z góry i rozpoczęto niszczenie akt sądowych i personalnych oraz zakopywanie i zatapianie przez całą noc sprzętu. Wkroczenie Niemców do Helu zaplanowano na 2 października o godzinie 10. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Helu, Niemcy zaczęli poszukiwania ciężkich dział nie wierząc, że obrońcy Helu mając cztery armaty Boforsa o kalibrze 152,4 mm skutecznie trafiali w jednostki nawodne i zatopili jeden trałowiec. wikipedia.pl

11 Wojsko w drodze na pole bitwy. Wikipedia.pl

12 Walki żołnierza polskiego o Hel zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic po 1945 r. "Hel 20 IX - 1 X 1939", a po 1990 r. "WESTERPLATTE-OKSYWIE-HEL 1 IX - 2 X 1939„ wikipedia.pl

13 Tablica na grobie nieznanego żołnierza. Wikipedia.pl

14 Pomnik z Westerplatte. Fotopolska.eu

15 Alicja Dubina Kamila Oscenda


Pobierz ppt "Ulica Obrońcy Helu – ul. w Bolesławcu biegnąca w kierunku wschodnim wzdłuż parku. Prowadzi od ul. Kutuzowa i Komuny Paryskiej, gdzie przechodzi w ul."

Podobne prezentacje


Reklamy Google