Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania szkoły.  Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania szkoły.  Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka."— Zapis prezentacji:

1

2  Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania szkoły.  Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka i organizacja, wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia oraz dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej.  Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną.

3 Nasze gimnazjum od wielu już lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji prozdrowotnej i proekologicznej, prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element zarówno indywidualnych programów edukacyjno- terapeutycznych, szkolnego programu profilaktyki jak i programu wychowawczego. Uczniowie uczestniczą w wielu projektach i akcjach promujących zdrowy styl życia o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Działania te łączą nas z ideą szkół promujących zdrowie, dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć zadania, które pozwolą nam przyłączyć się do sieci szkół promujących zdrowie.

4

5  Uczniowie klas II III realizowali projekt „Żyję zdrowo jem kolorowo czyli badamy nawyki żywieniowe gimnazjalistów.”  W klasie IIIb i IIIc przeprowadzone zostały warsztaty kulinarne.  Przystąpiliśmy do programu 5 razy dziennie owoce i warzywa. W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszego gimnazjum otrzymują jabłka z Agencji Rynku Rolnego One apple keeps the doctor away

6 Misją programu jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcanie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną i ideę niemarnowania żywności. Uczniowie naszego gimnazjum, którzy wzięli udział w programie chętnie wykorzystali przepisy zawarte w broszurze dla ucznia.

7

8 W 2015 roku przystąpiliśmy do programu PoZdro – Ogólnopolskiego programu przeciwdziałania cukrzycy I chorób cywilizacyjnych. Przebadani zostali chętni uczniowie klas pierwszych w 2015 i 2016 roku. Część uczniów została zakwalifikowana do programu przeciwdziałania cukrzycy typu II. Od października 2015 roku w klasach I i II systematycznie prowadzone są lekcje w ramach programu PoZdro. Celem tych zajęć jest:  wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności, dzięki którym świadomie będą mogli dokonywać wyborów związanych z jakością swojego życia,  zmotywowanie ich do zdrowego stylu życia;  stworzenie mody na prawidłowe odżywianie i sportowe życie.

9 Dbamy o czystość otoczenia dlatego każdego roku na wiosną sprzątamy Lublin „Posprzątajmy Lublin na wiosnę” jak co roku organizuje Wydział Ochrony Środowiska.

10  Jakie są objawy grypy? Grypa czy przeziębienie? Objawy grypy są gwałtowne i silne. Choroba dosłownie ścina cię z nóg. Objawy grypy tylko z pozoru przypominają przeziębienie. Jeśli przy gorączce, bólu głowy, mięśni i gardła czujesz się tak, że nie masz siły zastanowić się, co ci jest - to pewnie dopadła cię grypa. Objawów infekcji wirusowej nie wolno lekceważyć.  Grypa to wirusowa wojna błyskawiczna. Objawy grypy są bardzo nasilone. Rano bolą cię mięśnie i stawy, w południe zaczynasz mieć dreszcze, a wieczorem leżysz z wysoką gorączką w łóżku. Albo wieczorem kładziesz się do łóżka zdrowa, a rano już nie możesz się z niego zwlec. Gorączka, jeden z podstawowych objawów grypy, rośnie gwałtownie i masz uczucie, że ktoś polewa ci plecy zimną wodą. Nie dziw się, jeśli lekarz zapyta cię, czy miałaś dreszcze, bo to charakterystyczne objawy grypy, odróżniające ją od zwykłego przeziębienia.

11 Charakterystyczne dla grypy jest nagłe wystąpienie trzech objawów:  temperatura szybko dochodzi do ponad 39 st. C  pojawia się bardzo silny ból głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy)  pojawia się dotkliwy ból mięśni i stawów. Tym trzem objawom grypy często towarzyszy suchy, męczący kaszel. Możesz mieć uczucie, że głęboko w gardle utkwiło ci piórko, które drażni i zmusza do pokasływania. Ból gardła w grypie przydarza się rzadziej i jeśli występuje, to w późniejszym okresie choroby. Podobnie jest z katarem, który, jeśli już się pojawi, to jest bardzo skąpy.

12 O paleniu papierosów nie można powiedzieć ani jednego pozytywnego słowa, aby przekonać się jak szkodliwe i silnie uzależniające są używki uczniowie klasy II f spotkali się z pracownikami szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie. Uczniowie naszego gimnazjum realizowali projekty : „Palę więc…” – antyreklama nikotynowa, Wpływ alkoholu nikotyny i środków psychoaktywnych na zdrowie i psychikę młodego człowieka.

13 Człowiek i zdrowie W jedną drogą szli razem i człowiek, i zdrowie. Na początku biegł człowiek; towarzysz mu powie: «Nie spiesz się, bo ustaniesz». Biegł jeszcze tym bardziej. Widząc zdrowie, że jego towarzystwem gardzi, Szło za nim, ale z wolna. Przyszli na pół drogi: Aż człowiek, że z początku nadwerężył nogi, Zelżył kroku na środku. Za jego rozkazem Przybliżyło się zdrowie i odtąd szli razem. Coraz człowiek ustawał, mając w pogotowiu Zbliżył się: «Iść nie mogę, prowadź mnie» — rzekł zdrowiu. «Było mnie zrazu słuchać» — natenczas mu rzekło; Chciał człowiek odpowiedzieć… lecz zdrowie uciekło. Ignacy Krasicki Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia).

14 Zdrowie fizyczne to prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz jego układów i narządów. Zdrowie psychiczne to umiejętność radzenia sobie z codziennymi trudnościami. Zdrowie psychiczne dzielimy na: o umysłowe - zdolność do logicznego myślenia, o emocjonalne - zdolność do rozpoznawania uczuć i wyrażania ich w odpowiedni sposób. Zdrowie społeczne to zdolność do utrzymywania prawidłowych relacji z innymi ludźmi oraz pełnienia ról społecznych

15  Klasy pierwsze wzięły udział w zajęciach dotyczących autyzmu „ Nie jestem kosmitą – mam autyzm”. Dzięki tym warsztatom uczniowie mogli zrozumieć problemy osób ze spektrum autyzmu i ich trudności w rozumieniu „naszego” świata. Przy okazji mogliśmy pogłębić wiedzę na temat samych siebie.  Klasy drugie wzięły udział w zajęciach dotyczących szczepień „ Czy warto się szczepić?”. Uczniowie oglądali fragment filmu „ Epidemia”, obejrzeli prezentację dotyczącą epidemii i pandemii dawniej i dziś. Spotkali się z panią pielęgniarką z naszej szkoły, która przedstawiła kalendarz szczepień i przedstawiła skutki stosowania szczepień. Uczniowie wzięli udział w dyskusji na temat „ Czy warto się szczepić?”, była to ciekawa dyskusja szczególnie wobec argumentów przedstawianych przez ruchy antyszczepionkowe. Warto dbać o zdrowie fizyczne,  Klasy trzecie spotkały się z panią ze szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie wzięli udział w zajęciach dotyczących depresji wśród młodzieży, dowiedzieli się jak ją rozpoznać. Podczas warsztatów młodzież uczyła się odpowiedzialnych zachowań W przyszłym roku szkolnym znowu zorganizujemy dzień zdrowia.


Pobierz ppt " Edukacja zdrowotna jako nieodłączny element programu nauczania szkoły.  Etos zdrowia w szkole – środowisko fizyczne i społeczne, atmosfera oraz polityka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google