Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czasy powojenne  Po wojnie przemysł filmowy był pod silnym wpływem władz komunistycznych- był upaństwowiony; finansowane były jedynie produkcje propagandowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czasy powojenne  Po wojnie przemysł filmowy był pod silnym wpływem władz komunistycznych- był upaństwowiony; finansowane były jedynie produkcje propagandowe."— Zapis prezentacji:

1

2 Czasy powojenne  Po wojnie przemysł filmowy był pod silnym wpływem władz komunistycznych- był upaństwowiony; finansowane były jedynie produkcje propagandowe i socjalistyczne.  Po roku 1989 artyści wrócili do kraju aby tworzyć szczególnie, kino artystyczne.

3 Nowa Fala  O jej narodzinach zaczęto mówić gdy Cristian Mungiu otrzymał Złotą Palmę w Cannes za dramat społeczny „4 miesiące 3 tygodnie i 2 dni”.  Fenomenem Nowej Fali jest ukazywanie codzienności, psychologii i filozofii połączonych głęboką refleksją.

4 WYBITNI RUMUŃSCY REŻYSERZY: Cristian Mungiu

5  Rumuński reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się w 1968 roku, ukończył wydział reżyserii filmowej, dyplomem w 1998 roku. Początkowo pracował jako jeden z asystentów na planach paru zagranicznych filmów kręconych w Rumunii (m.in. "Pociąg życia"), realizował też krótkometrażówki. Jego pełnometrażowym debiutem fabularnym był "Zachód", który zdobył pozytywne recenzje, był też pokazywany w w 2002 roku w Cannes w sekcji "Director's Fortnight". Jeszcze lepiej przyjęty został kolejny film Mungiu, "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", zdobywca prestiżowej Złotej Palmy w Cannes w 2007 roku. Z kolei za film "Za wzgórzami" Mungiu został wyróżniony nagrodą w Cannes za najlepszy scenariusz. Jego film to:  Zachód”  „Opowieść złotego wieku”  „Bacalaureat”

6 „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”  Opowiadający o czasach komunizmu film przede wszystkim skupia się na ludziach. Kontekst historyczny jest tu ważny i znaczący, ale stanowi tło dla pokazania zmagań dwóch młodych kobiet z rzeczywistością, własnymi emocjami i moralnością. W karkołomnym, wydawałoby się, połączeniu filmu dokumentalnego i thrillera reżyser przekazał prawdę o doświadczeniach i uczuciach w rzeczywistości, odmawiającej prawa do szczerości i ludzkich odruchów.

7 Nagrody: Europejska Nagroda Filmowa: Najlepszy film Złota Palma Europejska Nagroda Filmowa: Najlepszy reżyser Nagroda Goya: Najlepszy film europejski Brązowy Koń Nagroda NSFC: Najlepszy film zagraniczny Nagroda Nowojorskiego Koła Krytyków Filmowych w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

8 Liviu Ciulei (1923-2011)

9  50-letnia działalność artystyczna Ciulei jako aktora, a później jako scenarzysty i reżysera wywarła ogromny wpływ na rumuńską kulturę. W całej swojej karierze aktorskiej i reżyserskiej Ciulei zrobił ponad 20 filmów. Za film "Las powieszonych" został uhonorowany Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes w 1965 roku. Przez dziesięć lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Narodowego Bulandra w Bukareszcie. Za adaptację kontrowersyjnej komedii rosyjskiego pisarza Nikołaja Gogola "Rewizor" w 1972 roku władze komunistyczne pozbawiły go tego stanowiska. Jako uznany artysta Ciulei wielokrotnie był zapraszany do reżyserowania filmów w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Australii, USA i Kanadzie. Znany z: „Niebo bez krat” (1962) „Statek z dynamitem” (1959) „Miłość rozkwita w piątek” (1972) „Żołnierze bez mundurów (1960) „Las powieszonych (1964)

10 Sergiu Nicolaescu

11  Reżyser filmowy i aktor. Z wykształcenia inżynier mechanik, pracę w branży filmowej rozpoczął przez przypadek, gdy przyjaciel załatwił mu pracę w studiu filmowym w Bukareszcie. Choć jeszcze wtedy nie wiązał swej przyszłości ze srebrnym ekranem, jego krótkometrażowa produkcja, utrzymana w poetyckim duchu "Memoria trandafirului”, została dostrzeżona na festiwalu w Cannes w 1962 roku. Nicolaescu zapisał się w pamięci widzów jako autor wystawnych widowisk kostiumowych wychwalających dzieje Rumunii, a także kryminałów i filmów przygodowych. Spośród jego około 50 filmów część stanowią koprodukcje z Niemcami, Francją czy USA. Wyreżyserował dramat historyczny "Waleczni przeciw rzymskim legionom" (1966), który jako pierwszy film rumuński odniósł sukces na Zachodzie i zapewnił mu za granicą pozycję cenionego twórcy filmów historycznych. Wybrana filmografia: 1966: Waleczni 1969: Bitwa o Rzym 1977: Za ojczyznę 1980: Ostatnia noc...

12 Dan Pita

13  Reżyser filmowy i scenarzysta. Pita wyreżyserował kilka filmów nagradzanych od roku 1970, w tym 1985 Pas Doi, który zdobył Wyróżnienie na 36-ci Berlin International Film Festival. W 1987 roku był członkiem jury na 37. Berlin International, Festiwal Filmowy. Wybrana filmografia: * Ceva kok de la Viata (2011) - Coś dobrego od życia * Rochia Alba de dantelă (1988) - Biała Koronkowa suknia * Pruncul, petrolul şi ardelenii (1982) - Siedmiogrodzianie na Dzikim Zachodzie * Mai presus de orice (1978) -To przede wszystkim

14 Radu Jude

15  Reżyser filmowy i scenarzysta. W 2003 roku ukończył Uniwersytet mediów Bukareszt - Reżyserii Department. Pracował jako asystent reżysera w filmach takich jak amen w reżyserii Costa- Gavras lub Moartea Domnului Lazarescu w reżyserii Cristi Puiu. Wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, wśród nich Corp la Corp (2003), Wielka Neagră (2004), Lampa cu caciula(2006). Laureat nagród głównych filmów krótkometrażowych m.in. w San Francisco, Los Angeles, Hamburgu, Brukseli, Krakowie. Film „Cea mai fericită fata din lume - Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie” to przełom w karierze reżysera. Wygrał CICAE - nagrodę na festiwalu w Berlinie, nagrodę FIRESCI w Sofii Międzynarodowy Festiwal Filmowy, nagroda za najlepszy scenariusz na MFF w Bukareszcie i nagrodę FIPRESCI na IndieLisboa. Jego fabularny film „Toată Lumea din familia Noastra” – „Wszyscy w naszej rodzinie” (2012) miał premierę na Forum Berlinale i otrzymała centrum Sarajewa Award i Bayard d'Or w Namur, wśród innych nagród. Filmografia: * To może przejść przez ścianę - Trece şi prin perete (2014) * Wszyscy w naszej rodzinie -Toată lumea din familia noastră (2012) * Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie - Cea mai fericită fată din lume (2009) * Lampa z kapturkiem - Lampa cu căciulă (2006)

16 Cristi Puiu

17  Urodził się w 1967 roku w Bukareszcie. W 1992 roku rozpoczął studia na wydziale malarstwa a następnie na wydziale filmu w Ecole Superieure d'Arts Visuels w Genewie. Swój pierwszy film "Interieurs" nakręcił w 1993 roku. W 1995 roku jego krótkometrażowy film "Avant le petit dejeurner" pokazany był na festiwalu w Locarno. Jego debiut fabularny "Marfa si Banii", który miał premierę na festiwalu w Cannes, prezentowany był w programie WMFF 2001. W programie tegorocznego Festiwalu znajdą się - poza konkursem - dwa filmy Cristi Puiu: krótkometrażowy "Un cartus de kent si un pachet de cafea", który otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie 04 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, oraz drugi film fabularny reżysera "Moartea domnului Lazarescu/The Death of Mr Lazarescu", który zwyciężył w konkursie Un Certain Regard na tegorocznym festiwalu w Cannes. Znany z: „Aurora” (2010) „Papierosy i kawa”(2004) „Towar i kasa”(2001) „Sieranevada”(2016)

18 „Śmierć pana Lazarescu”  Pan Lazarescu, starszy człowiek jakich wiele, źle się poczuł. Próbuje uzyskać pomoc, ale nikt go nie rozumie. Zaczyna się długa szpitalna odyseja, podczas której pacjent coraz bardziej słabnie i jest przekazywany z rąk do rąk...

19


Pobierz ppt "Czasy powojenne  Po wojnie przemysł filmowy był pod silnym wpływem władz komunistycznych- był upaństwowiony; finansowane były jedynie produkcje propagandowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google