Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie W Anglii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie W Anglii"— Zapis prezentacji:

1 Boże Narodzenie W Anglii

2 Święta w Anglii podejmuję ten temat, gdyż tradycje świąteczne w Anglii różnią się nieco od tych znanych w Polsce. Oczywiście w świątecznie udekorowanym salonie znajdziemy choinkę, a prezenty pod nią przyniesie św. Mikołaj. Ale czy zastanawialiście się jak wyglądają Święta w Anglii? Czym jest Boxing Day? Co wchodzi w skład tradycyjnego puddingu?

3 Boże Narodzenie Prawdopodobnie wszyscy znamy słowo Christmas. Pochodzi ono z języka staro-angielskiego i oznacza mszę Chrystusa. Święta Bożego Narodzenia w Anglii są nieco krótsze niż w Polsce, ponieważ zaczynają się 25 grudnia. W tym kraju nie obchodzi się wigilii jak w Polsce. Drugi dzień świąt (26 grudzień) to tzw. Boxing Day, czyli dzień pudełek bądź skarbonek. Ten zwyczaj pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza, kiedy to kościół rozdawał ludziom ubogim pieniądze pochodzące właśnie ze skarbonek. Był to także dzień wolny dla służby, dziś jest to jeden z czterech tzw. bank holidays, czyli dni wolnych od pracy.

4 Boże Narodzenie Do dziś w Boxing Day praktykuje się zwyczaj przekazywania drobnych pieniędzy dla osób odwiedzających angielskie domy. Święta w Anglii to przede wszystkim czas dla dzieci, a dzieci uwielbiają prezenty. Rzecz jasna przynosi je św. Mikołaj i zostawia w specjalnych, dużych skarpetach. Czasami Anglicy mają w zwyczaju zostawiać kieliszek alkoholu w podzięce dla Mikołaja i marchewkę dla renifera.

5 Tradycyjne świąteczne posiłki
W Boże Narodzenie w Anglii świąteczne stoły wyglądają inaczej niż w Polsce. Tradycyjnym daniem jest indyk nadziewany różnymi warzywami (podobno smaczniejszy od naszego wigilijnego karpia). Towarzyszą mu również inne potrawy takie jak zawijane kiełbasy w boczek etc. Anglicy spożywają główny posiłek w okolicach godziny dwunastej albo krótko po niej. Posiłki są spożywane w koronach wykonanych z papieru. Jest to symbol nawiązujący do Trzech Króli.

6 Tradycyjne świąteczne posiłki
Święta w Anglii nie mogą się odbyć bez tradycyjnego puddingu na deser. Jest on podawany w polewie z budyniu albo brandy. W tym drugim przypadku alkohol jest podpalany, a ogień ma odstraszać nieszczęścia. Tradycja nakazuje, żeby pudding powinien być wykonany z trzynastu składników (mąka, łój wołowy, migdały, trzy rodzaje rodzynków, bułka tarta, cukier, jajka, rum, utarta marchewka, kandyzowane czereśnie i sok z cytryny). Ma on symbolizować Jezusa Chrystusa i dwunastu apostołów. Oprócz puddingu podaje się również babeczki nadziewane bakaliami i inne smakołyki.

7 Inne tradycje O godzinie 15 do narodu przemawia Królowa Elżbieta II. Tradycje tą zapoczątkował król Jerzy V w 1932 roku. Na Wyspach Brytyjskich dzieci są nieco bardziej zaangażowane w święta, ponieważ występują w różnych przedstawieniach i teatrzykach, a zatem nie nudzą się aż tak bardzo jak dzieci w Polsce.

8 Inne tradycje W Boże Narodzenie w Anglii podobnie jak u nas są śpiewane różnego rodzaju kolędy.

9 Inne tradycje Od 150 lat na Wyspach Brytyjskich gości również choinka. Tradycyjnie od 1947 roku Norwegowie przesyłają drzewko świąteczne, które ozdabia Trafalgar Square. Jest to symbol, który upamiętnia współpracę pomiędzy tymi narodami w okresie II wojny światowej.

10 Inne tradycje Święta w Anglii to też zwyczaj wysyłania kartek świątecznych, popularny także w Polsce. Kartki bożonarodzeniowe powstały w Wielkiej Brytanii. Na ten pomysł wpadł sir Henry Cole w 1843 r. Do narysowania ilustracji zaangażował Johna Callcotta Horsley'a. Pierwsza kartka przedstawiała rodzinę małym dzieckiem pijącą wspólnie wino. Pomysł na tamte czasy dość kontrowersyjny, ale okazał się trafiony. Już trzy lata później pojawiły się pierwsze drukowane kartki, a zwyczaj wysyłania świątecznych zadomowił się na dobre.

11 Bożonarodzeniowy wystrój domu w Anglii

12 Koniec


Pobierz ppt "Boże Narodzenie W Anglii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google