Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W NASZEJ SZKOLE Z POLSKĄ FLAGĄ W TLE. 2 Maja Dzień Flagi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W NASZEJ SZKOLE Z POLSKĄ FLAGĄ W TLE. 2 Maja Dzień Flagi."— Zapis prezentacji:

1 W NASZEJ SZKOLE Z POLSKĄ FLAGĄ W TLE

2 2 Maja Dzień Flagi

3 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) a 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy.

4 Ustanowienie święta 15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki, m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

5 Obchody W dniu tym organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje polityczne. Dla przykładu, w Bytomiu w dniu 2 maja 2009 ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek. Podobnie było w Świnoujściu, w 2011 r. ponad 600 osób zgromadziło się na plaży, by z trzymanych białych lub czerwonych kartek utworzyć polską flagę.

6 Święto flagi obchodzimy czynnie wyrażając nasz szacunek do symbolu narodowego. Flagi powiewają na naszych domach. Odbywają się różne uroczystości i artystyczne występy. Społeczne zaangażowanie szczególnie widać poprzez różnego rodzaju akcje. Przykładem są biegi flagi, które odbywają się między innymi w Kaliszu, Darłowie, Nowogrodzie Bobrzańskim.

7 Ciekawostki Ustanowienie dnia 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii. 2 maja był dniem w Rzeczypospolitej Ludowej obowiązkowego zdejmowania flagi po Święcie Pracy, z uwagi na zakaz obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym dniu przypada też rocznica z okresu II Wojny Światowej, gdy w 1945r. została przez polskich żołnierzy zawieszona w Berlinie flaga biało – czerwona, symbolicznie kończąc epokę okupacji nazistowskiej.

8 Święto flagi na świecie Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkme nistanie, na Ukrainie i na Litwie oraz w Chinach.

9 ŚWIĘTO FLAGI W NASZEJ SZKOLE PRZYGOTOWALIŚMY WYSTAWĘ PLAKATÓW PROPAGUJĄCYCH FLAGĘ I INNE SYMBOLE NARODOWE

10 Dziękuję za uwagę Alicja Rabiega uczennica z klasy IIIA


Pobierz ppt "W NASZEJ SZKOLE Z POLSKĄ FLAGĄ W TLE. 2 Maja Dzień Flagi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google