Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozwój społeczny i emocjonalny dr Genowefa Janczewska-Korczagin

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozwój społeczny i emocjonalny dr Genowefa Janczewska-Korczagin"— Zapis prezentacji:

1 Rozwój społeczny i emocjonalny dr Genowefa Janczewska-Korczagin www.wiktor.horyzont.net

2 Percepcja emocji Emocje nie zawsze działają zakłócająco i nie zawsze dezintegrują zachowanie człowieka. Panika, strach, trema zmuszają człowieka do organizowania nowych reakcji przystosowawczych w stosunku do zmienionego środowiska zewnętrznego. Badacze nadmiernie koncentrują się na badaniu negatywnych konsekwencji emocji-lęku, strachu, a zbyt mało badań jest o wpływie miłości, szczęścia i zadowolenia na człowieka.

3 Ocena emocji pierwotna i wtórna Pierwotna - wartościowanie bodźców jako dobrych i korzystnych Wtórna - to szacowanie zagrożenia (sposoby, strategia radzenia sobie z sytuacją): - walka lub dokonać zbliżenia, - ucieczka lub wycofanie. Niezbędna jest pomoc n-la łagodząca w celu przewartościowania czynników zewnętrznych poprzez analizę interakcji między oceną poznawczą, a emocjami -a komponent fizjologiczny to funkcja oceny poznawczej- wpływa na jakość emocji

4 STRES To skrajnie silne wzbudzenie emocji-to nieunikniona część życia Stres chroniczny doprowadza do choroby somatycznej-etapy: 1. Reakcja alarmowa 2. Stadium odporności 3. Stadium wyczerpania-to bezradność.

5 Ocena poznawcza zwiększa szanse radzenia sobie z sytuacją zagrażającą. Negatywne emocje mogą przyjąć funkcje przystosowawcze lub konstruktywne działanie, a strach też może skłonić do konstruktywnego działania.

6 Bezradność, brak nadziei uruchamia negatywne mechanizmy: rezygnację, śmierć a doprowadza do tego przekonanie, że nie ma się wpływu na swoje środowisko. Wiedza, kompetencje i kontrola mają ogromne znaczenie dla przetrwania.

7 Formy zachowań prospołecznych (ideał to altruizm-jest to działanie na rzecz innych) -Dzielenie się -Współpraca -Pomaganie

8 Jak rozwijać altruizm? 1.Rozwijać zdolności poznawcze i emocjonalne poprzez EMPATIĘ-to centralne pojęcie altruizmu. Empatia to zdolność doświadczania emocji innej osoby 2.Rozwijać poznawcze i emocjonalne determinanty altruizmu: a - rozumowanie moralne (słabo wpływa na rozwój altruizmu) b - przyjmowanie perspektywy ma pozytywny wpływ na rozwój altruizmu:

9 Pozytywnie wpływa na altruizm Zdolność rozumienia sytuacji z punktu widzenia kogoś, innego człowieka, Przyjęcie fizycznie, racjonalnie innego punktu widzenia w niewielkim stopniu wpływa na altruizm Zdolność rozpoznawania cudzych poglądów z punktu widzenia drugiej osoby-koreluje z altruizmem Przyjmowanie perspektywy emocjonalnej bardzo dobrze koreluje z altruizmem.

10 Pozytywnie wpływa na altruizm Indukcja-wyjaśnianie jak niewłaściwe zachowanie wpływa na odczucia innych Werbalizacja empatycznych reakcji powoduje lepsze rozumienie procesów przebiegu empatii

11 Społeczne i rodzinne determinanty altruizmu Wzmacnianie-wyraźny wpływ nagrody i pochwały Życzliwe reakcje: uśmiech podziękowanie, danie czegoś miłego- wzmacniają altruizm niekorzystne-atrybucje- przypisywanie siebie jako przyczyny działania innych ludzi Niekorzystne- lenistwo, chciwość lub uzasadnianie że wydarzenia zaistniały poza kontrolą jednostki( tak bywa ale nie zawsze) to zabija altruizm Środki masowego przekazu mają wpływ modelujący na dzieci.

12 Granica między altruizmem a agresją jest granicą indywidualną i trudną do określenia. 1.Dlatego ucz przełamywania wzajemnej niechęci -wydobywaj od dzieci wiedzę o swoich emocjach i uczuciach -dowiedz się od dzieci o emocjach w związku z innymi osobami w sytuacji złości i agresji,( to przeważnie reakcje wtórne, najpierw jest zranienie, zazdrość)


Pobierz ppt "Rozwój społeczny i emocjonalny dr Genowefa Janczewska-Korczagin"

Podobne prezentacje


Reklamy Google