Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czarnobyl i Co Dalej Czarnobyl (ukr. Чорнобиль, ros. Чернобыль) – miasto na Ukrainie, w obwodzie kijowskim, u ujścia rzeki Usz do Prypeci. Miasto znane.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czarnobyl i Co Dalej Czarnobyl (ukr. Чорнобиль, ros. Чернобыль) – miasto na Ukrainie, w obwodzie kijowskim, u ujścia rzeki Usz do Prypeci. Miasto znane."— Zapis prezentacji:

1 Czarnobyl i Co Dalej Czarnobyl (ukr. Чорнобиль, ros. Чернобыль) – miasto na Ukrainie, w obwodzie kijowskim, u ujścia rzeki Usz do Prypeci. Miasto znane głównie ze względu na oddaloną o 18 kilometrów elektrownię jądrową, w której wydarzyła się największa w dziejach katastrofa atomowa. Przed katastrofą zamieszkane przez około 15 tysięcy ludzi

2 Czarnobylska elektrownia jądrowa im. W.I. Lenina W skład elektrowni wchodziły: Reaktor nr 1 - oddany do eksploatacji 26 września 1977 (najstarszy). 1 września 1982 doszło tam do drobnego wypadku i ulotnienia się nieznacznych skażeń z kilku uszkodzonych jednostek paliwowych; został naprawiony i uruchomiony ponownie. Ostatecznie wyłączony 30 grudnia 1996. Reaktor nr 2 - uruchomiony 21 grudnia 1978, zamknięty 15 marca 1989. Decyzja zamknięcia nastąpiła po pożarze turbiny prądotwórczej (nie wystąpiło jednak żadne zagrożenie skażeniem). Reaktor nr 3 - uruchomiony 3 grudnia 1981, zamknięty w 2000. Reaktor nr 4 - oddany do eksploatacji 21 grudnia 1983. 26 kwietnia 1986 doszło w nim do wybuchu o charakterze chemicznym, obecnie trwa renowacja betonowego sarkofagu, kryjącego szczątki reaktora.

3 Eksperyment Przeprowadzenia dodatkowej, niemożliwej w normalnych warunkach, próby urządzeń. Jedno z urządzeń miało doświadczyć, czy w czasie przerwy w zasilaniu energią elektryczną, turbogenerator obracając się siłą bezwładności, będzie w stanie wytworzyć przez 40, 50 sekund energię zdolną do otrzymania ruchu pomp, zanim nie zaczną działać zapasowe prądnice napędzane silnikami Diesla.

4 01:23:47 – cichą i spokojna noc rozdziera potężny huk. Mieszanina wodoru i i innych gazów zapalają się i rozsadza ważący 2000 ton kopułę przeciwradiacyjną, która burzy budynek bloku czwartego. W całej elektrowni gaśnie światło. Rdzeń reaktora topi się, a do środka dostaje się świeże powietrze.

5 01:24 – następuje druga eksplozja, wyrzucając szczątki reaktora w powietrze. Po reaktorze czwartym zostaje tylko krater. Cały budynek 3 i 4 staje w ogniu.

6

7 01:26 – na miejscu błyskawicznie pojawia się ekipa strażaków pod kierownictwem majora Tielantnikowa 05:00 – gdy pożar zostaje opanowany, do akcji wkraczają likwidatorzy, którzy „łapami” wyrzucają porozrzucane paliwo jądrowe i grafit do dziury po reaktorze. Poziom promieniowania tysiąckrotnie przewyższa normę. 12:00 – do elektrowni przyjeżdżają kolejne grupy strażaków oraz wojsko. Naukowcy w Leningradzie postanawiają zasypać krater piaskiem, betonem i substancjami hamującymi reakcje łańcuchowe. Z pobliskiego lotniska bez przerwy nadlatują helikoptery nieprzerwalnie zasypując blok 4 z powietrza. 21:00 – podjęta zostaje trudna decyzja. Wojsko ma wykopać 135 – metrowy tunel, by wypompować wodę. To ciężka praca, jednak po wielu godzinach udaje się powstrzymać wiszącą w powietrzu katastrofę

8 Rejon bezpośrednie go skażenia.

9 Od tej pory poziom promieniowania w strefie zamkniętej zaczyna się zmniejszać. Po co najmniej 300 latach zmniejszy się do neutralnego dla ludzi poziomu. Optymalny poziom będzie tu dopiero po 600 latach. 8 maja 1986

10 Likwidatorzy Ludzie zostali zmuszeni do sprzątania resztek paliwa wokół elektrowni i budowania sarkofagu bez ubrań ochronnych. Ich jedyna ochroną była zwykła maska lub jej szmaciana namiastka. Spora część zmarła w ciągu kilku miesięcy, a wielu miało poważne problemy zdrowotne.

11 Skażone zostało 100 tysięcy kilometrów kwadratowych; substancje radioaktywne dotarły nad Skandynawię, środkową Europę (w tym nad Polskę), południowo wschodnią Europę (zwłaszcza Grecję) i północne Włochy; ewakuowano 130 tysięcy osób. Jak dotąd zanotowano zwiększony poziom zachorowań na białaczkę u dzieci, anemię, zmiany w układzie immunologicznym, a także doniesienia o przypadkach katarakty, nie wyjaśnionych stanach znużenia, bólu głowy i depresji.

12 . Związek Czarnobyla, organizacja zrzeszająca likwidatorów elektrowni podaje, że 10% z 600 000 osób pracujących przy tym procesie już nie żyje (20 lat po tragedii), a kolejnych 165 000 jest niepełnosprawnych. Współcześnie status osoby poszkodowanej w wyniku katastrofy w Czarnobylu posiada 1 milion dzieci i 2 miliony dorosłych Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania. Pomimo to w domach w okolicznych wsiach można spotkać nielegalnych mieszkańców, utrzymujących się z rolnictwa, zaś wycieczki z całego świata zwiedzają swobodnie to miejsce.. Ukraińskie władze zamierzają otworzyć dla żądnych wrażeń strefę dotąd zamkniętą po katastrofie w 1986 roku[ Do roku 2014 ma zostać zbudowany nowy sarkofag w ramach projektu "New Safe Confinement", ze względu na kończący się termin ważności obecnego (2016 r.)

13 Odznaka i medal nadawane uczestnikom akcji likwidacji katastrofy w Czarnobylu Wjazd do strefy zamkniętej wokół elektrowni

14 Mateusz Węgrzyn Kl IIIB


Pobierz ppt "Czarnobyl i Co Dalej Czarnobyl (ukr. Чорнобиль, ros. Чернобыль) – miasto na Ukrainie, w obwodzie kijowskim, u ujścia rzeki Usz do Prypeci. Miasto znane."

Podobne prezentacje


Reklamy Google