Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

…czyli „Jak Henryk Sienkiewicz Afrykę zwiedzał”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "…czyli „Jak Henryk Sienkiewicz Afrykę zwiedzał”."— Zapis prezentacji:

1

2 …czyli „Jak Henryk Sienkiewicz Afrykę zwiedzał”.

3 Sienkiewicz Henryk, pseudonim Litwos (1846-1916), polski prozaik. Jeden z najpopularniejszych pisarzy XX w. Wywodził się z zubożałej rodziny ziemiańskiej. Od 1855 przebywał w Warszawie, 1866- 1869 studiował prawo, do 1871 także w Szkole Głównej (Wydział Filologiczno- Historyczny) i na rosyjskim Uniwersytecie Warszawskim. Słynął głównie z pisania nowel oraz powieści przygodowych oraz historycznych – w tym ponadczasowej Trylogii. W 1905r. Otrzymał Nagrodę Nobla za powieść „Quo Vadis”.

4 Sienkiewicz od zawsze przejawiał zamiłowanie do podróży. W 1876 r. wraz z Heleną Modrzejewską i grupą znajomych wybrał się w podróż do USA. W Ameryce zatrzymał się dłużej w Kalifornii. Z tego okresu pochodzą Listy z podróży do Ameryki; drukowane w Gazecie Polskiej zyskały sobie szerokie uznanie czytelników. W 1878 roku wrócił do Europy. Zatrzymał się w Londynie, następnie przez rok przebywał w Paryżu. Podczas pobytu we Francji Sienkiewicz poznał nowy prąd w literaturze – naturalizm. Odwiedził również Ukrainę oraz Włochy.

5 Wszyscy zastanawiali się, dlaczego Sienkiewicz chce się wybrać do Afryki. W prasie spekulowano, że chodzi o zbieranie materiałów do powieści orientalnej. Autor myślał, że redakcja „Słowa” zasponsoruje wyjazd w zamian za kolejne listy z podróży. Pisał, że dostrzegłby rzeczy i znalazł na oddanie ich słowa, których inni nie dostrzegają i nie znajdują. „Spodziewam się, że czytano by to z nadzwyczajną chciwością”.

6 Stacja pierwsza: Egipt

7 W samą Wigilię 1890 roku Sienkiewicz, zaopatrzony w listy polecające do władz lokalnych oraz misji, wsiadł w Neapolu na statek „Ravenna” i odpłynął do Egiptu. Pech prześladował go od początku: w Kairze 44-letni pisarz rozchorował się na gardło i musiał spędzić tu cały styczeń. Na domiar złego towarzyszący mu w podróży młody arystokrata, Jan Tyszkiewicz, zniechęcił się do całego przedsięwzięcia i zrezygnował z wyprawy.

8 Stacja pierwsza: Egipt Stacja druga: Zanzibar

9 Na początku lutego Sienkiewicz wyruszył z Egiptu do Zanzibaru. Po dwóch tygodniach spędzonych na afrykańskiej wysepce pisarz w towarzystwie 20-stu tragarzy podjął właściwą wyprawę w głąb lądu. Spotkało go jednak rozczarowanie: zamiast wspaniałych przygód, niezapomnianych wrażeń i myśliwskich trofeów, zamiast zmagań z dziką przyrodą i zwierzętami, czekała na niego jedna, jedyna „niespodzianka” – febra. Przybył jedynie 150 kilometrów, kiedy – po kilkunastu dniach spędzonych na Czarnym Kontynencie – zmuszony został do powrotu na Zanzibar i, po wyleczeniu w miejscowym szpitalu, do Europy.

10 Po zakończeniu nieudanej wyprawy do Afryki, Sienkiewicz miał przed sobą jeszcze jedno niełatwe zadanie. Musiał bowiem wywiązać się z zobowiązania wobec „Słowa” i napisać cykl felietonów. Tom "Listów z Afryki" obejmuje dwadzieścia trzy szkice. Tylko dwa powstały w czasie samej podróży, resztę spisał autor po powrocie. Są to więc raczej "wspomnienia" niż "listy" z Afryki. Nostalgia, o której tak często pisze na kartach listów i wspomnień afrykańskich, nie jest więc jakimś niespodzianym wyskokiem ani przejawem nadmiernej obawy przed oddaleniem się od rodziny, ale wyrazem ogólnego stanu psychicznego. Lata 1888-1892 bowiem to najbardziej nasycony czarnymi barwami okres twórczości Sienkiewicza. Rysunek Sienkiewicza

11 Wyk. Aleksandra Płóciennik Szkoła Podstawowa nr 8 w Zawierciu Klasa IVb


Pobierz ppt "…czyli „Jak Henryk Sienkiewicz Afrykę zwiedzał”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google