Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Różnorodność gatunkowa oraz ekosystemów. 1.Różnorodność gatunkowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Różnorodność gatunkowa oraz ekosystemów. 1.Różnorodność gatunkowa."— Zapis prezentacji:

1 Różnorodność gatunkowa oraz ekosystemów

2 1.Różnorodność gatunkowa

3 Różnorodność gatunkowa jest to indeks, który zawiera liczbę gatunków w okolicy, a także ich względną obfitość. Najczęściej wskaźnik różnorodności gatunkowej jest rodziną równań.. Oto jeden z przykładów D = (n / N) 2 Gdzie n to liczba organizmów danego gatunku i N jest całkowitą liczbą organizmów wszystkich gatunków. D jest wartością różnorodności. Może wahać się między 0 i 1, gdzie 0 to nieskończona różnorodność, a 1 to najmniej zróżnicowany ekosystem, może być ewentualnie (np. Występuje tylko jeden gatunek)

4 W naszym lesie, istnieje wiele gatunków roślin, najczęściej występują u nas różne rodzaje drzew liściastych np. (buk, dąb, brzoza, olsza, klon, wiąz, jesion), chociaż rosną też u nas drzewa iglaste np. (sosna, modrzew, świerk). Czyli możemy powiedzieć,że mamy też lasy mieszane.

5 Drzewa liściaste

6 Buk Buk zwyczajny to drzewo wysokości do 40 metrów. Pień prosty a u starszych gatunków z grubymi żebrami. Kora cienka, jasnoszara. Liście owalne lub eliptyczne, skrętoległe długości 10-15 cm. Początkowo intensywnie zielone potem delikatnie matowo zielone. Owoce to tzw. bukiew - zdrewniała torebka, po dojrzeniu otwiera się 4 klapami uwalniając jeden lub dwa trójkanciaste orzeszki koloru brązowawego.

7 Dąb Dąb - rodzaj z rodziny bukowatych, ok. 600 gatunków drzew i krzewów występujących głównie w obszarach umiarkowanych półkuli północnej. Osiąga wysokość 40 m, charakterystyczne owoce, tzw. żołędzie, osadzone są w zdrewniałych miseczkach. Liście dębu są zazwyczaj klapowane lub ząbkowane, choć u niektórych gatunków zdarzają się prawie całobrzegie.

8 Brzoza Brzoza – rodzaj drzew i krzewów należący do rodziny brzozowatych. Obejmuje około 35-60 gatunków – różnica w ocenie liczby gatunków jest między innymi wynikiem łatwego tworzenia mieszańców międzygatunkowych o trudnym do ustalenia statusie taksonomicznym.

9 Olsza rodzaj drzew z rodziny brzozowatych. Pospolite drzewo europejskie strefy klimatu umiarkowanego. Olsze mają brodawki korzeniowe, w których żyją promieniowce z rodzaju Actinomycetes, mające zdolność asymilowania wolnego (atmosferycznego) azotu.

10 Klon Klon zwyczajny, klon pospolity – gatunek z rodziny mydleńcowatych występujący w Europie środkowej i wschodniej oraz południowo- zachodniej Azji. Nazywany jest także klonem norweskim. Na zachodzie jego granica występowania znajduje się we Francji, na wschodzie w europejskiej części Rosji, na północy w Skandynawii, a na południu w Iranie. W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju, występuje powszechnie na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju.

11 Wiąz Wiąz - Rodzaj drzew, rzadziej krzewów z rodziny wiązowatych, obejmujący ok. 25 gatunków. Występują w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Liście - pojedyncze, skrętoległe, podwójnie piłkowane o krótkim ogonku. Kwiaty - obupłciowe z niepozornym okwiatem, zebrane w pęczki, ukazujące się przed rozwojem liści. Owoce - orzeszki otoczone dookoła płaskim skrzydełkiem.

12 Jesion Jesion – rodzaj roślin z rodziny oliwkowatych, który obejmuje ok. 60 gatunków drzew i krzewów. Występuje w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Liście - naprzeciwległe, złożone, nieparzystopierzaste Owoce - jednonasienne w kształcie płaskiego orzeszka z języczkowatym skrzydełkiem. Drewno - twarde, elastyczne i ciężkie, wykorzystywane w stolarstwie, meblarstwie i lutnictwie. Jesion ciemny jest twardszy i bardziej wytrzymały niż dąb. Dostępne jest 16 odcieni drewna. Czym drewno jest ciemniejsze tym twardsze.

13 Drzewa iglaste

14 Sosna Sosna – rodzaj roślin z rodziny sosnowatych obejmujący niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych. W Ameryce Środkowej najdalej na południe sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui, zaś w Azji do Archipelagu Malajskiego. Jedyne naturalne stanowisko na półkuli południowej znajduje się na Sumatrze

15 Modrzew Modrzew – rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, który obejmuje kilkanaście gatunków występujących na obszarach umiarkowanych i chłodnych półkuli północnej. W Polsce modrzew występuje w Tatrach, gdzie lokalnie tworzy górną granicę lasu oraz na stanowiskach w części środkowej i południowo – wschodniej. Drzewa - osiągają wysokość do 80 m i posiadają szeroką koronę, która jest zbudowana z poziomo rosnących konarów. Należą one do jednych z najwyższych drzew w Polsce. Liście - Barwa jasnozielona, kształtu szpilkowatego, miękkie, zebrane w gęste pęczki, skrętolegle osadzone na krótkopędach. Modrzew traci igły na zimę. Szyszki - Kuliste lub jajowate, skierowane są do góry. Rośliny jednopienne. Koloru zielonego. sosna

16 Świerk Świerk – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych, który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Drzewa są wysokie i przeważnie mają regularną, stożkową koronę. Liście - Świerk posiada spiralnie osadzone, kłujące szpilki. Igliwie utrzymuje się na gałązkach przez 5 -7 lat. Wyróżnia się 3 podstawowe formy ugałęzienia: : 1. grzebieniasta – pędy zwisają do dołu, 2. szczotkowata – gałązki krótsze, ułożone szczoteczkowato – wokół pędu, 3. płaska – gałązki ułożone horyzontalnie. Szyszki - Cylindryczne, zwisające do dołu. Opada w całości po dojrzeniu nasion.

17 2. Ekosystem

18 Ekosystem jest to układ ekologiczny na danej przestrzeni, której granice są często nieostre. Układ ten charakteryzuje się względnie jednorodnymi bądź zróżnicowanymi warunkami środowiska abiotycznego - biotopu, w którym żyją i funkcjonują populacje oraz grupy organizmów, jako całość nazywane biocenozą.

19

20 Więcej informacji znajduje się pod tą stroną: http://levis.sggw.waw.pl/~ozw1/zintegrowgospwod/ZintegrowanagospwodREW01/ekosystemy/strukturaeko.htm http://levis.sggw.waw.pl/~ozw1/zintegrowgospwod/ZintegrowanagospwodREW01/ekosystemy/strukturaeko.htm

21 Dziękujemy za uwagę! :) Opracowali: Natalia Wiśniewska Monika Wiśniewska Bartosz Zdunek


Pobierz ppt "Różnorodność gatunkowa oraz ekosystemów. 1.Różnorodność gatunkowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google