Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GŁUBCZYCE dawniej i dziś Grupa Pierwsza Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Głubczycach Prowadzący: mgr Jerzy Naszkiewicz 2010.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GŁUBCZYCE dawniej i dziś Grupa Pierwsza Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Głubczycach Prowadzący: mgr Jerzy Naszkiewicz 2010."— Zapis prezentacji:

1 GŁUBCZYCE dawniej i dziś Grupa Pierwsza Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Głubczycach Prowadzący: mgr Jerzy Naszkiewicz 2010

2 Herb Głubczycki Pierwszy wizerunek Herbu pochodzi z 1720 roku. Aktualny wizerunek Herbu Głubczyc został zatwierdzony uchwałą rady miasta 23 listopada 1995 roku.

3 Ratusz dawniej Pierwotna budowla Ratusza miała średniowieczne korzenie i została przebudowana w stylu renesansowym (II połowa XVI w.), a następnie neogotyckim.

4 Ratusz dawniej

5 Ratusz obecnie Obecny Ratusz został wzniesiony w latach 2005-2008 na ruinach Ratusza zniszczonego w1945r.

6 Ratusz obecnie Nowy Ratusz nawiązuje do wcześniejszego wyglądu swojego poprzednika i wykorzystuje jego zachowane elementy (wieża, pozostałości ścian parteru, fundamenty).

7 Kolumna Maryjna Kolumna Maryjna pochodzi z roku 1738. Cokół ma kamienną balustradę, w narożnikach posągi św. Sebastiana i Idziego. Na postumencie posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem na globie ziemskim.

8 Kościół p.w. NMP Gotycki Kościół rozbudowany w XIV wieku, a następnie w latach 1903-1907 wg projektu M. Hasaka. Jego wystrój pochodzi z II poł. XIX w. i lat 1903-1907.

9 Kościół p.w. NMP W Kościele znajdują się trzy wczesnogotyckie kamienne portale (XIII w.), transept oraz piękny szczyt frontowy z laskowaniem. Przyciągają wzrok także pięknie żebrowane sklepienia krzyżowe i kamienne dekoracje roślinne w nawach świątyni.

10 Zdjęcia archiwalne i obecne

11 Klasztor Franciszkanów Barokowy Kościół i charakterystyczny czteroskrzydłowy Klasztor z wirydarzem pośrodku. Cały kompleks zbudowany został w latach 1753-1770 wg projektu J.I. Töppera.

12 Do Klasztoru przylega budynek wzniesiony w 1752 roku, w którym niegdyś mieściło się gimnazjum.

13 Dworzec kolejowy Dworzec kolejowy (obecnie nieczynny) wybudowany w II poł. XIX w. w kształcie lokomotywy. Warto wspomnieć, iż budynek ten jest wierną kopią dworca z Salonik (Grecja ).

14 Dworzec kolejowy dawniej i dziś

15 Szkoła Podstawowa nr 2 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka jest najstarszą placówką oświatową szczebla podstawowego w Głubczycach funkcjonującą do dziś. Początki jej tworzenia przypadają na lata 1888- 1889, kiedy to była Katolicką Szkołą Ludową.

16 Szkoła Podstawowa dawniej i dziś

17 Kościół Ewangelicki Kościół ewangelicki zbudowany w latach 1899- 1901, zburzony w 1950-1960. Aktualnie na miejscu kościoła znajduje się Skwer miejski, gdzie można usiąść i odpocząć.

18 Synagoga Nie istniejąca synagoga w stylu bizantyjsko- mauretańskim, która znajdowała się w Głubczycach, przy ulicy König Ottokarstrasse (dziś -Jana Kochanowskiego). Obecnie w tym miejscu znajduje się pomnik z napisem: „W hołdzie tym którzy oddali życie za wolność Polski w latach 1939-1945. Społeczeństwo ziemi głubczyckiej 1985 r.”

19 Liceum Ogólnokształcące W 1902 gimnazjum franciszkańskie zostało reaktywowane pod nazwą Królewskie Katolickie i zostało przeniesione do obecnego budynku Liceum. W 1947 szkoła została przemianowana na Liceum Matematyczno-Fizyczne, a w 2004 zostało I Liceum Ogólnokształcącym w Głubczycach.

20 Liceum dawniej i dziś

21 Urząd Miasta i Gminy Niegdyś budynek przy ul. Niepodległości 14 wybudowany w II poł. XIX w. w stylu eklektycznym. Obecnie siedziba władz gminy oraz Urzędu Miejskiego.

22 Uczestnicy Projektu Andrusiak Marcin Florek Dorota Furman Ewelina Kosztubajda Paweł Krynicki Szymon Łukaszczyk Mateusz Matiaszek Michał Rakoczy Ines Soczyńska Magdalena Sowa Marta Szramowska Angelika Uryga Maciej Uryga Damian Wolf Kamil Zielińska Dominika


Pobierz ppt "GŁUBCZYCE dawniej i dziś Grupa Pierwsza Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Głubczycach Prowadzący: mgr Jerzy Naszkiewicz 2010."

Podobne prezentacje


Reklamy Google