Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to za kraj? Republika Białoruś jest państwem umieszczonym w środku Europy. Graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą. W odróżnieniu od swoich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to za kraj? Republika Białoruś jest państwem umieszczonym w środku Europy. Graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą. W odróżnieniu od swoich."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to za kraj? Republika Białoruś jest państwem umieszczonym w środku Europy. Graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą. W odróżnieniu od swoich sąsiadów nie ma dostępu do morza.

3 Stolicą Białorusi jest Mińsk

4 Symbole narodowe FlagaGodło

5 Hymn narodowy My, biełarusy – mirnyja ludzi, Sercam addanyja rodnaj ziamli, Szczyra siabrujem, siły hartujem My u pracawitaj, wolnaj siamji. Słausia, ziamli naszaj swietłaje imia, Słausia, narodau braterski sajuz! Nasza lubimaja maci-Radzima, Wieczna żywi i kwitniej, Biełaruś! Razam z bratami mużna wiakami My baranili rodny paroh, U bitwach za wolu, bitwach za dolu Swoj zdabywali sciah pieramoh! Słausia, ziamli naszaj swietłaje imia, Słausia, narodau braterski sajuz! Nasza lubimaja maci-Radzima, Wieczna żywi i kwitniej, Biełaruś! Drużba narodau – siła narodau – Nasz zapawietny, sonieczny szlach. Horda ż uzwisia u jasnyja wysi, Sciah pieramożny – radasci sciah! Słausia, ziamli naszaj swietłaje imia, Słausia, narodau braterski sajuz! Nasza lubimaja maci-Radzima, Wieczna żywi i kwitniej, Biełaruś!

6 Kultura Białoruś to kraj obfitujący w różnorodne zwyczaje i tradycje. Tradycyjny strój białoruski pochodzi z Rusi kijowskiej. Ze względu na zimny klimat, ubrania uszyte są zazwyczaj z lnu lub wełny. Ozdobione są wzorcami ludowymi, kształtującymi się często pod wpływem sąsiednich kultur; polskiej, litewskiej, łotewskiej, rosyjskiej i innych europejskich. Każdy region Białorusi opracował własne specyficzne wzorce.

7 Kultura ● Białorusini czczą pamięć zmarłych do kilku razy w roku. Osoby wyznające prawosławie obchodzą święto Radaunica, przypadające we wtorek po drugiej niedzieli Wielkanocnej. Idą wtedy na cmentarze, spożywają świąteczne posiłki i piją kieliszek alkoholu. Ciekawostką jest, że część z przyniesionych produktów pozostawiają na grobach. Z kolei 2 listopada obchodzone są Dziady, czyli dzień pamięci przodków. ● Katolicy, obchodzą Wszystkich Świętych 1 listopada, podobnie jak w Polsce. ● Maselnica to pożegnanie zimy a przywitanie wiosny. Poprzedza ona rozpoczęcie Wielkiego Postu wtedy to palone są stare kukły symbolizujące zimę a także kartki z wymienionymi cechami i wydarzeniami, których ludzie chcieliby się pozbyć. ● Prawosławne Boże Narodzenie przez swoich wyznawców obchodzone jest 13 dni później niż katolickie. ● Serdeczne, przyjacielskie podejście do drugiej osoby to standard podobnie jak obdarowywanie się prezentami bez okazji.

8 Kuchnia ● Kuchnia białoruska to głównie bliny, kołduny oraz babka ziemniaczana. Oczywiście czołowym daniem mięsnym są gołąbki w trzech odsłonach. ● Cechami charakterystycznymi kuchni białoruskiej z pewnością jest suszenie ryb i wyrabianie salami. ● Do dań tradycyjnych możemy zaliczyć: draniki – smażone na głębokim oleju placki ziemniaczane, lecz bez dodatku mąki, duże pierogi z mięsnym farszem w kształcie trójkąta, czyli czebureki, czy sos z mięsnymi kawałkami do maczania zwany maczanką.

9 Kuchnia Popularnym napojem na Białorusi jest kwas chlebowy. Kwas chlebowy może być również dodany do krojonych warzyw, tak aby stworzyć zimną zupę o nazwie Okroszka. Żurawina w cukrze jest przedstawicielką deserów. Popularne są również syroczki – czekoladowe batoniki z nadzieniem serowym, pierogi na słodko oraz kułaga, czyli deser na bazie mąki w towarzystwie owoców i miodu.

10 Zabytki Jak na stosunkowo duży kraj, Białoruś ma mało atrakcji turystycznych. Należą do nich: Zespół zamkowy w Nieświeżu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek posiada jeden z największych w Europie parków o charakterze krajobrazowym w stylu angielskim.

11 Zabytki Zespół zamkowy w Mirze również jest wpisany na listę UNESCO. Jest wyjątkowym połączeniem stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego. Do najciekawszych obiektów historycznych należą: zamek i ruiny świątyni, katedra, klasztory i cerkwie.

12 Krajobraz Dzierżyńska Góra to leżący na Wysoczyźnie Mińskiej najwyższy szczyt znajdujący Białorusi. Jego wysokość wynosi 345 metrów n.p.m. Białoruś jest krajem płaskim i nizinnym, pozbawionym pasm górskich

13 Ciekawostki ● Białoruś należy do czołówki krajów, w których mieszkają ludzie długowieczni. ● Sprzedaż jajek w mieście Lelczyce odbywa się w aptece. Co więcej, aby je kupić potrzebna jest specjalna recepta. Wynika to z bardzo małej ilości kur. ● Oficjalne języki na Białorusi: białoruski rosyjski. ● Bocian jest powszechnie uważany za symbol Białorusi. Jest wybijany na monetach i uwieczniany na rządowych dokumentach. ● Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie zasądza się i wykonuje karę śmierci. ● Prypecki Park Narodowy to jedyne miejsce na ziemi, gdzie występują jeszcze prehistoryczne lasy dębowe. ● W Białoruskich szkołach obowiązuje 10 – stopniowa skala ocen.

14 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Co to za kraj? Republika Białoruś jest państwem umieszczonym w środku Europy. Graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą. W odróżnieniu od swoich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google