Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIAŁORUŚ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIAŁORUŚ."— Zapis prezentacji:

1 BIAŁORUŚ

2 Co to za kraj? Republika Białoruś jest państwem umieszczonym w środku Europy. Graniczy z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą. W odróżnieniu od swoich sąsiadów nie ma dostępu do morza.

3 Stolicą Białorusi jest Mińsk

4 Symbole narodowe Flaga Godło

5 Hymn narodowy My, biełarusy – mirnyja ludzi, Sercam addanyja rodnaj ziamli, Szczyra siabrujem, siły hartujem My u pracawitaj, wolnaj siamji. Słausia, ziamli naszaj swietłaje imia, Słausia, narodau braterski sajuz! Nasza lubimaja maci-Radzima, Wieczna żywi i kwitniej, Biełaruś! Razam z bratami mużna wiakami My baranili rodny paroh, U bitwach za wolu, bitwach za dolu Swoj zdabywali sciah pieramoh! Słausia, ziamli naszaj swietłaje imia, Słausia, narodau braterski sajuz! Nasza lubimaja maci-Radzima, Wieczna żywi i kwitniej, Biełaruś! Drużba narodau – siła narodau – Nasz zapawietny, sonieczny szlach. Horda ż uzwisia u jasnyja wysi, Sciah pieramożny – radasci sciah! Słausia, ziamli naszaj swietłaje imia, Słausia, narodau braterski sajuz! Nasza lubimaja maci-Radzima, Wieczna żywi i kwitniej, Biełaruś!

6 Kultura Białoruś to kraj obfitujący w różnorodne zwyczaje i tradycje.
Tradycyjny strój białoruski pochodzi z Rusi kijowskiej. Ze względu na zimny klimat, ubrania uszyte są zazwyczaj z lnu lub wełny. Ozdobione są wzorcami ludowymi, kształtującymi się często pod wpływem sąsiednich kultur; polskiej, litewskiej, łotewskiej, rosyjskiej i innych europejskich. Każdy region Białorusi opracował własne specyficzne wzorce.

7 Kultura Białorusini czczą pamięć zmarłych do kilku razy w roku. Osoby wyznające prawosławie obchodzą święto Radaunica, przypadające we wtorek po drugiej niedzieli Wielkanocnej. Idą wtedy na cmentarze, spożywają świąteczne posiłki i piją kieliszek alkoholu. Ciekawostką jest, że część z przyniesionych produktów pozostawiają na grobach. Z kolei 2 listopada obchodzone są Dziady, czyli dzień pamięci przodków. Katolicy, obchodzą Wszystkich Świętych 1 listopada, podobnie jak w Polsce. Maselnica to pożegnanie zimy a przywitanie wiosny. Poprzedza ona rozpoczęcie Wielkiego Postu wtedy to palone są stare kukły symbolizujące zimę a także kartki z wymienionymi cechami i wydarzeniami, których ludzie chcieliby się pozbyć. Prawosławne Boże Narodzenie przez swoich wyznawców obchodzone jest 13 dni później niż katolickie. Serdeczne, przyjacielskie podejście do drugiej osoby to standard podobnie jak obdarowywanie się prezentami bez okazji.

8 Kuchnia Kuchnia białoruska to głównie bliny, kołduny oraz babka ziemniaczana. Oczywiście czołowym daniem mięsnym są gołąbki w trzech odsłonach. Cechami charakterystycznymi kuchni białoruskiej z pewnością jest suszenie ryb i wyrabianie salami. Do dań tradycyjnych możemy zaliczyć: draniki – smażone na głębokim oleju placki ziemniaczane, lecz bez dodatku mąki, duże pierogi z mięsnym farszem w kształcie trójkąta, czyli czebureki, czy sos z mięsnymi kawałkami do maczania zwany maczanką.

9 Kuchnia Popularnym napojem na Białorusi jest kwas chlebowy. Kwas chlebowy może być również dodany do krojonych warzyw, tak aby stworzyć zimną zupę o nazwie Okroszka. Żurawina w cukrze jest przedstawicielką deserów. Popularne są również syroczki – czekoladowe batoniki z nadzieniem serowym, pierogi na słodko oraz kułaga, czyli deser na bazie mąki w towarzystwie owoców i miodu.

10 Zabytki Jak na stosunkowo duży kraj, Białoruś ma mało atrakcji turystycznych. Należą do nich: Zespół zamkowy w Nieświeżu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek posiada jeden z największych w Europie parków o charakterze krajobrazowym w stylu angielskim.

11 Zabytki Zespół zamkowy w Mirze również jest wpisany na listę UNESCO. Jest wyjątkowym połączeniem stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego. Do najciekawszych obiektów historycznych należą: zamek i ruiny świątyni, katedra, klasztory i cerkwie.

12 Białoruś jest krajem płaskim i nizinnym, pozbawionym pasm górskich
Krajobraz Dzierżyńska Góra to leżący na Wysoczyźnie Mińskiej najwyższy szczyt znajdujący Białorusi. Jego wysokość wynosi 345 metrów n.p.m. Białoruś jest krajem płaskim i nizinnym, pozbawionym pasm górskich

13 Ciekawostki Białoruś należy do czołówki krajów, w których mieszkają ludzie długowieczni. Sprzedaż jajek w mieście Lelczyce odbywa się w aptece. Co więcej, aby je kupić potrzebna jest specjalna recepta. Wynika to z bardzo małej ilości kur. Oficjalne języki na Białorusi: białoruski rosyjski. Bocian jest powszechnie uważany za symbol Białorusi. Jest wybijany na monetach i uwieczniany na rządowych dokumentach. Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie zasądza się i wykonuje karę śmierci. Prypecki Park Narodowy to jedyne miejsce na ziemi, gdzie występują jeszcze prehistoryczne lasy dębowe. W Białoruskich szkołach obowiązuje 10 – stopniowa skala ocen.

14 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ 


Pobierz ppt "BIAŁORUŚ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google