Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROWER ● Rower – pojazd napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami. ● Pierwotnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROWER ● Rower – pojazd napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami. ● Pierwotnie."— Zapis prezentacji:

1 ROWER ● Rower – pojazd napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami. ● Pierwotnie nosił nazwę welocyped oraz bicykl i podobnie nazywany jest w większości nowożytnych języków europejskich. Obecna polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, która dawniej produkowała rowery.

2 Typowy współczesny rower klasyczny jest jednośladem dwukołowym. Ramy roweru wykonuje się ze stali zwykłych lub stopowych, stopów aluminium lub kompozytów. Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i ogumienie pneumatyczne. Napęd jest przekazywany przez układ napędowy roweru, którym przeważnie jest przekładnia łańcuchowa i system zmiany przełożeń (przerzutka zewnętrzna, przerzucającą łańcuch na koła łańcuchowe o różnych ilościach zębów lub wewnętrzna, znajdującą się w piaście). Bywają również modele z napędem przekazywanym wałkiem Cardana. Hamulce: mogą być nożne, działające przy kręceniu pedałami w tył (tzw. torpedo lub hamulce zintegrowane z przerzutką wewnętrzną). Najpopularniejsze są jednak działające na obręcz mechaniczne, lub (rzadziej) hydrauliczne, hamulce ręczne (hamulce szczękowe, hamulce V-brake). Coraz popularniejsze w rowerach są hamulce tarczowe. Obecnie często (oprócz rowerów szosowych) stosuje się w rowerach amortyzację przedniego, jak i tylnego koła.

3 GLOWNE TYPY ROWEROW OBECNIE ISTNIEJACYCH ROWER GORSKI ROWER MIEJSKI 28 calowe kołaKoła od 26 do 29 Rower trekingowy – rower do uprawiania zaawansowanej turystyki rowerowej, polegającej na przemierzaniu długich, często wielodniowych tras, zarówno po drogach asfaltowych jak i drogach o nawierzchni nieutwardzonej. 26 calowe koła

4 Rowery górskie (ang. MTB - Mountain Terrain Bike) – ogólna nazwa rowerów, których główne przeznaczenie to jazda w ciężkim terenie np. górzystym. Od 26 do 29 calowe koła

5 Rower miejski - rower przeznaczony do jazdy w mieście. Budowa Tradycyjny rower miejski, tzw. holender, zbudowany jest najczęściej na kołach 28-calowych posiada giętą, szeroką kierownicę, krótką ramę i szerokie siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej. Posiada on też zwykle lampki zasilane z dynamo, komplet błotników, osłonę na łańcuch, nóżkę, bagażnik tylny, czasem osłonę tylnego koła czy koszyk.

6 Rower szosowy to sportowy rower, dostosowywany przede wszystkim do warunków drogi twardej. Koła 28 calowe

7 HISTORIA ROWERÓW MTB Historia roweru górskiego zaczyna się już w 1933 roku. rower posiadał grube opony, prostą kierownicę, luźniejszą geometrię i był bardzo solidny Oficjalna historia zaczyna się jednak w latach siedemdziesiątych. Młodzi ludzie zaczęli jeździć na motocyklach po stromych zboczach najwyższej góry Marin County. Gary Fisher, jeden z czołowych amerykańskich kolarzy przełajowych (zdjęcie po prawej), wprowadził przeróbki do swojego roweru na grubych oponach. zamontował w nim przerzutkę, kciukowe manetki biegów i wspornik podsiodłowy umożliwiający regulację wysokości siodełka podczas jazdy. Miało to zgubny wpływ na środowisko, zakazano więc jazdy na motocyklach poza drogami utwardzonymi. Motocykliści wpadli więc na pomysł: zaczęli zjeżdżać po tych samych zboczach na rowerach. Na szczyt wwozili rowery na samochodach. Wiadomo było już, jaki rodzaj roweru jest najodpowiedniejszy do tego typu jazdy: to ta sama maszyna, którą zbudował Schwinn 45 lat wstecz. Schwinn Excelsior - bo tak nazywał się model produkowany w latach 1933 do 1941 - okazał się najlepszym rowerem do jazdy w terenie.


Pobierz ppt "ROWER ● Rower – pojazd napędzany siłą mięśni osoby nim kierującej za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami. ● Pierwotnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google