Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Słyszymy, ponieważ mówiąc wypuszczamy fale które trafiają obijając sie z cząsteczkami powietrza do ucha, a w uchu fale dźwiękowe pobudzają do drgań.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Słyszymy, ponieważ mówiąc wypuszczamy fale które trafiają obijając sie z cząsteczkami powietrza do ucha, a w uchu fale dźwiękowe pobudzają do drgań."— Zapis prezentacji:

1

2  Słyszymy, ponieważ mówiąc wypuszczamy fale które trafiają obijając sie z cząsteczkami powietrza do ucha, a w uchu fale dźwiękowe pobudzają do drgań błonę bębenkową, która pobudza młoteczek następnie przekazywane są na kowadełko i strzemiączko potem dzięki okienku owalnemu trafiają do ucha wewnętrznego, gdzie te drgania zamieniają sie w impulsy dzięki którym słyszymy.

3  - infradźwięki - są to dźwięki o częstotliwości poniżej 16Hz - Dźwięki słyszalne - są to dźwięki o częstotliwości od 16HZ do 20 000 Hz - ultradźwięki - są to dźwięki o częstotliwości powyżej 20 000 Hz.

4

5 Hałas jest zjawiskiem niepożądanym, powoduje on rozdrażnienie, uczucie znużenia i zmęczenia całego organizmu, a szczególnie narządu słuchu. Hałas ma negatywne działanie na zdrowie i kondycję człowieka. Jego wpływ na organizm można rozpatrywać na trzech poziomach:  działanie bezpośrednie na ucho środkowe i wewnętrzne  działanie pośrednie na układ nerwowy  działanie na inne narządy

6  Nadmierny hałas wpływa negatywnie na organizm ludzki, co objawia się zmęczeniem, trudnością w nauce i koncentracji, zaburzeniami orientacji, rozdrażnieniem, wzrostem ciśnienia krwi, bólami i zawrotami głowy oraz w najgorszym przypadku czasowym lub trwałym uszkodzeniem słuchu. U małych dzieci hałas wywołuje niepokój, niepewność, poczucie zagubienia, płacz.

7 Negatywny wpływ hałasu na ucho wewnętrzne, które prowadzi do jego uszkodzeń, może być związany z:  bezpośrednim urazem mechanicznym neuronów słuchowych  zwiększonym przekaźnictwem glutaminianergicznym w obrębie synaps neuronów słuchowych wewnętrznych  zwiększonym wydzielaniem tlenku azotu przez neurony zwoju spiralnego jako wynik pobudzenia receptorów NMDA  degeneracyjnym działaniem wolnych rodników, zwłaszcza rodników hydroksylowych w prążku naczyniowym  niedoborem jonów magnezu w płynach ciała  niedoborem jonów wapnia w neuronach słuchowych, co prowadzi do zaburzeń w przesyłaniu impulsów nerwowych

8  Muzyka ma duży wpływ na modę. Przykład mogą stanowić różne subkultury. Ich członkowie ubierają się w zwykle narzucony przez ich idolów. Muzyka wpływa na styl bycia i obyczajowość m.in. młodzieży. Muzyka oraz gwiazdy sceny muzycznej mogą być też inspiracją dla projektantów, którzy kreują nowe trendy. Szczególnie młodzież chce np. zakomunikować światu o przynależności do określonej subkultury lub próbuje być taka jak jej idole.

9  Pop  Rock  Metal  Techno  Reggae  Blues  Heavy metal  K-pop  Hip-hop  Rap

10  To ruch, który powstał pod koniec lat osiemdziesiątych w krajach zachodnich – na początku w USA i Wielkiej Brytanii potem Niemczech i pozostałych krajach. Techno to swoisty język, sposób zachowania, wygląd, ubiór – wszystko, co można było określić mianem kultury. Muzyka ta tworzona jest za pomocą komputerów, prawie bez instrumentów rzeczywistych. Bardzo duże znaczenie ma w niej rytm. Poprzez wielogodzinny taniec ludzie wpadają w trans – czyli stan, w którym człowiek oddaje kontrolę nad sobą. Funkcjonują w świecie, który jest generowany przez tych, którzy tworzą tę imprezę – operatorów świateł, didżejów.

11  1. Dlaczego niektóre utwory nie chcą wyjść z głowy  Okazuje się, że problem piosenek tkwiących w głowie to problem globalny – aż 91% ludności świata „cierpi” na to przynajmniej raz w tygodniu. Uczeni są jednak bezradni i do dziś nie wyjaśnili na czym dokładnie polega ten fenomen. Ustalili jedynie, że taka piosenka musi być nie tylko prosta, ale też zawierać pewien „niepasujący element”, np. w piosence grupy Baha Men, po pytaniu „Who let the dogs out?” słyszymy „Hau hau”. Inny ważny czynnik to jej łatwość do zaśpiewania (nasz mózg szybciej przywiąże się do utworu, jeśli będziemy potrafili sami ją zanucić bądź zaśpiewać) oraz moment słuchania – melodia prędzej utkwi nam w głowie, jeśli usłyszymy ją będąc zmęczonymi, pobudzonymi lub znudzonymi.

12  2. Dlaczego niektóre utwory budzą w nas agresję? Na rockowych koncertach zdarza się widzieć osoby tańczące w sposób agresywny, dziewczyny pokazują piersi, a faceci rozbijają sobie butelki na głowach. Skąd taka nagła zmiana u osób, które na co dzień prezentują zupełnie inny model zachowań? Wszystko przez muzykę wyciągającą z nas zwierzęce instynkty. Badacze z Uniwersytetu w Kalifornii twierdzą, że muzyka składająca się z dźwięków przypominających wycie cierpiących zwierząt jest właśnie tym czynnikiem. Natury nie da się oszukać. Co robi zwierzę, które słyszy jak inny zwierzak wpadł w kłopoty? Denerwuje się, w jego organizmie wydziela się adrenalina, organizm przygotowuje się do podjęcia decyzji – uciekać czy walczyć. W warunkach koncertu człowiek nie pomyśli o ucieczce lub bójce z muzykami, odruchowo przekieruje swoją energię na inne osobniki.

13  3. Dlaczego z wiekiem muzyka popularna staje się dla nas nijaka?  Każdy się zgodzi z tezą, że dzisiejsza muzyka to w większości nie wypał. Muzyka popularna osiągnęła swój szczyt, kiedy byliśmy dziećmi, kiedy artyści byli naprawdę utalentowani i pisali utwory „z serca”. Powyższa opinia jest charakterystyczna dla osób w określonym wieku. W pewnym momencie w naszej głowie pstryka przełącznik i nagle każdy nowy materiał staje się dla nas kichą niewartą uwagi. Naukowcy określili ten wiek na 33. rok życia. Wspomniany już portal Spotify zauważył również fakt, iż użytkownicy powyżej 20. roku życia przestają słuchać radia i szukają czegoś starszego. Wiedzą, co im się podoba, a podoba im się to, czego słuchali jak byli młodsi. Po trzydziestce przekształcają się w twardogłowe stare kruki stroniące od nowych tendencji.

14  http://zadane.pl/zadanie/9046672 http://zadane.pl/zadanie/9046672  http://zadane.pl/zadanie/266651 http://zadane.pl/zadanie/266651  https://www.google.pl/search?q=budowa+ucha&espv=2&biw=1600&bih=799&so urce=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj616yk4YvNAhXCF5oKHR5XDZ4Q_ AUIBigB#imgrc=EiLjpXHLSnXLOM%3A https://www.google.pl/search?q=budowa+ucha&espv=2&biw=1600&bih=799&so urce=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj616yk4YvNAhXCF5oKHR5XDZ4Q_ AUIBigB#imgrc=EiLjpXHLSnXLOM%3A  http://www.bryk.pl/wypracowania/biologia/cz%C5%82owiek/10781- wp%C5%82yw_ha%C5%82asu_na_zdrowie_cz%C5%82owieka.html http://www.bryk.pl/wypracowania/biologia/cz%C5%82owiek/10781- wp%C5%82yw_ha%C5%82asu_na_zdrowie_cz%C5%82owieka.html  http://zadane.pl/zadanie/7400304 http://zadane.pl/zadanie/7400304  http://joemonster.org/art/32986 http://joemonster.org/art/32986  http://www.odnowa.jezuici.pl/szum/r-problemy-i-pytania-mainmenu- 69/okultyzm-mainmenu-72/250-techno-puapki http://www.odnowa.jezuici.pl/szum/r-problemy-i-pytania-mainmenu- 69/okultyzm-mainmenu-72/250-techno-puapki

15 Dziękujemy za uwagę.  Katarzyna Kubicz  Joanna Kapera


Pobierz ppt " Słyszymy, ponieważ mówiąc wypuszczamy fale które trafiają obijając sie z cząsteczkami powietrza do ucha, a w uchu fale dźwiękowe pobudzają do drgań."

Podobne prezentacje


Reklamy Google