Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

oliwą Oliwka jest mało wymagająca, odporna na suszę: rośnie na ubogich glebach, ale jest wrażliwa na mróz. Jest długowieczna- niekiedy spotyka się drzewa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "oliwą Oliwka jest mało wymagająca, odporna na suszę: rośnie na ubogich glebach, ale jest wrażliwa na mróz. Jest długowieczna- niekiedy spotyka się drzewa."— Zapis prezentacji:

1

2 oliwą Oliwka jest mało wymagająca, odporna na suszę: rośnie na ubogich glebach, ale jest wrażliwa na mróz. Jest długowieczna- niekiedy spotyka się drzewa kilkusetletnie. Z jej owoców, czyli oliwek, wytłacza się olej jadalny zwany oliwą

3

4 winnicami Winorośl jest wieloletnią rośliną pnącą. Plantacje tej rośliny nazywa się winnicami. Głównym produktem otrzymywanym z winogron jest wino: mniejsze znaczenie mają rodzynki i soki.

5

6 Pistacja pochodzi z Azji Środkowej oraz Azji Mniejszej. W Europie ich plantacje można spotkać w Grecji na wyspie Eginie. Należą do najbardziej odżywczych gatunków orzechów. Mała porcja zaspakaja doskonale głód, a także dostarcza organizmowi wiele niezbędnych minerałów, witamin oraz fitoskładników. Pistacja najczęściej traktowana jest jako przekąska. Nasiona pistacji są również przetwarzane na olej pistacjowy

7

8 pochodzą z Azji perfum Pomarańcze pochodzą z Azji, ale najwięcej uprawie się ich w strefie śródziemnomorskiej. Drzewa pomarańczowe są uprawiane ze względu na owoce; dostarczają też olejów eterycznych, które służ do wyrobu perfum i są wykorzystywane w przemyśle spożywczym

9

10 pochodzi z południowo-wschodnich Chin Cytryna pochodzi z południowo-wschodnich Chin, lecz współcześnie nie występuje tam ani w stanie dzikim, ani nie jest tam hodowana. C i B1 Drzewo dorastające zazwyczaj do 5 m, choć niekiedy do 10 m, u większości odmian gałęzie z kolcami. Jest uprawiana dla swoich owoców, które zawierają dużo witaminy C i B1 oraz kwasu cytrynowego

11

12 Przyprawy strefy śródziemnomorskiej

13 wawrzyn szlachetny Przyprawą są wysuszone liście wiecznie zielonego drzewa o nazwie wawrzyn szlachetny, uprawianego w krajach klimatu śródziemnomorskiego. Przyprawowe właściwości liści związane są z zawartością olejku eterycznego, garbników, które nadają im przyjemny zapach i gorzkawy smak. Przyprawa ta łagodzi słone potrawy oraz posiada właściwości pobudzające apetyt.

14

15 kuchni celów leczniczych Koper włoski, należący do rodziny selerowatych, jest rośliną powszechnie występującą i powszechnie stosowaną. Miejscem jego pochodzenia są kraje śródziemnomorskie. Koper ma zastosowanie w kuchni, jednakże wykorzystuje się go również do celów leczniczych.

16

17 kuchni francuskiej Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Z uwagi na swoje walory kulinarne ozdobne jest obecnie uprawiany i wykorzystywany na wszystkich kontynentach. Zajmuje ważne miejsce w kuchni francuskiej jako niezastąpiony składnik wielu dań

18

19 Lebiodka pospolita (oregano ) Lebiodka pospolita (oregano ) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce występuje na całym terytorium i jest pospolity. Inna nazwa: dziki majeranek.

20

21 pl.wikipedia.org i-naturalnie.blogspot.com www.e-ogrody.pl www.swiatkwiatow.pl http://pl.wikipedia.org/wiki/Cytryna_zwyczajna http://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyn_szlachetny www.owocowyraj.eu www.herbapol.waw.pl http://spec.pl/kulinaria/przyprawy/na-co-pomaga-koper forumogrodnicze.info www.delima.pl http://www.megapedia.pl/pistacje.html Skorzystałam również z opakowań przypraw, na których umieszczone były opisy oraz z książki pt.:” Tajemnice świata przyrody podręcznik dla klasy 6”


Pobierz ppt "oliwą Oliwka jest mało wymagająca, odporna na suszę: rośnie na ubogich glebach, ale jest wrażliwa na mróz. Jest długowieczna- niekiedy spotyka się drzewa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google