Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁOŃCE. Słońce to gwiazda centralna Układu Słonecznego wokół, której krąży Ziemia i inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁOŃCE. Słońce to gwiazda centralna Układu Słonecznego wokół, której krąży Ziemia i inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu."— Zapis prezentacji:

1 SŁOŃCE

2 Słońce to gwiazda centralna Układu Słonecznego wokół, której krąży Ziemia i inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego.

3 Słońce jest oddalone od Ziemi o około 150 mln km. Leży w Ramieniu Oriona w galaktyce Drogi Mlecznej i jest oddalone o 26 tys. lat świetlnych od jej środka i około 26 tys. lat świetlnych od płaszczyzny równika Galaktyki.

4 Ile lat temu Słońce powstało? Słońce powstało około 4,6 miliarda lat temu. Przez ten czas Słońce zwiększyło swój promień od 8 do 12%, oraz jasność o około 27%.

5 Temperatura Słońca Słońce to gazowa kula składająca się głównie z wodoru i helu- jest olbrzymim reaktorem termojądrowym. W jego wnętrzu temperatury dochodzą do 16 mln C.

6 Dlaczego Słońce świeci? Słońce świeci dzięki reakcją termojądrowym łączenia jąder wodoru w jadra helu.

7 Obrót Słońca Ziemi pełny obrót wokół własnej osi zajmuje tylko 24 godziny, natomiast Słońcu od 25 dni na równiku do 31 dni w rejonie biegunów. Potwierdzeniem tego jest obserwacja ciemnych plam na powierzchni Słońca.

8 Słońce zależne od helu Gdy hel się wyczerpie, historia naszej gwiazdy zacznie zmierzać do finału. Pozbawione źródła energii Słońce zacznie przystygać i stygnąć.

9 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ. AUTORZY: Olek Kluczyński, Witek Moroz i Kacper Duszczak


Pobierz ppt "SŁOŃCE. Słońce to gwiazda centralna Układu Słonecznego wokół, której krąży Ziemia i inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google