Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROJEKT EDUKACYJNY: PIĘKNY UŚMIECH WIZYTÓWKĄ KAŻDEGO CZŁOWIEKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROJEKT EDUKACYJNY: PIĘKNY UŚMIECH WIZYTÓWKĄ KAŻDEGO CZŁOWIEKA."— Zapis prezentacji:

1 PROJEKT EDUKACYJNY: PIĘKNY UŚMIECH WIZYTÓWKĄ KAŻDEGO CZŁOWIEKA

2 Głównym naszym celem było zbadanie wpływu napoju Coca-Cola na organizm człowieka, a także pokazanie najważniejszych zasad higienizacji jamy ustnej. Cel projektu:

3 Budowa zęba

4 CHOROBY JAMY USTNEJ próchnica kwasowa erozja szkliwa nadwrażliwość zębów grzybica jamy ustnej rak języka

5 Jak dbać o higienę jamy ustnej? Szczotkuj zęby 2 razy dziennie przynajmniej przez 2 minuty. Stosuj pasty zawierające fluor i fluorkowe płukanki do ust. Codziennie używaj nici dentystycznej. Przestrzegaj pełnowartościową dietę, ogranicz przekąski pomiędzy posiłkami.

6 Prawidłowe szczotkowanie zębów  należy wybierać miękkie szczoteczki do zębów  wymiana szczoteczki raz na pół roku  dezynfekcja szczoteczki płynem antybakteryjnym  pasta powinna zawierac fluor  uważaj na pasty wybielające gdyż mogą one niszczyc szkliwo, najlepiej używac ich raz na jakis czas  bardzo dokładne mycie wszystkich zębów  szczotkować dziąsła bardzo delikatnie i zawsze w stronę, w którą rosną zęby, czyli górne ruchem "do dołu", a dolne ruchem "do góry"

7 Prawidłowe korzystanie z nici dentystycznej  Czyszczenie zębów przed pójściem spać  W nocy bakterie mają najwięcej czasu, żeby się rozwijać.  Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu przestrzeni między zębami rosnącymi z tyłu!

8 Naturalna higiena jamy ustnej Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga, abyśmy ograniczyli kawę, czarną herbatę, szczególnie jeśli zależy nam na białych zębach. Słomka pomoże ograniczyć ich kontakt z zębami, jeśli nie możesz się powstrzymać przed sięgnięciem po nie. Uważaj też na jedzenie kolorujących zęby owoców, takich jak jagody - jak najszybciej umyj po nich zęby. Truskawki natomiast działają wręcz przeciwnie - wybielają zęby.

9 We wszystkich klasach została przeprowadzona ankieta mająca na celu pokazać ile osób spożywa ten napój Coca- Cola i co wie na jego temat. Jesteście ciekawi wyników? Oto one… ANKIETA

10 Wyniki ankiety

11 CZĘŚĆ DOŚWIADCZALNA Z wyników naszej ankiety można wnioskować, że każdy z nas wie jak smakuje Coca-Cola. Jest słodka i orzeźwiająca, ale nie każdy zapoznaje się z jej składem, który widnieje na etykiecie. Dlatego postanowiliśmy to sprawdzić i wykonaliśmy kilka doświadczeń.

12 Doświadczenie 1 Czy wiesz co pijesz? Sprawdziliśmy to ogrzewając Coca-Colę. Do przeprowadzenia doświadczenia użyliśmy parownicę do której wlaliśmy około 50ml Coca-Coli. Następnie ogrzaliśmy ją nad płomieniem palnika spirytusowego, aż do jej całkowitego wyparowania. Podczas ogrzewania napój intensywnie się pienił. Wnioski: W parownicy powstał ciemnobrunatny osad. Jest to karmel - cukier palony, odmiana cukru uzyskiwana pod wpływem działania wysokiej temperatury.

13 Coca-Cola na początku ogrzewania Coca-Cola po ok. 5 min. ogrzewania Ciemnobrunatny osad- karmel

14 Doświadczenie 2 Rozdzielenie składników Do kolby stożkowej wlałyśmy 100ml Coca-Coli i dodałyśmy płaską łyżeczkę węgla aktywnego. Wszystko zostało dokładnie wymieszane i odstawione na ok. 8 min. Po upływie czasu mieszaninę przesączałyśmy przez bibułę filtracyjna do momentu uzyskania klarownego i bezbarwnego przesączu. Wnioski: Barwne składniki Coca-Coli ulegają adsorpcji na węglu aktywnym.

15 Dodanie węgla aktywnego do Coca-Coli. Przesączanie mieszaniny przez bibułę filtracyjną. Otrzymywanie coraz bardziej klarownego i jaśniejszego przesączu.

16 Doświadczenie 3 Badanie odczynu pH Coca-Coli. Do wykonania tego doświadczenia użyliśmy otrzymanego wcześniej przesączu i następujących wskaźników: papierka uniwersalnego, oranżu metylowego i fenoloftaleiny. Krople przesączu przenieśliśmy na papierek uniwersalny i porównaliśmy jego barwę ze skalą wzorcową. Wniosek: Przesącz ma pH około 3, napój Coca-Cola ma odczyn kwasowy. W końcu jego składnikiem jest kwas fosforowy(V).

17 Uzyskana barwa papierka wskaźnikowego pod wpływem przesączu z Coca-Coli

18 Badanie odczynu przy użyciu fenoloftaleiny.  Zdjęcie z doświadczenia Fenoloftaleina- w środowisku kwaśnym lub obojętnym pozostaje bezbarwna, a w środowisku zasadowym przyjmuję barwę malinowoczerwoną. Wynik i wniosek: Fenoloftaleina nie zmieniła zabarwienia w przesączu, więc można wykluczyć, że napój Coca-Cola ma odczyn zasadowy.

19 Badanie odczynu przy użyciu oranżu metylowego  Zdjęcie z doświadczenia Oranż metylowy-w środowisku kwasowym przyjmuje barwę czerwoną, w obojętnym (słabo kwaśnym i słabo zasadowym) ma barwę pomarańczową, a w środowisku zasadowym przyjmuje barwę żółtą. Wynik i wniosek: Oranż metylowy zmieniła barwę na czerwoną, co ponownie potwierdza, że napój Coca- Cola ma odczyn kwasowy.

20 Doświadczenie 4 Wpływ różnych substancji na wapienną skorupkę kurzych jaj. Surowe jajko włożyłyśmy do słoiczka z octem. Po dwóch dniach skorupkę pokryła biała pianka, a skorupka nieco zmiękła.Po tygodniu była całkiem miękka, prawie sie rozpuściła. Drugie jajko włożyliśmy do Coca- Coli. Po dwóch dniach skorupka stała się ciemniejsza, pojawiły sie na niej brązowe plamki.Po tygodniu jajko było brązowe i pokryte klejącą mazią. Trzecie i czwarte jajko włożyliśmy do słoiczka z wodą i olejem. Jajka były mokre, poza tym nie zaszły inne zmiany.Po tygodniu sytuacja nie zmieniła się.

21 Wyniki otrzymane po tygodniu: Jajko zanurzone w wodzie- brak zmian. Jajko zanurzone w oleju- brak zmian.

22 Wyniki otrzymane po tygodniu: Jajko zanurzone w 10% occie- skorupka uległa odbarwieniu, bledsza, podatna na odkształcenia Jajko zanurzone w Coca- Coli- ciemnobrunatna skorupka, utrata twardości.

23 Doświadczenie 6 Coca-Cola odrdzewiaczem. Do doświadczenia użyliśmy cztery zardzewiałe gwoździe. Każdy z nich umieściliśmy na szalce Petriego. Pierwszy umieściliśmy w oleju, drugi zanurzyliśmy w napoju Coca- Cola, trzeci w wodzie kranowej, a czwarty pozostawiliśmy na powietrzu. Po upływie tygodnia dokonaliśmy porównania zmian w wyglądzie zardzewiałych gwoździ.

24 Uzyskane wyniki: gwóźdź na powietrzu – brak zmian, taka sama ilość rdzy, jak przed doświadczeniem gwóźdź zanurzony w Coca-Coli – częściowe usuniecie rdzy, na szalce Petriego, w miejscu, gdzie leżał gwóźdź widać ciemniejszą "smugę" - rozpuszczoną rdzę gwóźdź w oleju – brak zmian; taka sama ilość rdzy, jak przed doświadczeniem gwóźdź w wodzie kranowej - postępujący proces korozji, woda zabarwiła się na rdzawy kolor

25 Gwóźdź w wodzie kranowej Gwóźdź w oleju Gwóźdź w Coca-Coli Gwóźdź na powietrzu

26 Wnioski po wykonaniu doświadczeń: Coca- Cola jest bardzo dobrym odrdzewiaczem, ponieważ zawiera jony wodoru, które reagują z tlenkiem żelaza(III). Karmel będący składnikiem Coca-Coli nadaje jej barwę i smak, powoduje przebarwienia zębów, niszczy szkliwo i przyczynia się do próchnicy. W puszce Cola-Coli jest ok. 10 łyżek cukru! Coca-Cola jest napojem o dczynie kwasowym, dlatego nie powinna być spożywana przez ludzi cierpiących na nadkwasotę. Codzienne spożywanie dużych ilości Coca-Coli może obniżyć ilość potasu w organizmie i zagrozić naszemu życiu.

27 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Prezentację multimedialną przygotowały: Kamila Ossowska Anna Furca


Pobierz ppt "PROJEKT EDUKACYJNY: PIĘKNY UŚMIECH WIZYTÓWKĄ KAŻDEGO CZŁOWIEKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google