Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zagrożenie przestępczością kryminalną w trakcie Światowych Dni Młodzieży.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zagrożenie przestępczością kryminalną w trakcie Światowych Dni Młodzieży."— Zapis prezentacji:

1 Zagrożenie przestępczością kryminalną w trakcie Światowych Dni Młodzieży

2 KRADZIEŻE „NIE LICZ NA TO, ŻE ZŁAPIESZ ZŁODZIEJA, POSTARAJ SIĘ RACZEJ UDAREMNIĆ MU KRADZIEŻ!!!”

3 Uwagę złodzieja zwracają przede wszystkim osoby dobrze ubrane, mające na sobie widoczną biżuterię, sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Pamiętaj, że możesz być przez przestępcę obserwowany dłuższy czas - w banku, w sklepie, gdy płacisz rachunek w restauracji... Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie rzadko, kiedy decydując się działać pojedynczo. Dogodne warunki stwarzają im miejsca o dużym skupieniu ludzi, wykorzystują oni zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie „robotę”. Działają w środkach komunikacji zbiorowej, w sklepach, na dworcach, targowiskach, imprezach masowych a także w dużych kościołach i bazylikach.

4 Sposoby działania złodzieja to: ”sztuczny tłok”- usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej. ”na kosę” - kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki. ”zza parawanu”- sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę. ”uwaga, złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym go złodziejom.

5 Jak ustrzec się przed kieszonkowcem? Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze! W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu! Będąc po spożyciu alkoholu łatwiej stajesz się ofiarą złodziei! Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby w danym dniu! Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby! Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie, obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu). Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą „sztuczny tłok”. Obserwowane - nie dokonają kradzieży! Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji! Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!

6 ROZBOJE, POBICIA Jak uniknąć ulicznego napadu Poprzez pojęcie napad należy rozumieć wszelkie odmiany przestępstw rozbójniczych (rozbój, kradzież rozbójnicza oraz wymuszenie rozbójnicze), które charakteryzuje agresywne zachowanie wobec ofiary oparte na grożeniu jej lub wykorzystaniu przeciwko niej przewagi fizycznej, liczebnej bądź niebezpiecznych narzędzi, jak broń palna, nóż, pałka, kastet, łańcuch, itp. dla osiągnięcia korzyści materialnej. Przestępstwa te, z uwagi na zastosowanie przez sprawcę przemocy - połączonej nieraz z poważnymi obrażeniami fizycznymi ofiary - wywołują silne poczucie krzywdy, a co za tym idzie pozostawiają bardzo duże piętno w psychice.

7 Chcąc ograniczyć szansę stania się ofiarą rozboju lub pobicia należy przestrzegać poniższych zasad: 1.Unikaj okazywania swojej zamożności, szczególnie przy poruszaniu się przez miasto pieszo lub środkami komunikacji publicznej; 2.Nie noś wszędzie ze sobą rzeczy cennych, które nie są Ci potrzebne (np. drogi zegarek, droga biżuteria, aparat fotograficzny i inna elektronik itp.). Unikaj też noszenia przy sobie dużej gotówki - duże transakcje można załatwiać przez Bank; 3.Unikaj nocnych spacerów i podróży środkami komunikacji publicznej. Jeśli już musisz poruszać się nocą to omijaj ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki, czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych skorzystaj lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo wybieraj drogi ruchliwe i dobrze oświetlone;

8 4.Unikaj kontaktu wzrokowego z osobami obcymi, ale zawsze staraj się dyskretnie ocenić ich intencje; 5.Nie pozwalaj nikomu obcemu, kto próbuje z tobą porozmawiać na ulicy, aby był bliżej jak na wyciągnięcie ręki. Jeśli musisz stanąć (np. na przystanku) to staraj się wybrać miejse, gdzie nie można zajść cię od tyłu czy niespodziewanie się do Ciebie zbliżyć; 6.Unikaj też kontaktu z grupami osób nietrzeźwych; 7.Nie zawieraj na ulicy szybkich znajomości i nie pozwalaj odprowadzać się do domu osobom obcym. Nie korzystaj też z ofert podwiezienia przez przypadkowo poznane osoby.

9 W przypadku zaistnienia napadu: 1. W miarę możliwości oceń sytuację: czy warte jest narażanie życia i zdrowia dla rzeczy, które chcą zabrać Ci napastnicy, czy wzywanie pomocy będzie skuteczne? (w przypadku gdy z góry wiadomo, że wezwanie nic nie da, bo np. brak jest osób mogących jej udzielić, nie powinno się tego robić - może to spotęgować agresję); czy są możliwości obrony przed napastnikami, czy sobie z nimi poradzisz. Jeśli jest ich kilku to wygranie z nimi starcia nie jest realne; czy można uciec - ucieczka przy przewadze przeciwnika nie jest tchórzostwem lecz podstawowym element samoobrony, zwłaszcza przy zagrożeniu życia i zdrowia.

10 2. Podejmując jednak obronę pamiętaj, aby: równocześnie z obroną wzywać pomocy, przede wszystkim dążyć do utorowania sobie drogi ucieczki, stosując znane sposoby samoobrony nie przekraczać ich granic koniecznych (obrona musi być współmierna do zagrożenia),

11 3. Po napadzie: powiadom najbliższe osoby z otoczenia, może widziały kierunek oddalenia się sprawców lub udzielą ci innej pomocy, powiadom Policję dzwoniąc na numer 997 lub 112, jeśli przy napadzie zostałeś pobity powiedz o tym policjantowi, jeśli to możliwe nie oddalaj się z miejsca zdarzenia, postępuj zgodnie z poleceniami policjanta.

12 NISZCZENIE MIENIA W kodeksie karnym w art. 288 zostało uregulowane przestępstwo polegające na niszczeniu, uszkodzeniu lub czynieniu cudzej rzeczy niezdatną do użytku, gdy wartość zniszczonego mienia przewyższa wartość 462,50 zł. Kara przewidziana za powyższe przestępstwo jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. „Klasyczne” niszczenie mienia zostało uregulowane w art. 124 Kodeksu wykroczeń (jeżeli szkoda nie przekracza 462,50 zł.) Przepis ten stanowi, że na odpowiedzialność naraża się każdy, kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku., podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Karalne jest również usiłowanie, pomocnictwo oraz podżeganie do popełnienia takiego wykroczenia.

13 Znamiona czynu niszczenia mienia są wypełnione, gdy czyn ma charakter umyślny!!! (akty wandalizmu, wybryki chuligańskie) Ściganie wykroczenia/przestępstwa zniszczenia mienia następuje na wniosek pokrzywdzonego, co oznacza, że musi on powiadomić policję i zgłosić popełnienie wykroczenia/przestępstwa na swoją szkodę oraz złożyć wniosek o ściganie sprawcy. Wskazane przepisy analizują następujące zachowania: niszczenie rzeczy; uszkadzanie rzeczy; czynienie rzeczy niezdatnej do użytku.


Pobierz ppt "Zagrożenie przestępczością kryminalną w trakcie Światowych Dni Młodzieży."

Podobne prezentacje


Reklamy Google