Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Współpraca polsko - fińska. Jalasjarvi  Miasto znajduje się ok. 400 km na północny zachód od Helsinek  posiada nieco ponad 8000 mieszkańców  miasto.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Współpraca polsko - fińska. Jalasjarvi  Miasto znajduje się ok. 400 km na północny zachód od Helsinek  posiada nieco ponad 8000 mieszkańców  miasto."— Zapis prezentacji:

1 Współpraca polsko - fińska

2 Jalasjarvi  Miasto znajduje się ok. 400 km na północny zachód od Helsinek  posiada nieco ponad 8000 mieszkańców  miasto otoczone jest jeziorami i lasami co stanowi typowy krajobraz tego kraju

3

4 Jalasjarven lukio

5 Historia współpracy Historia współpracy ze szkołą w Finlandii sięga roku 2006. Będąc jeszcze w trakcie realizacji szkolnego projektu Socrates-Comenius, który miał zakończyć się w 2007 roku, postanowiliśmy znaleźć szkołę partnerską, z którą moglibyśmy współpracować w ramach wymiany dwustronnej, obejmującej wizyty 20-osobowych grup uczniów. By ustalić warunki współpracy i określić cele przyszłego projektu, naszą placówkę odwiedziło dwoje nauczycieli ze szkoły w Jäläsjärvi (listopad 2006). Mimo, iż projekt uzyskał uznanie oceniających, Agencja Narodowa programu Comenius – uczenie się przez całe życie nie przyznała środków na realizację tegoż przedsięwzięcia ze względu na brak funduszy. Sytuacja powtórzyła się także w roku następnym. Doprowadziło to do porzucenia przez nasze szkoły starań o granty w ramach projektów międzynarodowych i nawiązania kulturowej współpracy dwustronnej, która w rezultacie doprowadzi do wymiany młodzieży. Kolejna wizyta nauczycieli z Finlandii miała miejsce w czerwcu 2008 roku, podczas obchodów 60-lecia Liceum Ogólnokształcącego. Wtedy też ustaliliśmy cele i zadania jakie towarzyszyć nam będą podczas wizyt.

6 Cele współpracy: poznawanie obcych kultur i religii przełamywanie barier językowych wdrażanie programu profilaktyki uzależnień poprzez wymianę doświadczeń w tym zakresie wizyty miejsc historycznie ważnych dla naszych narodów i uczenie tej historii dialog ekumeniczny poznawanie społeczności lokalnej i promocja „małych ojczyzn” zwalczanie uprzedzeń i ksenofobii

7 Terminy wizyt: Polska – Finlandia: 08.10. – 15.10.2010 Finlandia – Polska: 24.11 – 01.12.2010

8 Program wizyty w Polsce 08.10. (piątek) – przyjazd gości, zakwaterowanie u rodzin 09.10. (sobota) – zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach i Palmiarnia w Gliwicach 10.10. (niedziela) – dzień dla rodzin 11.10. (poniedziałek) – Kraków 12.10. (wtorek) – Muzeum w Oświęcimiu 13.10. (środa) – wyjazd w góry – Wisła – Soszów 14.10. (czwartek) – Rybnik i okolice; wieczór pożegnalny 15.10. (piątek) – wyjazd gości

9 Jakie korzyści? Polacy i Finowie to narody, które nigdy nie miały ani wspólnej historii ani tradycji. Jesteśmy dla siebie bardzo egzotyczni, choć dzieli nas jedynie morze. Kultura, życie i tradycje religijne, życie codzienne, przywiązanie do społeczności lokalnych, to jedynie niektóre elementy warte poznania, porównania a przede wszystkim pokazania młodzieży. Jak spędzam wolny czas? Jak wygląda rodzina? Jakim problemom my, młodzi ludzie musimy stawiać czoła? To tylko niektóre z pytań na które znajdziemy odpowiedzi podczas wizyt. Żyjemy w czasach integracji europejskiej lecz czym innym jest integracja niż wspólnym pokonywaniem barier, przełamywaniem uprzedzeń i poznawaniem siebie jako ludzi, obywateli wspólnej Europy.


Pobierz ppt "Współpraca polsko - fińska. Jalasjarvi  Miasto znajduje się ok. 400 km na północny zachód od Helsinek  posiada nieco ponad 8000 mieszkańców  miasto."

Podobne prezentacje


Reklamy Google