Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

``Zastosowanie fizyki w życiu codziennym,,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "``Zastosowanie fizyki w życiu codziennym,,"— Zapis prezentacji:

1 ``Zastosowanie fizyki w życiu codziennym,,
Projekt Gimnazjalny

2 Praktyczne zastosowanie fizyki
Maszyny Proste Prawo Niutona Prawo Archimedesa Prawo Pascala

3 Maszyny proste Maszyny proste- są to urządzenia, które pozwalają na użycie niewielkiej siły przy podnoszeniu, przesuwaniu ciężarów lub rozszczepianiu materiałów. Niestety nie zmniejszają ilości wykonanej pracy tylko ułatwiają jej użycie.

4 Maszyny proste dzielą się na:
Hydrauliczne Maszyny proste Prasa hydrauliczna Przesuwne Obrotowe Równia pochyła Śruba Klin Przekładnia Dźwignia Kołowrót Blok Jednostronna Dwustronna Bloczek przesuwny Bloczek stały Blok wielokrążek

5 Dźwignia Jedna z maszyn prostych, których zadaniem jest uzyskanie działania większej siły przez zastosowanie siły mniejszej. Zbudowana jest ze sztywnej belki zawieszonej na osi.

6 Dźwignia jednostronna
W jednostronnej obie siły znajdują się po tej samej stronie osi. Jeżeli dźwignia ta ma służyć np. do miażdżenia lub rozcinania przedmiotów, należy użyć siły w dół. Przykładami tej dźwigni są: - dziadek do orzechów, - gilotyna do papieru.

7 Dźwignia dwustronna W dźwigni dwustronnej siły działają po przeciwnych stronach osi obrotu. Jej przykładami są: - nożyczki, - żuraw, - huśtawka dwuosobowa.

8 Przekładnia Przekładnia to mechanizm lub układ maszyn służący do przeniesienia ruchu z elementu czynnego (napędowego) na bierny (napędzany) z jednoczesną zmianą parametrów ruchu, czyli prędkości i siły lub momentu siły.

9 Kołowrót Kołowrót służy do podnoszenia i opuszczania ładunku zawieszonego na linie (lub łańcuchu) przez nawijanie jej na obracający się wał, napędzany korbą. Ma zastosowanie w: - studniach, - do wyciągania urobku z kopalni, - kołowrotki używane w wędkarstwie,

10 Krążek linowy (bloczek przesuwny i stały)
Element osprzętu wielu urządzeń dźwigowych, w postaci grubego talerza, wykonanego najczęściej z metalu osadzonego na łożyskach tocznych lub ślizgowych na osi Jego zastosowania to: - jest stosowany w wielkich zegarach, - w wyciągach, - dźwigach mechanicznych.

11 Wielokrążek Jest to układ krążków, który umożliwia przełożenie siły. Dzięki temu można podnosić duże ciężary. Ma zastosowanie w: - warsztatach mechanicznych, - zakładach produkcyjnych, - wykorzystywany jako szot grota, - w wiertnictwie przy podnoszeniu przewodu wiertniczego.

12 Równia pochyła Równia to płaska powierzchnia nachylona w dół pod pewnym kątem. Przykładem pochyłej jest każda płaska powierzchnia. Ich praktyczne zastosowanie w życiu codziennym to: - budowane zamiast schodów zwykłych, pochyłych równi dla niepełnosprawnych, - wjazdy dla samochodów, - zjeżdżalnia.

13 Śruba Jest ona równią pochyła nawiniętą na walec. Śruba jest jedną z najbardziej powszechnych maszyn prostych i niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez niej. Jest wykorzystywana w prawie wszystkich dziedzinach człowieczeństwa Od potrzeb własnych (domowych) aż do przemysłu masowego.

14 Klin Maszyna prosta w kształcie podobna do trójkąta równoramiennego. Działając siłą ściany, które tworzą ostrze rozpychają materiał na boki. Jego praktyczne zastosowania to: - stosowany do rozdzielania ściśle ze sobą połączonych rzeczy, - rozłupywania drewna lub nawet kamieni.

15 Prawo Pascala

16 Prawo Pascala Ciśnienie wywierane na zamknięty płyn jest przekazywane niezmienione na każdą część płynu i na ścianki naczynia, w którym się znajduje. Jego praktycznymi zastosowaniami są:

17 Prasa hydrauliczna Jest to maszyna zwielokratniająca siłę nacisku wykorzystując prawo Pascala (stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym). Praktycznym zastosowaniem prasy hydraulicznej są: - układy hamulcowe, - obróbka plastyczna metalu, - sprawdzanie twardości skał.

18 Nadmuchiwanie Wszelki czynności takie jak pompowanie dętki czy dmuchanie balonów.

19 Prawo Archimedesa

20 Prawo Archimedesa Obiekt, który został zanurzony w płynie ( gazie lub cieczy) jest z niego wypierany z siłą równą ciężarowi płynu, który ten obiekt wyparł. Jego praktyczne zastosowania to:

21 Obliczanie gęstości ciała
Służy do obliczani gęstości ciała przez siłę wyporu. Dzięki wzorowi: Fwyporu = ρpłynu ∙g ∙Vzanurzona ρpłynu - gęstość płynu (cieczy, gazu) w którym zanurzone jest ciało -  [w układzie SI w kg/m3] Vzanurzona – objętość tej części ciała, która jest zanurzona w płynie (w układzie SI w m3) g – przyspieszenie ziemskie  [w układzie SI w m/s2]

22 Łodzie podwodne Przy konstrukcji łodzi podwodnych, które potrafią manewrować siłą wyporu i ciężkości dzięki czemu się zanurza i wynurza.

23 Władza w powietrzu Przy konstrukcji wszelkich balonów, sterowców i samolotów.

24 Prawo Newtona

25 1 zasada dynamiki

26 Przykłady Gdy autobus rusza z przystanku,twoje ciało zachowuje się tak,jakby chciało pozostać w spoczynku. Jeżeli siedzisz przodem do kierunku jazdy, zostajesz wciśnięty w fotel. I odwrotnie - hamujący autobus powoduje ruch twojego ciała do przodu.

27

28 Niedaleko pada jabłko od jabłoni
Przykład; spadające jabłko z drzewa,spadanie piłki z wysokości lub jakikolwiek inny przedmiot.

29

30 Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
Mogą to być proste przykłady jak jeżdżenie na rolkach. Ziemia odpycha rolki a rolki ziemie, bardziej znaczące jak przyciąganie księżyca przez słońce i ziemie lub zjawisko odrzutu np. w odrzutowcach, w broni palnej i poruszanie się ośmiornicy.


Pobierz ppt "``Zastosowanie fizyki w życiu codziennym,,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google