Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMETRIA OSIOWA Opracowała: Monika Grudzińska-Czerniecka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMETRIA OSIOWA Opracowała: Monika Grudzińska-Czerniecka."— Zapis prezentacji:

1

2 SYMETRIA OSIOWA Opracowała: Monika Grudzińska-Czerniecka

3 SYMETRIA OSIOWA W MALARSTWIE Ciekawego odkrycia związanego z symetrią osiową dokonał amerykański neurobiolog Christopher Tayler, prywatnie zajmujący się sztuką. Przeanalizował on kilkaset obrazów ponad dwustu malarzy portrecistów zauważył, że jeśli poprowadzi się oś symetrii obrazu, to przejdzie ona przez środek oka osoby na portrecie lub bardzo blisko oka. W żadnym podręczniku malarstwa nie znalazł zalecenia, by oko portretowanej postaci znalazło się na osi symetrii obrazu. Można więc przyjąć, że malarze tę zasadę musieli stosować podświadomie. (tekst na podstawie artykułu Artura Włodarskiego „Na oko portret”, GAZETA WYBORCZA, 28.08.1998)

4 CZŁOWIEK A SYMETRIA OSIOWA Gdyby narysowano oś symetrii wzdłuż naszego ciała można zauważyć, że nie mamy (czasami) tyle samo i tak samo po jednej jak i po drugiej stronie. Np.: dwie ręce zakończone palcami w jednej i w drugiej, dwie nogi i stopy, para oczu i uszu. Brzuch, szyja, broda, usta, nos i czoło są względem tej prostej swoimi lustrzanymi odbiciami. Wewnętrzne narządy też podlegają symetrii jak np.: płuca czy nerki. Nie jesteśmy jednak doskonali i piękni, ponieważ mimo wszystko jedna strona różni się od drugiej drobnymi szczegółami, a najpiękniejsza symetria to taka, gdzie jesteśmy w stanie nałożyć na siebie dwa elementy, które idealnie się pokryją. Środkowy obraz to autoportret Durera, lewy to symetryczny portret lewej połowy a prawy prawej. Asymetria budowy twarzy jest tu wyraźna.

5 LEWA I PRAWA STRONA TWARZY LUDZKIEJ ODBITA SYMETRYCZNIE

6 Symetrią osiową względem prostej k nazywamy przekształcenie płaszczyzny na płaszczyznę, w którym każdemu punktowi A przyporządkowany jest punkt A' leżący na prostej prostopadłej przechodzącej przez O w tej samej odległości od O co, punkt A, ale po drugiej stronie prostej co A. O prostej k mówimy, że jest osią symetrii figury, wtedy gdy ta figura i figura do niej symetryczna względem prostej pokrywają się. SYMETRIA OSIOWA

7 SYMETRIA WZGLĘDEM PROSTEJ Punkty A i A' są punktami symetrycznymi względem prostej k wtedy i tylko wtedy, gdy spełnione są równocześnie następujące warunki: * prosta k jest prostopadła do odcinka AA', * punkty A i A' leżą po różnych stronach prostej k, * punkty A i A' leżą w równych odległościach od prostej k. Jeśli punkt należy do prostej k, to punktem symetrycznym do niego względem prostej k jest ten sam punkt.

8 FIGURY OSIOWO SYMETRYCZNE FIGURA OSIOWO SYMETRYCZNA TO TAKA FIGURA, KTÓRA POSIADA CO NAJMNIEJ JEDNĄ OŚ SYMETRII

9 FIGURY SYMETRYCZNE OSIOWO odcinek – 2 osie symetrii, gwiazda pięcioramienna – 5 osi symetrii,

10 FIGURY SYMETRYCZNE OSIOWO prostokąt - 2 osie symetrii, kwadrat - 4 osie symetrii,

11 FIGURY SYMETRYCZNE OSIOWO deltoid - 1 oś symetrii, płatek śniegu – 8 osi symetrii,

12 FIGURY SYMETRYCZNE OSIOWO trójkąt równoboczny - 3 osie symetrii, trójkąt równoramienny - 1 oś symetrii,

13 WIELOKĄTY FOREMNE A OŚ SYMETRYII Wszystkie wielokąty foremne mają tyle samo osi symetrii ile wynosi ich liczba boków.

14 SYMETRIA W PRZYRODZIE

15 SYMETRIA W ARCHITEKTURZE


Pobierz ppt "SYMETRIA OSIOWA Opracowała: Monika Grudzińska-Czerniecka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google